Temná strana bystrosti: Najchytrejší zločinci modernej histórie

1123

Pravdupovediac, najmúdrejší zločinec všetkých čias sa v tomto článku pravdepodobne nenachádza. Je to preto, že zločiny najchytrejších zločincov zostávajú neodhalené. Alebo v lepšom prípade nikdy nie je identifikovaný ako páchateľ trestného činu, ktorý zostáva nevyriešený a mätie políciu a ostatné orgány. Existuje mnoho ľudí s vynikajúcimi schopnosťami, ktorí sa rozhodli pre zločinecký život, niektorí z finančných dôvodov a niektorí preto, aby potrápili políciu a vysmievali sa jej svojou schopnosťou udrieť a uniknúť dolapeniu. Mnohí sérioví vrahovia mali IQ výrazne nadpriemerné. Štúdie, ktoré uskutočnili kriminológovia, psychológovia a psychiatri, si naďalej kladú otázku, prečo. Odpoveď je neuchopiteľná a je predmetom špekulácií.

Frank Abagnale

Frank Abagnale získal medzinárodnú slávu vďaka vlastnej knihe a filmu, ktorý podľa nej nakrútil Stephen Spielberg, Chyť ma, ak to dokážeš. Ešte ako tínedžer sa bezostyšne vydával za pilota leteckej spoločnosti Pan American World Airways. Toto prestrojenie mu umožnilo lietať po krajine a neskôr po celom svete zadarmo, keď prevážal lietadlá iných leteckých spoločností. Pomohlo mu to aj pri preplácaní falošných šekov, uniforma Pan Am mu dodávala punc autenticity. Abagnale sa neskôr vydával za pediatra v nemocnici v Atlante. Potom si prisvojil identitu prokurátora, ktorú podporil falošným právnickým titulom z Berkeley. Po troch pokusoch však zložil advokátsku skúšku v Louisiane.

Zdroj: marcus_jb1973/flickr

Po zatknutí vo Francúzsku, kde si odpykal trest, a následnom pobyte vo švédskom väzení bol Abagnale vydaný do Spojených štátov, usvedčený a odsúdený do federálneho väzenia. Dlho si ho neodsedel. FBI sa na podvodníka obrátila so žiadosťou o pomoc pri stíhaní šekových podvodníkov a iných obchodných trestných činov. Abagnaleho spolupráca s FBI viedla ku kariére v oblasti bezpečnosti, kde radil bankám a iným podnikom v oblasti podvodov, aké vytváral počas svojej mladosti. Neskoršie vyšetrovania novinárov ukázali, že väčšina jeho príbehov bola prehnaná, čo Abagnale priznal. Na rôznych stránkach sa uvádza, že jeho IQ presahuje 140, a niet pochýb o tom, že prechytračil banky a podniky a pripravil ich o milióny dolárov. Z tejto minulosti sa stal medzinárodne uznávaným konzultantom v oblasti finančnej bezpečnosti a bankových podvodov, populárnym rečníkom a autorom bestsellerov.

Andrew Cunanan

Andrew Cunanan sa v roku 1997 v priebehu približne troch mesiacov stal medzinárodne známym vďaka sérii vrážd. Medzi jeho obete patril známy chicagský realitný developer Lee Miglin a návrhár Gianni Versace. Cunananových známych päť obetí bolo brutálne zavraždených po tom, ako si so všetkými okrem jednej, správcu cintorína Williama Reesa, vytvoril osobný vzťah. Cunanan zrejme zabil Reesa len preto, aby mu ukradol nákladné auto, ktorým odišiel na Miami Beach na Floride. Po vražde Reesa, ktorá bola Cunananovou štvrtou vraždou za menej ako mesiac, bol zaradený na zoznam desiatich najhľadanejších osôb FBI. Dňa 15. júla 1997 Cunanan zavraždil Versaceho na schodoch pred jeho domom na Miami Beach.

Zdroj: Andy Pixel/flickr

Cunanan spáchal samovraždu o osem dní neskôr, pričom po sebe nezanechal žiadny list na rozlúčku ani nič, čo by polícii umožnilo určiť motiváciu jeho vražedného konania. Pri pátraní po stopách vraha vyšetrovatelia zistili, že ide o muža, ktorý pravidelne užíval drogy vrátane metamfetamínu, opiátov na predpis, kokaínu a marihuany. Takisto veľa pil a nadviazal vzťahy so staršími, dobre situovanými mužmi, ktorým kradol kreditné karty. Bol známy ako klamár, ktorý zveličoval svoje úspechy a vytváral si falošné zázemie. Napriek svojej inteligencii Cunanan pravdepodobne trpel poruchou osobnosti a väčšinu svojho krátkeho a násilníckeho života strávil na úkor štedrosti bohatých starších homosexuálov.

Ted Kaczynski

Ted Kaczynski bol predmetom najdlhšieho a najdrahšieho pátrania v histórii FBI, kým ho v roku 1995 konečne zatkli. Kaczynski, známy ako Unabomber, bol zázračným matematikom, ktorý vo veku 16 rokov nastúpil na Harvardovu univerzitu. Jeho IQ bolo údajne 152. Počas štúdia vynikal v triedach a napriek tomu, že ho niektorí označovali za uzavretého a rezervovaného, iní, ktorí s ním žili v Eliot House, tvrdili, že bol osobný a priateľský. Počas štúdia na Harvarde sa zúčastnil na psychologickej štúdii, v rámci ktorej bol verbálne a emocionálne zneužívaný, jeho reakcie sa natáčali a neskôr sa mu prehrávali. Niektorí tvrdia, že bol touto štúdiou psychicky traumatizovaný. Neskôr získal doktorát z matematiky na Michiganskej univerzite. Po tom, čo istý čas pracoval na Kalifornskej univerzite v Berkeley, sa Kaczynski rozhodol žiť „mimo siete“.

Zdroj: WikimediaCommons

Z malej chaty, ktorú si postavil neďaleko Lincolnu v Montane, Kaczynski udieral do symbolov spoločnosti, ktoré sa mu zdali byť nanútené. Spočiatku boli jeho činy malou sabotážou proti výstavbe nehnuteľností. V roku 1978 začal sériu bombových útokov, pri ktorých nakoniec zomreli traja ľudia a ďalších 23 bolo zranených. V rokoch 1978 až 1995 bolo mužovi, ktorý sa stal známym ako Unabomber, pripísaných 16 bômb, ktoré boli doručené poštou alebo ručne. Do novín posielal aj listy, v ktorých opisoval svoje činy a motiváciu. Žiadal, aby bola uverejnená esej, ktorú napísal, Priemyselná spoločnosť a jej budúcnosť, aby sa zabránilo ďalším bombovým útokom. Keď sa tak stalo, niektorí politológovia ju prirovnali k Orwellovej knihe 1984. Kaczynski si odpykáva osem doživotných trestov bez možnosti podmienečného prepustenia vo väznici Supermax vo Florence v štáte Colorado.

Gerald Blanchard

V novembri 2007 hrozilo Geraldovi Blanchardovi 164 rokov väzenia za 16 obvinení z podvodov a lúpeží spáchaných v Kanade a na medzinárodnej úrovni. Požiadal prokurátorov o dohodu na základe informácií, ktoré mal v súvislosti s perlovou a diamantovou ozdobou, ktorú kedysi v 19. storočí nosila Alžbeta Bavorská. Ponúkol polícii, že jej ukáže skutočný predmet výmenou za zníženie trestu. Rakúske orgány vedeli o krádeži tohto diela, ale zverejnili len málo podrobností týkajúcich sa vyšetrovania.

Zdroj: toptenz

Blanchard polícii povedal, že v roku 1998 zoskočil padákom na strechu paláca Schonbrunn, vypol alarm a nahradil Hviezdu Sisi replikou, a to všetko uprostred noci. Krádež si všimli až o celé dva týždne, pričom v tom čase bol Blanchard už v Kanade. Neoceniteľný skvost ukryl v pivnici vo Winnipegu. Keď Blanchard nasmeroval kanadskú políciu na drahokam, od jeho krádeže uplynulo deväť rokov. Trest mu bol znížený na osem rokov a nakoniec si odsedel len dva roky.

Charlene Williamsová

Charlene Williamsová a jej manžel Gerald Gallego (známy aj ako Stephen Sykes) v rokoch 1978 až 1980 zabili 10 obetí v oblasti Sacramenta v Kalifornii. Pred ich vražedným vyčíňaním bol Gallego kariérny zločinec, ktorý bol od svojich 13 rokov 23-krát zatknutí. Charlene bola pred stretnutím s Gallegom dvakrát vydatá. Pochádzala zo Stocktonu v Kalifornii, bola vynikajúcou huslistkou a mala IQ viac ako 150. Svoje vražedné besnenie začala spolu s manželom v septembri 1978, keď Charlene presvedčila dve dospievajúce dievčatá, aby ju sprevádzali do dodávky, kde na ňu čakal Gerald s pištoľou. Dievčatá uniesli, Gerald obe znásilnil a potom ich popravil výstrelom do zátylku.

Zdroj: toptenz

V júni 1979 uniesli ďalšiu dvojicu dievčat z veľtrhu v okrese Washoe, ktorých pozostatky sa našli až po dvoch desaťročiach. V apríli 1980 sa z nákupného centra neďaleko Sacramenta stratili ďalšie dve dievčatá. Boli zavraždené v Nevade, utýrané na smrť. V lete 1980 dvojica uniesla a zavraždila najmenej dve ďalšie ženy, obe dospelé. Napokon v novembri svedok spozoroval, ako Williams a Gallego uniesli zasnúbený pár, keď odchádzali z večierka bratstva. Polícia vypátrala poznávaciu značku vozidla použitého pri únose, avšak až po tom, ako bol pár zavraždený, a to na rôznych miestach. Uväznená Charlene bola prepustená v roku 1997 po odpykaní si trestu. Gerald zomrel vo väzení v roku 2002.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre