Taliansko – krajina nádhernej architektúry, skvelého jedla a chutného vína. Čo ste o ňom doposiaľ nevedeli?

1624

S niekoľkými svetovými maliarmi, architektúrou, jedlom a výhľadmi niet pochýb o tom, prečo patrí Taliansko na zoznam najlepších dovolenkových destinácií. Nehovoriac o skvelých vínach a pizzi s dlhoročnou tradíciou. Ak sa však momentálne do Talianska nechystáte, zaujímavé a vtipné fakty sa môžete dozvedieť aspoň takto

1. Majú fontánu s vínom zadarmo

red wine photo
Pexels / Pixabay

Znie to ako sen, v Caldari di Ortona je to však realita. Toto malé mestečko má fontánu s vínom zdarma, ktorá “beží” 24 hodín denne. Ponúknuť sa môžete miestnym červeným vínom, ktorého hrozno sa pestuje vo vinici Dora Sarchese.

2. Taliansko je piatou najnavštevovanejšou krajinou na svete

Trafalgar

V roku 2018 navštívilo Taliansko cez 62 miliónov obyvateľov, čo z neho robí piatu najnavštevovanejšiu krajinu. Medzi obľúbené mestá patria Rím, Pisa, Florencia a Miláno.

3. Všetky tri aktívne európske sopky sú v Taliansku

etna photo
Websi / Pixabay

Vedeli ste, že Taliansko je sopečne aktívnou krajinou? Nájdete tu Etnu, Vezuv a Stromboli.
Etna sa nachádza na Sicílii a posledná erupcia bola v roku 2018. Stromboli je tiež činná sopka, ktorá leží na samostatnom ostrove pri Sicílii. Notoricky známy Vezuv, ležiaci v Neapole, nevybuchol od roku 1944. Taliani môžu byť radi, keďže je táto sopka zodpovedná za jednu z najkatastrofickejších erupcií v histórii, ktorá sa udiala v roku 79 pnl.

4. Pizzu vynašli v Neapole

pizza photo
Petrovhey / Pixabay

Prvá moderná pizza s paradajkovým základom bola upečená v roku 1860 v Neapole. Odvtedy patrí medzi najobľúbenejšie jedlá planéty. Aj keď ju možno nájsť všade vo svete, najlepšia je v Taliansku.

5. Nachádza sa tu najviac pamiatok UNESCO

rome photo
Photo by Sean MacEntee

Je to krajina plná pokladov. V roku 2019 bolo Taliansko domovom až 55 pamiatok UNESCO. S unikátmi ako Koloseum v Ríme, Pompeje a pobrežie Amalfi sa niet čo čudovať, že sem ročne zavíta toľko turistov.

6. Cestoviny jedia od 4. storočia pnl.

pasta photo
giulioperricone / Pixabay

Cestoviny sú neoddeliteľnou súčasťou talianskej kultúry. Jedlá z nich sa varili už v 4. storočí pnl. Dôkazom sú maľby na hrobkách, ktoré objavili historici.

7. V Taliansku je dokopy cez 1500 jazier

lake como photo
travelspot / Pixabay

Sú roztrúsené po celom Taliansku. Niektoré sú obklopené zasneženými Alpami, iné zlatistými plážami. Môžete sa plaviť po jazere Como alebo Garda, alebo si užívať menšie jazerá ako Iseo alebo Ledro.

8. Za rok vypijú 14 biliónov espres

Trafalgar

Je pomerne známou informáciou, že taliani patria medzi veľkých kávičkárov. 14 biliónov je zaujímavé číslo, keďže obyvateľov je niečo cez 60 miliónov. Väčšina Talianov si vychutnáva kávu v kaviarňach a zhruba 20 000 z nich pracujú ako baristi. Mnoho ľudí si kupuje kávovar aj domov – priemerná domácnosť skonzumuje 37 kg kávy ročne.

9. Pätinu krajiny zaberajú hory a kopce

mont blanc photo
SteenJepsen / Pixabay

Najvyššie pohorie Mont Blanc (4808 m.n.m.) sa nachádza v Alpách – ktoré sa rozkladajú na 1200 kilometroch naprieč ďalšími 7 krajinami: Francúzsko, Švajčiarsko, Monako, Rakúsko, Lichtenštajnsko, Slovinsko a Nemecko.

10. Taliansko je najväčším producentom vína

wine photo
PhotoMIX-Company / Pixabay

Milovníci vína si tu určite prídu na svoje. Krajina vyprodukovala v roku 2018 až 54 800 hektolitrov vína (pre porovnanie Francúzsko vyrobilo 49 000 hektolitrov). Takisto patrí k najväčším vývozcom vína. V roku 2018 vyviezli víno v hodnote 7,3 biliónov dolárov, pričom najviac putovalo do Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Nemecka.

11. Rodí sa tu málo detí a obyvateľstvo je najstaršie v Európe

baby photo
RitaE / Pixabay

Až 23% obyvateľov tvoria ľudia nad 65 rokov a priemerný vek v krajine je 45 rokov. Vláda sa snaží ľudí motivovať k tomu, aby sa nebáli a zbytočne s deťmi nečakali.

12. Každý rok hodia turisti do Fontány di Trevi zhruba 3000 €

di trevi photo
Photo by Davide Gabino

Tisícky turistov chcú vidieť Fontánu di Trevi a hodiť do nej mince pre šťastie. V roku 2016 do nej hodili až 1,4 milióna €. Peniaze boli vyzbierané a darované na charitu.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre