Trápi vás suchá pokožka? Skúste niektoré z týchto tipov a nezabudnite sa o ňu starať hlavne v zimnom období

1436

Zvyčajne, suchá pokožka nie je vážny problém, ale môže vyvolať nepríjemný a nepekný vzhľad, ktorý vytvára vrásky a jemné linky. Vo väčšine prípadov je suchá pokožka dedičná, ale ovplyvňujú ju aj faktory životného prostredia, v ktorom žijeme. Medzi tieto faktory patria teplé alebo studené počasie, nízka vlhkosť, alebo namáčanie v horúcej vode.

Chronické alebo závažné problémy so suchou pokožkou môžu vyžadovať návštěvu lekára, ktorý sa špecializuje na pokožku – dermatológ. Avšak, najprv môžete skúsiť liečiť si svoj problém na vlastnú päsť.

suchá pokožka
suchá pokožka sa môže objavovať na tvári, hlave, na rukách alebo pod bradou či v okolí očí.

 

Ako sa prejavuje problém so suchou pokožkou?

Suchá pokožka je často dočasný problém. Môže vás trápiť len v zimných mesiacoch, ale môže to byť aj celoživotný stav. Tento problém najčastejšie postihuje pokožku na rukách a tvári.

Príznaky suchej pokožky

• nepríjemný pocit pokožky, hlavne po sprchovaní, kúpaní, plávaní,
• pokožka, ktorá sa cíti a vyzerá drsne,
• svrbenie,
• mierne až ťažké odlupovanie kože,
• prasklinky kože,
• začervenanie,
• hlboké trhliny, ktoré môžu krvácať.

 

Liečba suchej pokožky

Vo väčšine prípadov, suchá pokožka dobre reaguje na zmeny v životnom štýle, ako je používanie hydratačného krému a vyhýbanie sa dlhým a teplým sprchám a kúpeľom. Ak máte veľmi suchú a šupinatú kožu, môže vám lekár odporučiť používať krém, ktorý obsahuje kyselinu mliečnu a močoviny.

  1. Hydratujte. Nanášajte na svoju suchú pokožku hydratačný krém niekoľkokrát denne. Odporúčaná značka špecializujúca sa na silnú hydratáciu je Eucerin.
  2. Používajte kozmetiku, ktorá má hydratačné vlastnosti. Olej v kozmetike má väčšiu tendenciu zafixovať hydratáciu pokožky a zabraňuje odparovaniu vody z povrchu kože.
  3. Môžete používať maste, v ktorých je vazelína. Avšak, z nich budete príliš mastný, preto je vhodné ich používať len v noci.
  4. Používajte teplú, nie horúcu vodu a obmedzte dobu kúpeľa.
  5. Nepoužívajte drsné suché mydlá, ale jemné čistiace krémy a mydlá, v ktorých sú pridané oleje a tuky.
  6. Vyhnite sa dezodorantom a antibakteriálnym umývacím prostriedkom s vôňou a alkoholom.

 

Suchá pokožka na rukách

Tzv. „suché ruky“ trápia mnoho ľudí, prevažne však žien v zime. Ak máte suché ruky zvážte napríklad nosenie kvalitných rukavíc v zime. Rovnako platí, že je potrebné ich hydratovať. Suchú pokožku na rukách môže spôsobovať napríklad ja stres. Ak problém so suchými rukami zachádza do extrému je potrebné navštíviť lekára a následne zvážiť užívanie krému na extrémne suché ruky.

Krém na suché ruky

Kvalitný krém na suché ruky je základ pri liečbe tohto problému. Zamerajte sa na kvalitné značky kozmetiky, ideálne na prírodnej báze. Vhodné môžu byť krémy s obsahom Aloe vera alebo rôznych olejov. Krém si môžete vybrať aj na základe času, kedy potrebujete ruky hydratovať. Niektoré krémy sú vhodnejšie na nočné použitie kedže sa vstrebávajú dlhšie iné zase oceníte ráno kvôli ich rýchlej vstrebateľnosti.

 

Suchá pokožka hlavy

 

Jedným z možností ako bojovať so suchou pokožkou hlavy je kokosový olej. Kokosový olej obsahuje nasýtené mastné tuky, ktoré sú priaznivé pre náš organizmus, pretože majú iný chemický vzorec ako ostatné nasýtené mastné tuky. Je ideálny v starostlivosti o pokožku hlavy. Tento olej je jedným z najlepších prírodných živín pre vlasy.

Pomáha pri zdravom raste vlasov a dodáva vlasom lesk a kvalitu. Je tiež veľmi účinný pri strate proteínov, čo môže viesť k neatraktívnemu vzhľadu alebo nezdravým vlasom.

Tento olej je značne používaný v indickom subkontinente, čo sa týka starostlivosti o pokožku hlavy a vlasy. Väčšina ľudí v týchto krajinách si aplikuje kokosový olej na vlasy každý deň po kúpaní, či sprchovaní. Je to vynikajúci kondicionér, ktorý dodáva pokožke hlavy hydratáciu a pomáha pri procese obnovy poškodených vlasov.

Poskytuje základné proteíny potrebné pre výživu a hojenie poškodených vlasov a vysušenej pokožky hlavy. Tým, že si budete pravidelne masírovať hlavu s kokosovým olejom, môžete zaistiť zbavenie sa lupín, aj keď je vaša pokožka dlhodobo suchá. Kokosový olej pomáha udržať vlasy a vlasovú pokožku bez vší a hníd, pretože im vytvára nepriaznivé prostredie na to, aby sa vo vlasoch uchytili a množili sa.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre