Lekárske praktiky zo stredoveku: Silný protijed s názvom Theriac

573

Moderná doba nám našťastie prináša moderné lekárske riešenia, lieky či ošetrenia. V minulosti tomu tak nebolo. Naši predkovia boli odkázaní na rôzne lekárske praktiky, ktoré by sme dnes pravdepodobne nechceli podstúpiť. Boli vôbec účinné a skutočne dokázali liečiť?

1. Šedý zákal

Stredovekí chirurgovia liečili šedý zákal pomocou ihly na uvoľnenie zakalenej šošovky z jej polohy pred očnou zrenicou. Ľudia si uvedomovali, že postup môže byť nebezpečný a že na jeho fungovanie sú potrebné špeciálne zručnosti. Dnes sa táto metóda považuje za neúčinnú liečbu šedého zákalu, ktorá môže viesť k slepote.

2. Potraty 

Bylinné kúry založené na rastlinách, ako je šalvia, ruta a mäta, boli podávané ženám, ktoré chceli vyvolať potrat, často vo forme nápoja. O niektorých z týchto rastlín je dnes známe, že pôsobia ako stimulanty a podporujú menštruáciu. Je známe, že vysoká dávka mäty môže spôsobiť potrat. Otázka je, či toto mohlo naozaj fungovať? Áno mohlo.

pexels photo 421999
Zdroj: Pexels

3. Astrológia

Lekári venovali pozornosť pohybom planét a znameniam zverokruhu, aby určili vhodný čas na liečbu konkrétnych neduhov. Obraz Zodiac často kopírovaný v stredovekých rukopisoch, ukazuje znamenia zverokruhu spojené s konkrétnymi časťami tela. Predstavy o vplyve nebeských telies, najmä Mesiaca, na menštruáciu a ďalšie aspekty zdravia existujú aj dnes. Zdá sa však, že vedecký výskum takéto myšlienky vyvrátil. Takže táto metóda nebola tiež najlepším riešením na liečbu.

pexels photo 2034892
Zdroj: Pexels

4. Nemocničná starostlivosť

Hoci bolo nepravdepodobné, že by pacienti stredovekej nemocnice boli liečení lekárom alebo chirurgom, ťažili z odbornosti ošetrovateľského personálu, ktorým boli často ženy. Nemocnice ponúkali základnú telesnú starostlivosť vo forme jedla, pitia a prístrešia. Aj keď táto starostlivosť nezahŕňala špecializovanú liečbu, umožnila chorým znovu získať silu na zotavenie.

pexels photo 3769151
Zdroj: Pexels

5. Theriac

Tento liek, v ktorom boli rastlinné extrakty rozomleté ​​s mäsom zmijí a inými látkami, bol považovaný za silný protijed na jedy a verilo sa, že má mnoho ďalších liečivých vlastností. Hoci bol theriak drahý a veľmi vyhľadávaný, je ťažké zistiť, ako by sa tento liek ukázal ako účinný alebo prospešný. 

Screenshot 20230120 1525332
Zdroj: YouTube Screenshot

6. Uroskopia

Vyšetrenie moču bolo jedným z mála spôsobov, ako mohol stredoveký lekár posúdiť vnútorný stav tela. Moč sa zbieral do banky a hodnotila sa jeho farba, vôňa a konzistencia. Stredoveké lekárske rukopisy často obsahujú schémy znázorňujúce rôzne kvality moču a ich vzťah k chorobám a zdravotným stavom. Vzorky moču lekári analyzujú dodnes.

pexels photo 5726788
Zdroj: Pexels

7. Kúzla

Tieto magické prostriedky neboli bez úžitku, pretože niekedy obsahovali liečivé rastliny a iné terapeutické látky – a mohli poslúžiť na upokojenie pacienta. Ošetrenia však zvyčajne obsahovali menej prospešných zložiek ako porovnateľné nemagické recepty. Teoreticky to však mohlo fungovať ako placebo.

pexels photo 4355630
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.