Ako pestovať syngonium? Prečítajte si čo potrebujete vedieť o starostlivosti, rozmnožovaní aj druhoch

7249

Možno ste ešte nepočuli tento vznešený názov, ale mohli ste počuť o rastline zvanej motýlia rastlina. Reč je o tom istom. Rastlinka je semitropická pôvodom z Brazílie, Bolívie, Ekvádoru a Mexika. Tiež známa ako Arrowhead alebo pod celým názvom  Syngónium stopkatolisté (Syngonium podophyllum)

Šípkovitá rastlina nenáročná na údržbu je zaujímavá a všestranná izbová rastlinka. Existuje niekoľko typov farieb a atraktívnych listových prevedení. Pri zmene od ich juvenilnej do dospelej podoby. 

Odolné vždy zelené syngonium je nadšený šplhavec – avšak je možné ho zostrihať na podobu kompaktnej stolnej rastliny. Ak ju strihať nebudete, môže dorásť až do dĺžky skoro 2 metrov a vyzerá nádherne ak sa nechá kaskádovito prelievať po stranách črepníka z výšky.

syngonium

Syngonium druhy

Rastlinka má viac ako 30 druhov a poddruhov preto si vymenujeme len tie najzaujímavejšie prípadne najpopulárnejšie ide napríklad o:

 • Syngonium pixie
 • Syngonium albo variegata – krásna biela verzia
 • Syngonium neon robusta – ružová verzia
 • Syngonium angustatum
 • Syngonium auritum
 • Syngonium mojito

V skratke o pôvode a pestovaní rastliny

Čeľaď: Araceae
Pôvod: Južná Amerika, Západná India, Ekvádor, Mexiko, Bolívia, Brazília
Bežné názvy: šípková réva, motýlia rastlina, trojitý zázrak, husia noha, päť prstov.
Pestovanie: réva sa ľahko pestuje a dobre rastie v interiéri pri nízkom až strednom osvetlení ako visiaca liana (popínavá). Pre huňatejší vzhľad je možné rastlinu udržiavať zastrihnutú. Množstvo odrôd, kultivarov a farieb z ktorých je možné vyberať sa tieto rastliny dobre hodia ku akémukoľvek dizajnu. Nájdeme rôzne odrody zelenej a bielej, krémovej, ružovej či až fialovej.
Výška rastliny: 1-2 m.
Šírka: 30-60 cm
Kvety: Je neobvýklé, že rastlina produkuje kvety v interiéri. Ak sa objavia kvety Spathiphyllum. Z hnedých kvetov sa vyvinú hnedočierne alebo červené bobule. 
Lístky: Farba listov sa líši v závislosti od odrody rastliny. Na všetkých odrodách sa listy transformujú z malých vajcovitých lístkov na dlhé, laločnaté lístky. Farba a znaky sa tiež menia počas životnosti listu. Keď sa listy prvýkrát objavia, majú šípovitý tvar a často majú strieborný nádych. V priebehu starnutia listov v trave šípky dosiahnu dĺžku až 35 cm. 
Farba: V mladosti sú listy zvyčajne silno fľakaté – panašované. Pestrosť má tendenciu blednúť, keď listy rastliny dozrejú.  Existuje niekoľko farieb – od zelenej, bielej, ružovej, krémovej až fialovej. 

 

Starostlivosť o syngonium

Starostlivosť o syngonium nemusí byť nijak zložitá. Ak dodržíte správne svetelné podmienky a vyberiete vhodný substrát určite sa bude rastlinke dariť aj u vás.

Svetelné podmienky

Rastlina sa celkovo dobre darí pri strednom až slabom osvetlení a darí sa jej v nepriamom, jasnom svetle. Nemajú rady pobyt na priamom slnku. Pokiaľ ste schopní poskytnúť len stredné až nižšie svetelné podmienky, zvoľte niektorý zo sýtejších odtieňov zelenej farby jednotlivých kultivarov. Tým sa lepšie darí v tmavom prostredí. 

Voda

Pôdna zmes by mala byť na jar a v lete udržiavaná mierne vlhká. Suchšie prostredie udržiavajte v jesenných a zimných mesiacoch. Nenechajte ju nikdy úplne vyschnúť. 

Rastlina je celkovo nenáročná na zalievanie, ale uprednostňuje vyššiu vlhkosť. Taktiež rastlinu dostatočne roste vodou. 

Teplota

Polotropická rastlina uprednostňuje teplé a vlhké podmienky. Snažte sa aby teplota neklesla pod 15 °C

Aký substrát zvoliť ?

Použite bohatú zmes, ktorá ponúka vynikajúce odvodňovacie a prevzdušňovacie schopnosti. Vždy vysádzajte do črepníka s drenážnym otvorom. Prebytočná vlhkosť pôdy vedie k hnitiu koreňového systému. Konkrétny typ subsrátu pre syngonium je napríklad ten pre izbové rastliny.

Hnojivo

Počas jarného a letného vegetačného obdobia pravidelne rastlinu zalievajte vyváženým tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Pričom dôsledne dodržujte pokyny na obale výrobku. 

Choroby a škodcovia

Tieto odolné rastliny nemajú pri správnej starostlivosti žiadne problémy so škodcami ani chorobami. Dodržiavajte mierny plán zavlažovania a zabezpečne správny typ substrátu. Týmto zabránite nasledujúcim problémom:

 • Hnitie koreňov rastliny
 • Bakteriálna škvrnitosť listov
 • Kolónie roztočov
 • Vodný kameň na rastlinách
 • Vošky

Prerezávanie

Ak chceme, aby bola vaša rastlina kompaktná a huňatá, pravidelne strihajte a regulujte rast rastliny. Pri údržbe noste rukavice – šťava z rastliny môže spôsobiť podráždenie pokožky. 

 

Ako rozmnožiť syngonium ?

Syngonium je ľahké zakoreniť z odrezku v priebehu vegetačného obdobia. Odrežte časti stonky obsahujúce koreňové uzliny a umiestnite ich do vody, aby korene vyrástli. Ak uvidíte, že vaša rastlina má na stonke vyvinuté korene, môžete si byť istý, že časť stonky ľahko zakorení. 

Rastlina sa tiež dobre šíri v pôde, takže pri presádzaní je jednoduché rozdeliť jednu rastlinu na dve a viac jedincov. 

Ako presadiť syngonium?

Vo všeobecnosti by ste mali pôdu v kvetináči na jar obnoviť a presádzať každý druhý rok. Keďže však tieto rýchlo rastú, možno bude potrebné presádzať rastlinu každoročne. 

Ale pozor! Časté presádzanie len urýchli rast. 

Záver

Dodajte svojej izbovej záhrade šmrnc pomocou Arrowehead Syngonium. Ak hľadáte izbovú rastlinu, ktorá rýchlo rastie a je veľmi nenáročná na starostlivosť, s rastlinou Syngonium neurobíte žiadnu chybu. 

Starostlivosť je jednoduchá, vďaka čomu sú tieto rastliny dobrými darčekmi a ideálnou voľbou pre neskúsených záhradníkov. Veľmi dobre sa im darí vo väčšine interiérov. 

Tak sa ničoho nebojte a spestrite si byt touto zelenou nádherou. Stačí trochu starostlivosti a zalievania a budete sa čudovať aké divy to urobí. Len si dajte pozor na preliatie a vyschnutie rastliny. Dôležité sú drenážne diery v kvetináči a správne vystavenie slnečnému žiareniu. 

Viac o pestovaní izbových rastlín ako je napríklad asparágus či lopatkovec

Na naších stránkach sa pravidelne venujeme aj iným izbovým rastlinám ako je syngonium. Prečítajte si napríklad :

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre