Svadobný obrad, či hostinu sprevádzajú mnohé tradície a povery, no poznáte ich pravý význam a históriu? Že nie, čítajte a dozviete sa.

6383

Svadba naozaj nie je prechodnou záležitosťou. Áno, možno sa jedná len o jeden jediný deň, no jeho symbolika je omnoho dôležitejšia. Je to deň, ktorý potvrdí vaše rozhodnutie – stráviť zvyšok života po boku človeka, ktorý s vami stál pred oltárom. 

Preto je dobré nielen danú osobu dôkladne poznať a byť si istý, že je tá správna, ale oplatí sa byť si vedomý i povier, ktoré sa k svadbe, príprave na ňu, či k hostine pútajú. Nechcete predsa riskovať, že sa naozaj vyplnia, aj keď vám možno prídu hlúpe, malicherné, či absurdné. 

Nikomu nepožičiavajte váš zásnubný prsteň, ani vlastnej kamarátke

silver diamond ring on white surface
Photo od Kazzle John Delbo na Unsplash

Môže to byť hoci aj vaša slobodná kamarátka, ktorá by len z čírej zvedavosti chcela vidieť, akoby sa prsteň vynímal na jej prste, no v žiadnom prípade jej to nedovoľte. Traduje sa totiž, že táto osoba by vám ako neveste mohla chtiac nechtiac ukradnúť všetko šťastie a vy by ste sa nevydali. Samozrejme, k tomu šťastiu patrí i srdce vášho budúceho manžela. 

Ženích by pred obradom nemal vidieť nevestu 

person wearing pair of brown leather dress shoes
Photo od Drew Coffman na Unsplash

Kedysi, keď bolo manželstvo obchodnou transakciou bez lásky, sa ženích a nevesta pred obradom nemohli vidieť. Bolo to preto, že sa rodičia nevesty obávali, že keď ženích uvidí ich dcéru, celú svadbu si rozmyslí a oni tak prídu o peniaze. 

Nevesta by mala stáť po ženíchovej ľavici

Happy groom putting ring on brides finger
Photo od Davide De Giovanni na Pexels

Vzhľadom k tomu, že v anglosaských krajinách museli muži často brániť svoje nevesty, je zvykom, že ženíchova vyvolená stojí po jeho ľavom boku, aby jeho pravá ruka mala voľnú cestu k meču. V inom prípade to tiež môže symbolizovať, že stojí pri jeho srdci, ktoré právom okupuje.

Prší šťastie 

a bride and groom kiss in the rain under an umbrella
Photo od Joel Overbeck na Unsplash

Hoci začne pršať i vo všedný deň, málokto má z toho radosť. Tobôž, ak sa jedná o svadobný deň. Našťastie sa verí, že dážď podporí plodnosť ženy. 

Nevesta by vo svadobný deň mala mať „niečo požičané”, ideálne od ženy, ktorá je v šťastnom manželstve 

woman wearing white bridal gown near window curtain
Photo od Almos Bechtold na Unsplash

Ak budete nevestou a chcete sa držať tejto tradície, uistite sa, že to, čo si požičiate bude od ženy, ktorá sa nachádza v dlhom a spokojnom manželstve. V opačnom prípade sa negativita prenesie na vec, ktorú si vezmete na svadbu a vám to prinesiete do manželského života nešťastie. 

Plač prináša šťastie 

woman in black and white floral dress sitting on black car
Photo od Taylor Deas-Melesh na Unsplash

Niekomu by neprišlo vhod v radostný deň svadby plakať, no v skutočnosti slzy prinášajú šťastie. Plač totiž znamená, že nevesta „vyplače všetky svoje slzy a počas manželstva už nevyroní ani jednu jedinú.“

Nevesta by však radšej mala použiť vodeodolnú maskaru, aby predišla prípadnému faux pas. 

Ženích prenáša nevestu cez prah

Zdroj: shutterstock

Vraví sa, že ak nevesta počas svadobného obradu zakopne na prahu, prinesie to manželom smolu a zároveň zlých duchov, aby sa tomuto nešťastiu predišlo, ženích vezme nevestu do náručia a cez prah ju prenesie.  

Rozbiť pohár prináša šťastie 

broken glass“ od davetoaster is licensed under CC BY 2.0

Zvykne sa rozbíjať tanier, no v niektorých krajinách je svadobnou tradíciou rozbiť pohár. Počet sklenených kúskov, na ktoré sa rozbil, predstavuje počet rokov, počas ktorých pár zostane spolu. 

Závoj nevesty má chrániť pred zlými duchmi

macro shot of white veil
Photo od photo nic na Unsplash

Starovekí Gréci a Rimania verili, že ak bude mať na svadbe nevesta na hlave závoj bude chránená pred zlými duchmi. 

Páry by mali v deň svadby zasadiť strom

a lemon tree with leaves
Photo od Josie Weiss na Unsplash

Táto tradícia dnes už nie je veľmi populárna, avšak v minulosti novomanželia často v deň svadby zasadili strom ako dôkaz lásky. Mal predstavovať túžbu páru spoločne sa usadiť, pričom prepletenie koreňov symbolizovalo prepojenie dvoch tiel, duší, životov a snov.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre