Sú rastliny, ktoré nás svojou krásou potešia, no i také, ktoré nám môžu spôsobiť vážne problémy. Účinky rastlín a húb, na ktoré by sme si mali dávať pozor

1577

Niektoré šialené vedľajšie účinky rastlín sú dobre zdokumentované. Väčšina ľudí sa stretla s jedovatým brečtanu alebo možno experimentovali s istými rastlinami na vysokej škole. Mnohé bežné drogy, rekreačné aj liečivé, pochádzajú z kvetov, plodín a húb, ktoré sú schopné vyvolať v ľudskom tele množstvo zvláštnych účinkov. Či už ide o návykové vlastnosti nikotínu alebo halucinogénne vízie, ktoré menia myseľ, vyvolané magickými hubami, existuje veľa ďalších menej známych príkladov rastlín s extrémnymi chemickými vlastnosťami.

Zatiaľ čo niektoré bizarné účinky rastlín a húb sú príjemné, existujú aj obzvlášť nebezpečné rastliny, ktoré vás privádzajú do šialenstva menej príjemnými spôsobmi. Niektoré vám môžu spôsobiť nadmernú bolesť v dôsledku toxínov, zatiaľ čo iné vám môžu poškodiť vnútorné orgány, ak ich prehltnete. A flóra neovplyvňuje len ľudí. V skutočnosti môže veľa rastlín spôsobiť nezvyčajné vedľajšie účinky aj u zvierat a hmyzu.

Huby Ophiocordyceps dokážu premeniť mravce na zombie

Zdroj: wikimedia common

Druhy húb z rodu Ophiocordyceps sa preslávili zvláštnymi účinkami. Keď sa mravce dostanú do kontaktu so spórami týchto húb, infikujú nervovú sústavu mravcov špeciálnou zmesou chemikálií. Tento proces ich v podstate premení na chodiacich zombíkov.

Infikované mravce sú potom pod kontrolou húb – mravce sú nútené šplhať po rastlinách. Spóry potom vyrastajú zo zadnej časti hláv hmyzu, takže sa huby môžu šíriť ďalej tým, že spadnú do pôdy a infikujú ďalšie mravce.

Vôňa jednej huby môže údajne spôsobiť orgazmus

Veiled Lady Mushroom (Dictyophora indusiata)“ od M Kuhn is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Táto nepomenovaná huba z rodu Dictyophora bola prvýkrát objavená v roku 2001 lekárskymi vedcami, ktorí skúmali huby na Havaji. Huba, ktorá rastie len v blízkosti sopiek, kde kedysi tiekla láva, je v tejto oblasti známa ako silné afrodiziakum. Táto povesť pochádza z veľkej časti z presvedčenia, že huba môže vyvolať orgazmus u každej ženy, ktorá ju zacíti. Tvrdenie znie poburujúco, ale testy uskutočnené výskumníkmi zistili, že mnohé subjekty zažili „spontánne orgazmy“, keď hubu zacítili. Predpokladali, že niektoré chemikálie, ktoré huba vylučuje, môžu byť podobné hormónom uvoľňovaným počas sexuálnej aktivity.

Gympie-Gympie strom spôsobuje pálivú bolesť, ktorá môže trvať roky

Zdroj: wikimedia common

Žihľava môže spôsobiť nepríjemné pálenie i svrbenie, no iné druhy rastlín môžu byť skutočne nebezpečné. Vezmime si napríklad strom Gympie-Gympie, druh austrálskej rastliny ( Dendrocnide moroides). Jeho ostré chĺpky sú schopné preniknúť aj do hlbších vrstiev kože, následne spôsobujú bodavý pocit, ktorý bol opísaný „ako keby ste boli popálení horúcou kyselinou a súčasne zasiahnutí elektrickým prúdom“. Táto bolesť často trvá až dva týždne. V niektorých prípadoch to však môže trvať i roky, čím sú obete vystavené neustálemu stresu a bolesti, ktorá, ako sa zdá, nereaguje na žiadny druh liečby.

Kalmia Latifolia vytvára „šialený med“, ktorý dokáže zabiť každého, kto ho zje

a bunch of white flowers on a tree
Photo od Audri Van Gores na Unsplash

Kalmia latifolia, bežnejšie známa ako vavrín horský, je kvitnúca rastlina, ktorá sa vyskytuje v celých Spojených štátoch. Hoci na dotyk nie je obzvlášť nebezpečná, jej konzumácia môže spôsobiť vážne problémy. Jeden z toxínov obsiahnutých v rastline môže spomaliť srdce a znížiť krvný tlak. Spôsobuje tiež zvracanie, hnačku a zvýšené slinenie a v niektorých prípadoch aj stratu zraku. Účinky rastliny môžu byť smrteľné.

Lievik zo slonoviny vás prinúti nekontrolovane sa potiť a plakať

Clitocybe rivulosa (syn. C. dealbata) – Rinnigbereifter Trichter“ od Baur Hannes is licensed under CC BY-SA 2.0

Oficiálne nazývaný Clitocybe dealbata je huba, ktorá sa bežne vyskytuje v Severnej Ameriky a v Európe. Vďaka toxínu muskarínu môže vyvolať niekoľko nezvyčajných vedľajších účinkov. Konzumácia v malých množstvách môže spôsobiť, že sa človek poriadne zapotí. Zvyšuje sa aj produkcia slín, ako aj tok sĺz, čo vedie k nekontrolovateľnému plaču.

Ak sa zje v dostatočne veľkých dávkach, huba môže spôsobiť smrť v dôsledku zlyhania dýchania. Smrteľné prípady sú však zriedkavé.

Anjelská trúba môže spôsobiť dočasné šialenstvo a sebapoškodzovanie

a couple of yellow flowers hanging from a tree
Photo od viswaprem anbarasapandian na Unsplash

Takmer každá časť Brugmansie – anjelská trúba – je jedovatá. Najmä jej listy a semená obsahujú vysoké množstvo alkaloidov. Konzumácia ktorejkoľvek časti rastliny môže viesť k paralýze, zmätenosti a zrýchlenému tepu.

Snáď najznepokojujúcejšou vecou na anjelskej trúbe sú desivé a násilné halucinácie, ktoré môže vyvolať. Tieto ilúzie sú také silné, že sa spotrebitelia môžu dočasne zblázniť a stratiť akýkoľvek kontakt s realitou. V niektorých prípadoch človek dokonca zmrzačí svoje telo. Jeden 18-ročný mladík, ktorý konzumoval čaj uvarený z kvetov anjelskej trúby, si odrezal svoj penis a jazyk záhradníckymi nožnicami.

Dumbcane vás môže pripraviť o hlas až na dva týždne

a green plant with white spots on it
Photo od Vinicius Feiten na Unsplash

Bežná izbová rastlina na celom svete, dumbcane (Dieffenbachia), má pri žuvaní alebo požití niektoré nezvyčajné vedľajšie účinky. Okrem toho, že toxická šťava z rastliny spôsobuje podráždenie a zápal, môže mať paralyzujúci účinok na hlasivky a hrdlo. Dumbcane účinne znecitlivuje tieto časti tela a bráni človeku hovoriť. Môže to trvať až 2 týždne, kým jed nestratí svoj účinok.

Žihľava môže spôsobiť paralýzu alebo smrť

Urtica ferox“ od dogtooth77 is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Žihľava zvyčajne obsahuje malé množstvo jedu. Nie však Urtica ferox, menej známy druh žihľavy, ktorý obsahuje niekoľko rôznych druhov toxínov. Pri kontakte napadne nervový systém a spôsobí takmer úplnú paralýzu a slepotu.

Krvavček kanadský spôsobuje, že sa kožné bunky zabíjajú

Sanguinaria canadensis, Melvin C. Hazen trail, DC, 3/23/13“ od FritzFlohrReynolds is licensed under CC BY-SA 2.0

Sanguinaria canadensis je kvitnúca rastlina s vysoko toxickými vlastnosťami. Jed obsiahnutý v kvete, sanguarín, je escharotický. To znamená, že účinne núti kožné bunky, aby sa zabíjali, čo vedie k spáleniu mäsa a tkanív.

Zatiaľ čo kontakt s rastlinou je dostatočný na to, aby spôsobil poškodenie kože, rastlina môže byť obzvlášť škodlivá, keď sa z nej urobí pasta. Niektorí používatelia, ktorí verili, že si aplikujú mast na liečbu kožných lézií alebo nádorov, utrpeli rozsiahle popáleniny.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre