Talianske mestečko zaviedlo tiché ohňostroje na znak rešpektu voči zvieratám

949

Ak ste majiteľom psa, pravdepodobne sa obávate silvestrovského večera. To, že ohňostroje desia takmer väčšinu psov, vieme už asi všetci. Predstavte si, že nemáte tušenie, že existuje nejaká oslava Nového roku, nemáte zdanie, čo sú to ohňostroje. Zrazu len vidíte prenikavo jasné svetlá a počujete ohromujúce výbuchy pochádzajúce z vonku. A navyše, počujete ich niekoľkokrát hlasnejšie ako uši človeka. Asi by ste boli poriadne vydesení. Ohňostroje zvieratám spôsobujú často obrovskú ujmu a návštevy veterinára pred oslavami Silvestra so žiadosťou o psie sedatíva sú veľmi bežné. Psi so svojím citlivým sluchom sú veľmi zraniteľnými a berú tieto pre nich nepochopiteľné udalosti veľmi tragicky. Mnoho z nich sa pri pokuse o útek pred ohňostrojmi zraní alebo svojím majiteľom utečie. Často sa tieto zvieratá na úteku pred šialeným hlukom a zmätkom už nikdy nenájdu alebo sa stanú obeťou zrážky s autom. Každý rok, 1.1. sa sociálne siete zaplnia žiadosťami o pomoc s hľadaním zatúľaných a stratených psov, ktorí sa snažili uniknúť pred hlukom a preskočili ploty alebo sa utrhli z vodítka.

American Kennel Club
American Kennel Club

Navyše, ohňostroje majú veľmi tragický dopad nie len na domácich miláčikov, ale aj voľne žijúce divoké zvieratá v lesoch alebo aj na vtáky. Ohňostroje vedia v jednom štáte usmrtiť až 5 tisíc vtákov. Výbušniny a hluk spôsobuje vtákom enormný stres, ktorý ich prinúti vyletieť z hniezda a vydať sa na panický let. Vtáky tak narážajú do stromov, budov, či ich zasiahne samotná raketa z pyrotechniky. Okrem toho, ohňostroje produkujú oblaky dymu, ktoré sú toxické pre dýchací systém zvierat.

Times of Malta
Times of Malta

Jedno mesto v Taliansku sa rozhodlo urobiť veľký krok voči zvieratám. Lokálna vláda v Collecchio vytvorila zákon, podľa ktorého sa v meste nemôže uskutočňovať hlučný ohňostroj. Na trhu existuje spoločnosť s názvom Setti ohňostroje, ktorá vyrába tiché výbušniny. Takto si miestni môžu vychutnať farebné svetelné ohňostroje bez zbytočných stresujúcich výbuchov. Čo myslíte, podporili by ste tento nápad aj na Slovensku? Alebo si myslíte, že hlasné výbuchy sú nevyhnutné pre užitie si ohňostroju?

Life With Dogs
Life With Dogs
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Aknedz
31. decembra 2018 18:03

Určitě dobrý nápad.