Takto vyzerá pamätník určený 440 ženám, ktoré boli obeťami domáceho násilia a nesie hlboký odkaz

821

Nerovnosť medzi ľuďmi niekedy prináša len zármutok. To je prípad aj domáceho násilia, ktoré postihuje množstvo domácností. Veď len na Slovensku je každá 5. žena obeťou domáceho násilia a čo deti? Tie trpia častokrát rovnako, ak nie viac. Je to však problém, ktorý v mnohých prípadoch zostáva nevyslovený, niekde v tichu trpený. Avšak, niektorí sa rozhodli, že také vážne problémy je potrebné riešiť, a preto sa na nich snažia aspoň poukazovať.

Umelec z Turecka menom Vahit Tuna to považuje za dôležité, a preto našiel spôsob, ako upovedomiť svojich spoluobčanov, aby tento problém neignorovali. Originálnym spôsobom pripomenul, koľko obetí domáceho násilia už dnes nežije. Urobil to tak, že 440 párov obuvi zavesili na steny budovy v tureckom Istanbule. Pokiaľ ide o Turecko, tak čísla hovoria o tom, že približne až hrozivých 40 percent žien trpí alebo trpelo domácim násilím, pričom niektoré prípady majú ten najtragickejší koniec! A tento pomník je tak skvelý spôsob, ako nedovoliť, aby niekto na to zabúdal. Tých 440 topánok slúži ako pripomienka žien, ktoré zomreli minulý rok v dôsledku domáceho násilia, resp. dá sa povedať, že ich zavraždili vlastní manželia.

Samotný umelec uviedol, že inšpiráciou pre jeho konanie bol rastúci počet správ na sociálnych sieťach týkajúci sa problému. Bol si vedomý, že tieto príbehy miznú tak rýchlo, ako sa dostávajú do pozornosti verejnosti. Topánky na vysokom podpätku si vybral preto, že to považuje za symbol ženskej sily a nezávislosti. Umelec verí, že znalosť je sila, a preto je dôležité poznať problém a riešiť ho. Zmena systému si vyžaduje veľa, no všetko vynaložené úsilie za to určite stojí. Ďalšie jeho kreatívne projekty sa zaoberajú aj sociálnymi a ekonomickými otázkami, ktoré rieši jeho domovská krajina. Týchto vyše 400 topánok bude na budove ďalších 6 mesiacov.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre