Prírodné drevo je obľúbeným riešením terasovej podlahy. Ako každý materiál, aj drevená podlaha si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Aby vám vydržala čo najdlhšie ako nová, treba jej venovať pozornosť aj v zimnom období. Hoci sa červený smrek považuje za najvhodnejší materiál na výrobu terasových dosiek, musíte sa o ne pravidelne starať. Dlhá zima môže totiž spôsobiť poškodenie a takáto oprava vie byť skutočne nákladná. 

Zdroj: pexels.com / Evgenia Basyrova

Základom je poctivá príprava

Aby vaše terasové dosky prežili zimu bez poškodenia, je nevyhnutné sa na ňu pripraviť ešte predtým, ako začne. Na konci jesene odstráňte z terasy všetky nečistoty a napadané lístie. Zdanlivo banálna záležitosť sa postará o to, aby sa medzi podlahovými doskami nehromadila špina, ktorá môže nasakovať vlhkosť škodiacu drevu. V horšom prípade môže spôsobiť hnilobu dreva alebo poškodenie jeho štruktúry. Takéto čistenie je vhodné vykonávať pravidelne aj počas zimy, obzvlášť, ak sú hromadiace sa nečistoty viditeľné.

 

Zdroj: pexels.com / Rachel Claire

Nepodceňte zimnú údržbu

Poctivou prípravou na jeseň údržba terasových dosiek ešte nekončí. Vašu pozornosť si bude vyžadovať aj počas samotnej zimy. Na zoznam činností vám pribudne pravidelné odstraňovanie snehovej vrstvy. Sypký sneh zvládnete hravo aj s metlou, ktorá je k terasovým doskám v porovnaní s lopatou na sneh šetrnejšia. S ťažkým a mokrým snehom si však neporadí. 

 

Pri manipulácii s lopatou buďte mimoriadne opatrní. V opačnom prípade by ste na povrchu mohli spôsobiť škrabance, ryhy či preliačeniny. Ak máte dosky z vrúbkami, odhŕňajte v smere drážok. Tým znížite riziko poškrabania. Okrem toho je dôležitý aj samotný materiál lopaty na sneh. Síce sú kovové lopaty odolnejšie ako tie z plastu, no skôr dosky poškriabu. 

Zdroj: pexels.com / Karolina Grabowska

Vynovenie drevenej terasy na jar

Jar je ideálnym obdobím na prípravu terasy pred sezónou. Dlhšie dni dovoľujú tráviť viac času vonku a prajú aj prácam spojeným s obnovou terasy. Nový život po náročnej zime vdýchne drevu na terase maľovanie, morenie či olejovanie. Ak sa rozhodnete pre jedno z uvedených riešení, do práce sa pustite počas suchších dní. Priaznivejšie počasie praje aj opravám drobných poškodení, ktoré sa mohli počas zimy vyskytnúť. Myslite na to, že pravidelná starostlivosť udrží funkčnosť a bezchybný vzhľad vašich terasových dosiek čo najdlhšie a aj náklady na ňu sú v porovnaní s opravou zanedbanej terasy nižšie.

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.