Sú vtákopysky mimozemšťania?

1608
platypus fotografia
Foto od daniel.baker

V dnešnej dobe už snáď každý počul o vtákopyskoch. Roztomilý výtvor prírody, ktorý vyzerá ako výsledok medzidruhového pomiešania bobra a kačice.

V prvom rade patrí medzi cicavcov, o ktorých vieme, že je pre nich charakteristické mať ochlpenie, byť teplokrvný a neznášať vajcia. Dokonca aj morské cicavce ako sú delfíny alebo lietajúce, ako sú netopiere, majú pre svoje biologické zaradenie toľko rešpektu, aby neznášali vajcia aj keď sa na cicavce vôbec nepodobajú. To však neplatí pre vtákopyska. Aj keď si dokážu prejsť pôrodom aj zvieratá ktoré žijú celý svoj život pod vodou, samice vtákopyska ako jediné kladú vajíčka.

Ich samice produkujú mlieko a kŕmia ním svoje mláďatá, presne ako je to u cicavcov bežné, avšak nemajú žiadne bradavky. Určite sa pýtate, ako to asi robia. Podobne ako sa my potíme, materské mlieko im vychádza z pórov na pokožke kde ho následne mláďatá olizujú. Takýto postup nenastáva u žiadneho iného cicavca a pravdepodobne ani u žiadneho iného živočícha na Zemi. Vďaka týmto špeciálnym úkazom vyzerá vtákopysk často ako tvor z inej planéty.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre