Domáci test na COVID-19 už kúpite aj na Slovensku – Za akých podmienok je vhodné ho použiť alebo aké sú jeho výhody či nevýhody?

9858

Momentálne sa celý svet potýka s nepríjemným vírusom COVID-19, o ktorom sa každý deň snažíme zistiť viac, aby sme proti nemu vedeli čo najúčinnejšie bojovať. Ľudia chránia seba a okolie tým, že nosia ochranné rúška, používajú dezinfekciu na ruky a nosia ochranné rukavice alebo si vykonávajú rýchly test na COVID-19 priamo doma. Tieto opatrenia pomáhajú tomu, aby sa vírus nešíril tak rýchlo, ale samozrejme nezabránia úplnému šíreniu.

Cieľom testovania na COVID- 19 je identifikovať ľudí, ktorí sú infekční, aby sa tak mohlo zabrániť šíreniu vírusu. Ak však ľudia nedostanú výsledok testu počas 2 a viac týždňov, už viac nezáleží na tom, aký presný test je. Možnosť izolovať sa v prípade infekčnosti bola premárnená.

Protilátkový test z krvi
Antigénový test

V dôsledku toho u ľudí narástol záujem o rýchlotesty na covid. Niektorí experti však na druhej strane hovoria, že rýchlotesty môžu dať ľuďom falošný pocit bezpečia.

Musíme však dodať, že žiaden test nie je kompletne presný. Znamená to, že niektoré pozitívne prípady ostanú neodhalené (falošná negativita) a na druhej strane, niektorí ľudia dostanú informáciu o ich infekčnosti, pričom infekční nie sú (falošná pozitivita).

test na covid-19
Domáce testy na COVID sú na predaj už aj na Slovensku

Vírus má pomerne dlhú inkubačnú dobu a klinické príznaky sa môžu objaviť až za 14 dní. Dovtedy človek nemusí vôbec vedieť, že je nakazený a môže vírus nevedome šíriť. Preto sa štát snaží vykonávať čo najviac testovaní a ľudí s pozitívnymi testami izolovať.

Jednou možnosťou je otestovať sa v niektorom zo zariadení, ktoré na to štát určil a do niekoľkých dní by mal človek obdržať výsledok o tom, či je alebo nie je nakazený. Druhou možnosťou je domáci test na koronavírus, ktorý sleduje výskyt protilátok. Tento test však nenahrádza laboratórne testovanie a povieme vám kedy je vhodné ho použiť.

Druhy testov na COVID-19

Poznáme tri druhy covid testov:

  1. Genetické testy – hľadajú vírus v RNA pomocou výteru z nosa alebo hrdla. Najpoužívanejším typom takýchto testov je PCR test (polymerázová reťazová reakcia).
  2. Antigénové testy – ako už zo samotného názvu vyplýva, pri testovaní sú identifikované antigény, teda špecifické proteíny vírusu nachádzajúce sa v jeho obale. Tento test diagnostikuje aktívnu infekciu COVID podobne ako PCR test.
  3. Protilátkové testy – jedná sa o krvné testy, v ktorých sa zisťujú protilátky v tele osoby, ktorá prekonala vírusovú infekciu a u ktorej nastala obranná reakcia na prítomnosť vírusu v tele. Tieto testy sa nepoužívajú na diagnostiku aktívnej infekcie.

Ako fungujú rýchlotesty na COVID a kedy ich použiť?

Antigénové ako aj protilátkové testy sú označované ako rýchlotesty. Ich výhodou je rýchla detekcia, nevýhoda presnosť.

Antigénové

Pre ich uskutočnenie je potrebný výter z nosa alebo nosohltana. Je dôležité, aby tento výter bol urobený dobre, najlepšie zdravotníckym pracovníkom. Získaný výter sa následne ponorí do roztoku, ktorý uvoľňuje vírus a následne sa prenesie na testovací prúžok. Testovací prúžok obsahuje protilátky viažuce sa na proteíny koronavírusu a zachytáva ich. V prípade, že odobratá vzorka bola COVID pozitívna, na testovacom prúžku sa v priebehu 15 – 20 minút objavia farebné čiary. Dostupné sú už aj antigénové testy zo slín, pri ktorých nepríjemný výter z nosa nahrádzajú ľudské sliny.

Tieto testy sú omnoho pohodlnejšie a môžeme povedať, že aj bezpečnejšie, keďže na odobratie vzorky slín nie je priamo potrebný zdravotnícky pracovník. Pre čo najpresnejšie výsledky antigénových testov sa odporúča uskutočniť test až po 5-7 dňoch od prvých symptómov COVID.

Protilátkové z krvi

Rýchlostest na poritlátky je potrebné odobrať vzorku krvi z prsta. Pozitivita testov nám odhalí, či osoba prekonala infekciu a to na základe protilátok nachádzajúcich sa v organizme. Môže ísť o protilátky tipu IgM – tie sa objavia zvyčajne ako prvé, alebo IgG protilátky – ktoré sa objavia neskôr, u väčšiny ľudí po 14 dňoch od prvých príznakov, a v krvi zotrvajú dlhú dobu potom, čo infekcia odíde.

Certifikovaný domáci test na COVID -19 je už dostupný na predaj

 

 

Rýchlotest je certifikovaný a bol testovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny, LFUK, SZU, UNB Bratislava.

Test na doma
Ako sa otestovať na covid doma – Fotonávod

Antigénový výterový test – Certifikovaný test na výter z nosa s 99% úspešnosťou

Novinka v slovenských internetových lekárňach je certfikovaný antigénový test. Tento test má až 99% úspešnosť a výsledok sa vie dostaviť už do 15 minút. Čím viac kusov zakúpite tým vyššiu zľavu získate.

 

Domáci test

Tento test sa len nedávno objavil na Slovenskom a Českom trhu a slúži na zistenie výskytu ochorenia COVID-19 priamo u vás doma. Test je založený na zistení prítomnosti protilátok IgM a IgG v ľudskom tele. Naopak test v nemocniciach zisťuje priamo prítomnosť vírusu COVID-19. Test o dôkaze vírusu, ktorý sa vykonáva v nemocniciach sa nazýva PCR test.

 

Rýchlotest si doma spravíte sami asi za 15 minút a je veľmi jednoduchý na použitie. V obsahu balenia máte priložený jednoduchý návod.

 

Kedy ho použiť ?

Predpokladom na získanie relevantných výsledkov testu je prítomnosť niektorých z klinických príznakov, kedy sa v tele začnú tvoriť protilátky. Klinickými príznakmi koronavírusu sú zvýšená teplota, kašeľ, dýchavičnosť a pod.

Ako použiť test na COVID-19 ?

Domáce testovania funguje na princípe odberu malého množstva krvi z bruška prsta. Lanceta na vpich do prsta je súčasťou balenia testu na covid-19. Prst pred vpichnutím vydezinfikujte. Vzorku následne odoberete pomocou pipety a kvapnete malé množstvo krvi (1 kvapka) do okrúhleho otvoru na testovacej kazete. Do rovnakého otvoru následne ihneď pridajte 2 kvapky regeneračného činidla . Následne si odstopujte výsledok testovania – maximálne 15 minút. Upozornenie: Ak sa výsledok objaví po 15 minútach je neplatný.

Čo ak je pozitívny?

Ak vám domáci test na koronavírus vyšiel pozitívne, mali by ste ihneď kontaktovať svojho lekára a nechať si vykonať aj PCR test. Samozrejme by ste sa mali izolovať, nestretávať sa s ďalšími ľuďmi podľa a pokynov svojho lekára sa začať liečiť.

Čo ak je negatívny?

Ak vám test vyjde negatívne, s vírusom ste sa nestretli a klinické príznaky sú spôsobené pravdepodobne nejakým iným patogénom.

Je ale potrebné byť opatrný pretože negatívny výsledok testu môže tiež znamenať, že je človek ešte v inkubačnej dobe alebo sa nezačalo tvoriť dostatočné množstvo protilátok a je potenciálnym prenášačom. Je dobré test o pár dní zopakovať.

Majú niekde PCR test na predaj?

PCR test je druh testu, ktorí je určený pre školený a zdravotnícky personál. Jeho predaj v bežných obchodoch možný nie je. Dávajte si ale pozor na podvodných predajcov, ktorí by vám tvrdili opak riskujete tým, že kúpite falošný produkt ! Siahnite po certifikovanom teste na covid-19 z krvi.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa PCR testy považujú za „zlatý štandard“ v testovaní na SARS-CoV-2. Jednou z nevýhod týchto testov je doba čakania na vyhodnotenie testu. Niekedy je to jeden deň a niekedy niekoľko dní až týždeň. Aj napriek tomu, že PCR testy sú presnejšie ako antigénové testy, čo je ich veľká výhoda, je potrebné dodať, že ich presnosť nie je vždy stopercentná. Niektoré štúdie poukazujú na to, že až 29% týchto testov môže vykazovať falošnú negativitu.

Výhody a nevýhody testov na COVID-19

Antigénové rýchlotesty sú lacnejšie, ich použitie je veľmi jednoduché a ich vyhodnocovanie je oveľa rýchlejšie – s výsledkom do 15 – 30 minút, avšak tieto testy sú menej presné než tzv. „zlatý štandard“, teda PCR testy. Podobne ako PCR testy, antigénové testy ukazujú, či je u testovanej osoby prítomná infekcia aktívna. Výhodou týchto testov je tiež skutočnosť, že môžu byť vykonané kdekoľvek – doma, v škole, či na pracovisku. Na ich uskutočnenie nie je potrebné žiadne sofistikované laboratórne vybavenie.

Protilátkové rýchlotesty poskytujú podobne, ako antigénové testy, rýchly výsledok, pomocou ktorého dokážeme zistiť, či bol človek v minulosti infikovaný vírusom COVID. Tento test je dobré vykonať z toho dôvodu, že nie každý, kto v minulosti prekonal COVID infekciu, vykazoval aj príslušné symptómy ochorenia. Pre presnosť výsledku je potrebné niekedy vykonať test dvakrát.

Dôležité je poznamenať, že presnosť a samotné prevedenie testov sa líši v závislosti od samotného testu a jeho výrobcu. Na samotný výsledok môžu mať vplyv ďalšie faktory ako to, ako boli odobraté výtery z nosa, hrdla, vzorky zo slín, ako sa vzorky prepravili, ako bol vykonaný samotný test a vybavenie, ktoré sa pri vykonaní testu použilo.

Výhody domáceho testu

Test je skvelým spôsobom ako môžu ľudia môžu doma zistiť, či ich príznaky majú súvis s vírusom COVID-19 alebo nie. Ak človek prekonáva niektorý z klinických príznakov, nemusí to hneď znamenať, že je nakazený koronavírusom.

Navyše si test človek môže urobiť z pohodlia domova a až následne na základe výsledkov postupovať ďalej podľa pokynov lekára.

 

 

Treba však pamätať na to, že tento test nenahrádza ambulantné testovanie a aj po zistení akéhokoľvek výsledku je potrebné pri ťažkostiach ďalej komunikovať so svojim lekárom.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre