Syndróm cudzieho prízvuku – bizarný stav, ktorý môže úplne zmeniť váš prízvuk

1401

Aj keď je to zriedkavé, syndróm cudzieho prízvuku môže spôsobiť, že jednotlivci budú hovoriť jeden deň svojím rodným dialektom a nasledujúci deň zas iným, z opačného konca sveta.

white and brown printed paper
Photo by Sigmund on Unsplash

Život v okupovanom Nórsku počas druhej svetovej vojny bol ťažkou situáciou pre všetkých obyvateľov krajiny. Pre 30-ročnú Astrid to bolo obzvlášť ťažké. Keď sa pokúsila urobiť niečo také jednoduché, ako ísť nakupovať, ľudia počuli jej silný nemecký prízvuk a odmietli ju obslúžiť. Proti nemecké nálady a odpor voči špiónom gestapa boli v krajine také silné, že sa stretávala s nepriateľstvom všade, aj pri plnení svojich každodenných úloh. Bol tu však jeden problém: Astrid nebola Nemka. Za celý svoj život neopustila Nórsko. V skutočnosti mala viac dôvodov nenávidieť nacistov, než väčšina, pretože bola vážne zranená črepinami počas bombového náletu. Po zraneniach sa u nej záhadne vyvinul ťažký nemecky znejúci prízvuk.

Cez pol sveta a o niekoľko desaťročí neskôr, riešil 55-ročný Texasan tiež podobný problém. Hoci sa mu susedia nevyhýbali, jeho syna to znepokojovalo, pretože zrazu začal hovoriť silným britským prízvukom, hoci nikdy v živote nebol v Anglicku. Keď muža priviezli na vyšetrenie, lekári zistili, že jeho schopnosť čítať, písať a mentálne schopnosti nie sú narušené. Zdalo sa, že je sním všetko v úplnom poriadku, okrem jeho prízvuku. Niekoľko minút po vyšetrení však muž utrpel malý záchvat, a keď sa prebral, vrátil sa späť k rozprávaniu svojim zvyčajným južanským prízvukom.

shallow focus photo of woman in beige open cardigan
Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash

Tento jav je známy ako „syndróm cudzieho prízvuku“ a je oficiálne definovaný ako porucha reči, ktorá sa zvyčajne vyskytuje po nejakom poškodení mozgu. Vo svete bolo zdokumentovaných len asi 60 prípadov syndrómu cudzieho prízvuku. Obete však hovorili mnohými rôznymi jazykmi, pričom prvým z nich bol Francúz, ktorý si v roku 1907 náhle osvojil alsaský prízvuk.

Väčšina hlásených prípadov sa vyskytla po nejakom druhu „cerebrovaskulárnej príhody“. Niektoré zaznamenané prípady však vyvolala jednoduchá bolesť hlavy, ako napríklad prípad Angličanky Sarah Colwillovej, ktorá po prudkej migréne vyvinula čínsky prízvuk:

Aj keď je syndróm cudzieho prízvuku zjavne zvláštny, je ľahké pochopiť, prečo k nemu dochádza. V skutočnosti je stavom porucha reči, ktorá mení dialekt pacienta. Hoci ich gramatika a porozumenie zostávajú dokonalé, spôsob, akým robia pauzy a zdôrazňujú slabiky, sa mení. Poslucháčom tieto zmeny dôrazu a kadencie znejú ako cudzí prízvuk. Keďže bolo zdokumentovaných tak málo prípadov, neexistuje jediná príčina, ktorá by mohla zodpovedať za každý výskyt tejto rarity. Zatiaľ čo samotný syndróm cudzieho prízvuku je veľmi zriedkavý, je ešte nezvyčajnejšie, že sa zvráti, hoci to nie je nemožné.

Hoci syndróm cudzieho prízvuku nebráni ľuďom v efektívnej komunikácii, môže to mať frustrujúce následky. Jazyk je dôležitou súčasťou identity, a hoci sa zdá byť v porovnaní s povedzme mozgovou príhodou ako malá nepríjemnosť, stále môže výrazne ovplyvniť tých, ktorí ňou trpia. Pozrite sa napríklad na Austrálčanku, u ktorej sa po autobusovej nehode vytvoril francúzsky prízvuk:

Zatiaľ čo trvalá liečba nebola zatiaľ objavená, pacienti so syndrómom cudzieho prízvuku často podstupujú logopedickú terapiu, aby sa pokúsili získať späť svoj starý prízvuk.

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.