Nálepka „cruelty free”, no ako v skutočnosti vyzerá testovanie na zvieratách? Z týchto informácií až mrazí

532

Mysleli ste si, že značky make-upu, ktoré by testovali na zvieratách, v súčasnosti neexistujú, ale bohužiaľ, nie je tomu tak. V skutočnosti testovanie na zvieratách nielenže stále prebieha a to po celom svete, ale často to priamo vyžaduje zákon predtým, ako sa môže kozmetický výrobok predávať verejnosti. Okrem toho, že testovanie na zvieratách je zbytočne kruté, nie je ani veľmi účinným spôsobom, ako zistiť, či je výrobok bezpečný na použitie u ľudí. Prečo teda testujeme make-up na zvieratách?

Pohľad do hrozného sveta testovania na zvieratách vás môže prinútiť prehodnotiť niektoré zo svojich kozmetických nákupov. Zistite, ako to funguje, prečo sa od toho ešte stále úplne neustúpilo, ktoré značky ešte stále testujú na zvieratách a ktoré značky sú certifikované ako „cruelty free”.

cruelty free“ od Timothy Valentine is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Zvieratá, na ktorých sa testuje sú násilne kŕmené chemikáliami a potom často zabíjané

Laboratory Rabbits (30)“ od Otwarte Klatki is licensed under CC BY 2.0

Ak máte slabý žalúdok, možno by ste to nemali čítať. Toto je len niekoľko spôsobov, ako sa zvieratá ako myši, potkany, morčatá a králiky používajú na testovanie kozmetiky:

Testy na podráždenie kože a očí: Testovaným zvieratám sa chemikálie natrú na kožu alebo nakvapkajú do očí.

Štúdie núteného kŕmenia: Laboratórni technici budú zvieratá nútene kŕmiť prísadami (ako sú chemikálie v rúžoch alebo balzamoch na pery) celé týždne alebo mesiace a kontrolovať príznaky choroby alebo špecifických stavov, ako je rakovina alebo vrodené chyby.

Testy so smrteľnou dávkou: Laboratórne zvieratá sú nútené prijať veľké množstvo testovanej chemikálie, aby sa zistilo, aká dávka je už smrteľná.

Potom sú mnohé z týchto zvierat zabité a rozrezané, aby vedci mohli študovať účinky testovaných zložiek na ich vnútorné orgány. 

Testovanie na zvieratách je stále povinné zo zákona, aj keď koža zvierat reaguje inak ako naša

Zdroj: shutterstock

Je to šialené a barbarské, že testovanie na zvieratách stále prebieha v kozmetickom priemysle, ale deje sa to. Niektoré krajiny dokonca vyžadujú testovanie na zvieratách zo zákona, vrátane Číny.

Tieto testy sa vykonávajú, aby sa zaistilo, že výrobky sú bezpečné pre ľudí – najmä ak spoločnosť používa vo svojom výrobku novú alebo netestovanú zložku. Testovanie na zvieratách sa však ukázalo ako nespoľahlivá metóda, pretože koža a oči zvierat reagujú na produkty inak ako ľudia.

Testovanie na zvieratách je v Európskej únii zakázané od roku 2013 a podobné zákony prijali aj India, Izrael, Nórsko a Švajčiarsko. Spojené štáty nevyžadujú testovanie na zvieratách, ale zatiaľ to nezakázali.

Čínska vláda vyžaduje testovanie všetkých dovážaných kozmetických predmetov na zvieratách

Hoci mnohé krajiny začali zakazovať testovanie na zvieratách – alebo sa k tomu aspoň približujú – Čína zdvojnásobila svoje zákony o testovaní na zvieratách. Akýkoľvek kozmetický výrobok na predaj, musí v Číne najskôr prejsť fázou testovania na zvieratách – aj keď kozmetická spoločnosť, ktorá ho vyrobila, testovanie na zvieratách nepodporuje. Z tohto dôvodu mnohé značky, ktoré predávajú svoj tovar v Číne, nemožno považovať za „cruelty free“.

Mnoho spoločností pokračuje v testovaní na zvieratách, aby zostali na čínskom trhu

Zdroj: shutterstock

V júni 2017 NARS oznámil, že hoci interne na zvieratách netestuje, rozhodli sa predávať cez Čínu – krajinu, ktorá vyžaduje testovanie na zvieratách pri vstupe do krajiny – a povedali: „Rozhodli sme sa sprístupniť NARS v Číne , pretože cítime, že je dôležité priniesť našu víziu krásy a umenia ľuďom na celom svete. NARS netestuje na zvieratách ani nepožaduje od iných, aby to robili v ich mene, okrem prípadov, keď to vyžaduje zákon.” Zákazníci z tohto rozhodnutia neboli nadšení, no NARS musí ešte urobiť zmenu.

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré nemožno považovať za „cruelty free” kvôli ich predaju v Číne, sú MAC, Estée Lauder, L’Oreal, Maybelline a ďalšie. 

Pracuje sa na alternatívach, aby sa nemuselo testovať na zvieratách 

Štúdie ukázali, že testovanie na zvieratách nie je v skutočnosti najefektívnejším spôsobom testovania produktov – existujú aj iné metódy, ktoré sú vhodnejšie a poskytujú spoľahlivé výsledky. Existuje viac ako 50 testov, ktoré obchádzajú zvieratá a stále sa vyvíjajú ďalšie.

Pri jednom z alternatívnych riešení vedci izolujú ľudské bunky, aby vytvorili 3D modely pokožky, na ktorých testujú produkty. Teraz môžu dokonca vyrábať modely, ktoré reagujú podobne ako oči a pľúca! 

Tlak spotrebiteľov presviedča kozmetické spoločnosti, aby boli „cruelty free” 

Zdroj: shutterstock

Keď neexistujú žiadne zákony zakazujúce testovanie na zvieratách, existuje len jedna vec, ktorá môže značku presvedčiť, aby sa stala „cruelty free” – hlas zákazníka. Humane Society podporuje to, čo nazývajú „spotrebiteľským tlakom“. 

Metóda sa osvedčila. Jedným z príkladov je luxusná značka starostlivosti o pleť Omorovicza. Spoločnosť otvorila obchody v Číne v roku 2015, no o rok neskôr tieto obchody zatvorila, aby sa „po vypočutí sklamaných zákazníkov vrátila k svojej politike cruelty free“.

Hnutie „cruelty free” začalo koncom 50-tych rokov, ale stále má pred sebou dlhú cestu

Pojem „cruelty free“ sa používa už od roku 1959, no stal sa populárnym až v 70. rokoch, keď bol použitý ako slogan pre skupinu Fashion With Compassion.

V roku 1991 hnutie získalo na sile, keď bolo založené Európske centrum pre validáciu alternatívnych metód ( ECVAM ), „na podporu vedeckého a regulačného akceptovania alternatívnych metód, ktoré sú dôležité pre biologické vedy a ktoré znižujú, zdokonaľujú alebo nahrádzajú používanie laboratórnych zvierat“. To viedlo k zákonu o ochrane zvierat, ktorý nepovoľuje testovanie na zvieratách, ak existuje alternatívna metóda.

V roku 2012 sa tri britské organizácie (ECVAM, Britská únia pre zrušenie vivisekcie a New England Anti-Vivisection Society) spojili, aby vytvorili medzinárodnú organizáciu na boj proti testovaniu na zvieratách, čo viedlo k zákazu testovania na zvieratách v Európskej únii v roku 2013.  

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre