Lekárske praktiky zo stredoveku: Silný protijed s názvom Theriac

610

Moderná doba nám našťastie prináša moderné lekárske riešenia, lieky či ošetrenia. V minulosti tomu tak nebolo. Naši predkovia boli odkázaní na rôzne lekárske praktiky, ktoré by sme dnes pravdepodobne nechceli podstúpiť. Boli vôbec účinné a skutočne dokázali liečiť?

1. Šedý zákal

Stredovekí chirurgovia liečili šedý zákal pomocou ihly na uvoľnenie zakalenej šošovky z jej polohy pred očnou zrenicou. Ľudia si uvedomovali, že postup môže byť nebezpečný a že na jeho fungovanie sú potrebné špeciálne zručnosti. Dnes sa táto metóda považuje za neúčinnú liečbu šedého zákalu, ktorá môže viesť k slepote.

2. Potraty 

Bylinné kúry založené na rastlinách, ako je šalvia, ruta a mäta, boli podávané ženám, ktoré chceli vyvolať potrat, často vo forme nápoja. O niektorých z týchto rastlín je dnes známe, že pôsobia ako stimulanty a podporujú menštruáciu. Je známe, že vysoká dávka mäty môže spôsobiť potrat. Otázka je, či toto mohlo naozaj fungovať? Áno mohlo.

Zdroj: Pexels

3. Astrológia

Lekári venovali pozornosť pohybom planét a znameniam zverokruhu, aby určili vhodný čas na liečbu konkrétnych neduhov. Obraz Zodiac často kopírovaný v stredovekých rukopisoch, ukazuje znamenia zverokruhu spojené s konkrétnymi časťami tela. Predstavy o vplyve nebeských telies, najmä Mesiaca, na menštruáciu a ďalšie aspekty zdravia existujú aj dnes. Zdá sa však, že vedecký výskum takéto myšlienky vyvrátil. Takže táto metóda nebola tiež najlepším riešením na liečbu.

Zdroj: Pexels

4. Nemocničná starostlivosť

Hoci bolo nepravdepodobné, že by pacienti stredovekej nemocnice boli liečení lekárom alebo chirurgom, ťažili z odbornosti ošetrovateľského personálu, ktorým boli často ženy. Nemocnice ponúkali základnú telesnú starostlivosť vo forme jedla, pitia a prístrešia. Aj keď táto starostlivosť nezahŕňala špecializovanú liečbu, umožnila chorým znovu získať silu na zotavenie.

Zdroj: Pexels

5. Theriac

Tento liek, v ktorom boli rastlinné extrakty rozomleté ​​s mäsom zmijí a inými látkami, bol považovaný za silný protijed na jedy a verilo sa, že má mnoho ďalších liečivých vlastností. Hoci bol theriak drahý a veľmi vyhľadávaný, je ťažké zistiť, ako by sa tento liek ukázal ako účinný alebo prospešný. 

Zdroj: YouTube Screenshot

6. Uroskopia

Vyšetrenie moču bolo jedným z mála spôsobov, ako mohol stredoveký lekár posúdiť vnútorný stav tela. Moč sa zbieral do banky a hodnotila sa jeho farba, vôňa a konzistencia. Stredoveké lekárske rukopisy často obsahujú schémy znázorňujúce rôzne kvality moču a ich vzťah k chorobám a zdravotným stavom. Vzorky moču lekári analyzujú dodnes.

Zdroj: Pexels

7. Kúzla

Tieto magické prostriedky neboli bez úžitku, pretože niekedy obsahovali liečivé rastliny a iné terapeutické látky – a mohli poslúžiť na upokojenie pacienta. Ošetrenia však zvyčajne obsahovali menej prospešných zložiek ako porovnateľné nemagické recepty. Teoreticky to však mohlo fungovať ako placebo.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre