Najlepšie granule pre psov – Ako vybrať správne krmivo pre dospelých psov či šteniatka? Lacné granule môžu byť tie najhoršie

4762

Hneď na začiatku treba povedať, že najlepšie granule pre psy neexistujú. Teda všeobecne pre všetky psy. Každý jedinec je jedinečný a má špecifické potreby. Preto správny výber krmiva musí byť založený práve na potrebách práve vášho chlpáča. Nie susedovho či kamarátovho.

granule pre psa

Čo sú vlastne granule pre psy?

Je to ľuďmi vymyslené komplexné krmivo pre psy. Malo by obsahovať všetky potrebné živiny na správne fungovanie tela chlpáča. Poukazujem dôraz na slovné spojenie ,,malo by obsahovať´´. V skutočnosti to nie je vždy tak ako nám veľmi účinne marketingové reklamy hovoria. V tomto článku si povieme stručný základ toho, ako si správne zvoliť krmivo pre maznáčika.

Vyrábajú sa extrúziou, čo je proces spracovania surovín za vysokého tlaku a teploty. Pričom výsledná hmota sa tvaruje do požadovaného tvaru.

Komerčné krmivo pre psy sa dá všeobecne rozdeliť na:

 • Suché – spomínané granule
 • Polovlhké – sú to tiež granule, ale s vysokým obsahom vlhkosti, často sú prijímané lepšie u citlivých psov náchylných na tráviace problémy
 • Vlhké – konzervy, paté alebo kapsičky (ideálne ak obsahujú mäaso, bohužiaľ nie vždy je to tak)

psie krmivo

Ako vybrať  granule?

Zloženie, zloženie, zloženie a zasa to zloženie. Vždy čítajte a študujte. Ak nerozumiete pýtajte sa! Vždy! A koho sa pýtať? To je otázka. Na reklamy a celkovú propagáciu produktov sa nemôžete spoliehať. Oni sa snažia predať svoj produkt. A až príliš veľa značiek to robí tak dokonalo, že vám v podstate skoro nahovoria, že váš pes po nich bude skoro lietať. Preto je ideálne ak začnete v najbližšom zverimexe. Pokiaľ je kvalitný a má služby na úrovni, vždy ochotne poradí a vysvetlí, čo potrebujete. Prípadne sa vždy môžete obrátiť na veterinára alebo skúseného chovateľa.

A čo by malo byť teda v zložení tých najlepších granúl? Ideálne čo najviac zložiek, ktoré viete identifikovať a nepotrebujete na to titul z chemických vied. Všetko v zmysle produkty živočíšneho a rastlinného pôvodu zaváňa problémom. A môže až veľkým.

Taktiež veľmi veľký obsah rôznych sacharidových zložiek ako sú obilniny nie je ideálny. Áno, sacharidy dodávajú rýchlo energiu, avšak nikdy by nemali byť na zozname zložiek hneď na druhom mieste. Rovnako ako napríklad sója.

Prečítajte si tiež: Aké vitamíny pre psa sú naozaj dôležité?

pes žerie

Naozaj najlepšie granule pre psa

Tak aké je teda to pravé jedlo pre psíka? To, ktoré mu najviac vyhovuje. Avšak je občas náročné zistiť, práve to aké vyhovuje najviac. Pes vám to nepovie. Musíte to vypozorovať sami. Ako na to? Pes je aktívny, má lesklú srsť, má dostatok energie, žiadne alergické reakcie prejavujúce sa na pokožke spôsobené potravinovou alergiou a alfou a omegou je jeho trus.

Pretože správna výživa je o práve o jeho hovienku.  Hovienko napovie veľa vecí o zdravotnom stave psa. Konzistencia je veľmi dôležitá rovnako ako aj farba či množstvo. Nekvalitné granule s vysokým obsahom sacharidovej zložky v podobe obilnín obsahujú aj veľa vlákniny. Preto vyprázdňovanie s veľkým objemom exkrementov nás môže nabádať, že je tu nejaký problém. Napríklad nedostatok probiotík. Presne tak aj psy potrebujú probiotiká pre správne fungovanie.

Nižšie vám ponúkame konkrétne tipy na kvalitné granule, ktoré môžete objednať online.

Superprémiové granule pre dospelé psy – Hovädzie + Králik

prémiové granule

 

Náš tip číslo 1 na univerzálne granule pre dospelých psov je produkt s názvom “ Ultra Premium Vitality“ . Ako už názov napovedá ide o produkt s prémiovým zložením nájdete v ňom dve druhy mäsa, bylinky a oleje pre dokonalý synergický efekt.  Ale pre nás je výhoda číslo 1 je pôvod produktu. Tieto granule sa totiž vyrábajú celé na Slovensku, čiže podporujete tým malý slovenský podnik a nie veľkú nadnárodnú spoločnosť s pofidérnou minulosťou.  Produkt je dostupný v baleniach od 4 do 20 kg.

Granule majú výborné hodnotenia od zákazníkov. Prečítajte si niektoré skúsenosti s produktom.

Granule pre šteňatá

granule pre šťenatá a malých psov

Granule od rovnakého výrobcu určené pre malých psov a šteniatka.  Rovnako obsahujú dve druhy mäsa (hovädzie a morčacie) . Toto psie krmivo je vhodné aj pre psov, ktorý majú problémy s trávením ale ho majú citlivé. Dostupné v baleniach od 4 do 20kg.  Ľudia v recenziách chvália komplexné zloženie a zároveň popisujú pozitívnu skúsenosť so psíkmi, ktorým iné „komerčné“ krmivo veľmi nechutilo.  Pre viac informácií si môžete prečítať ako vybrať granule pre šteniatka.

Ďalšie výhody krmiva

 • Bez dochucovadiel a lepku
 • Bez konzervantov
 • Vyrobené na Slovensku
 • Obsahujú prebiotiká
 • Obsah kvalitných živočíšnych zložiek

Granule pre psov alergikov a seniorov (hypoalergénne)

protialegrické granule

Je váš pes alergický? Nie je to nič príjemné ani pre človeka. Našťastie šikovní výrobcovia majú produkt aj pre tento problém. Granule s píhodným označením “ Sensitive“, ktoré obsahujú predovšetkým mäso z vysokej zveri. Skúsenosti užívateľov v recenziách nešetria chválou. Vhodné aj pre starších psov seniorov, ktorý majú citlivé trávenie.  Ide o diétne krmivo určené pre psov s citlivým trávením.

Mäkké  alebo polomäkké granule

Niektoré psíky môžu mať problém s chrupom a podobne ako u ľudí sú tomu prispôsobené niektoré značky kŕmiv. Takémuto psíkovi môžete po rade s veterinárom namáčať granule alebo investovať do už priravených granúl, ktoré sa ľahšie prežúvajú. Výrobcami týchto granúl sú napríklad značky Carnis, Frolic.

 

Najlepšie krmivo pre psov podľa  recenzií na Heuréke

Podľa známeho porovnávača cien heureka.sk sú najlepšie granule pre psa Eminent Dog Adult . Toto krmivo má cez 150 hodnotení a v čase písania tohto článku 93% spokojnosť s produktom. Ich cena začína od 28 EUR.  Nájdete ich naozaj v širokom množstve obchodov keďže ide o populárny produkt na našom trhu.  Zo 174 zákaznikov len traja neodporúčajú tento produkt.

Pozreli sme sa bližšie na zloženie a všimli sme si zopár znepokojvých faktov, ktoré podľa nás nepridávajú na kvalite produktu.

 • Produkt obsahuje málo kvalitných živočíšnych zložiek
 • Obsahuje kukuricu, pšenicu, hydinovú múčku, ryžu, tuk

Podľa nás sa nejedná o kvalitné zloženie krmiva. Rovnako je táto značka lídrom aj v krmive pre šteňatá.

 

Rozdelenie granúl podľa kategórií

Všetkého veľa škodí. A inak to nie je ani s kategóriami u krmív pre psy. Niektoré značky si založili marketing na type krmiva pre dané plemeno. Naozaj si myslíte, že 35 kg doberman potrebuje iné jedlo ako 35 kg labrador?

Ale niektoré kategórie je dobré mať preštudované. Ako napríklad voľba podľa veku zvieraťa. Poznáme to aj my ľudia, vekom sa nám spomaľuje metabolizmus. Preto je psovi v dôchodcovskom veku dobré zvoliť granule s nižším obsahom energie určené pre seniorov.

Psy trpiace nadváhou je tiež ideálne podávať krmivo s nižším obsahom kalórií. Pričom vždy podávajte kŕmnu dávku jedla, ktorá je určená na fyziologickú hmotnosť vášho psa nie podľa jeho aktuálnej váhy. Veď práve chcete aby niečo zhodil. Ak by ste dávali potravy veľa nič by ste nedocielili.

Delenie psieho krmiva a granúl podľa kategórií:

 1. Šteňacie – často pre šteňatá a mladé psy do 12 mesiacov veku
 2. Dospelé psy  – najčastejšie sa uvádza od 1 do 8 roku života
 3. Psy seniori – od 8 roku veku
 4. Granule na stratu váhy – s nižším obsahom energie a s ľahším mäsom, ako králik, jahňa, kurča
 5. Energetické  granule– nabité energiou, spravidla sa podávajú pri vyšších fyzických záťažiach
 6. Holistické granule– bez obsahu obilnín, často s rôznymi bylinami, snažia sa obsahom napodobniť čo najviac prirodzenú stravu psa

Rybacie granule

Znie to čudne však? Ryba a pes? Nuž, prekvapivo vhodná kombinácia! Pes sa popri človeku naučil jesť naozaj všeličo. A nie neobľubujú ich len tak pre  nič za nič. Rybacie krmivo alebo granule majú totiž, podobne ako pre človeka, rôzne zdravotné benefity pre vášho psa. Ryby sú totiž vhodným zdrojom Omega-3 mastných kyselín a  bielkovín. Rovnako sú rybacie granulky vhodné pre psov, ktorý majú alergie na rôzne druhy mäsa. A aké ryby sú vhodné pre vášho miláčika? Vo všeobecnosti ide o tie, ktoré žijú krátko ako napríklad losov. Dlhšie žijúce druhy ako tuniak môžu obsahovať zvyšky ťažkých kovov.

Najväčším rizikom konzumácie rýb u psa je obsah kostí. Toto riziko je však v prípade suchých granúl eliminované. Ak neviete či vášmu psovi podať rybacie krmivo poraďte sa s miestnym veterinárom

 

Nízka cena granúl = nízka kvalita?

Všeobecne sa považuje lacný produkt za ten nekvalitný. A naopak ten drahý za kvalitný. Avšak nič nie je čiernobiele. Dokonca u granúl to platí 100 %. Vyššie som už spomínala aké je dôležité čítať zloženie. Pretože to vám prezradí o kvalite produktu omnoho viac, ako jeho cena alebo pekná reklama v televízii.

Existuje niekoľko značiek granúl, ktoré sú tak nacenené až to bolí, ale ich kvalita nestojí za nič. Aspoň rozhodne nie za peniaze za ktoré sa predávajú. Naopak, na trhu nájdeme aj niekoľko dobrých krmív lacnejších zato oveľa kvalitnejších.

Ale nie vždy je to opačne s cenou a kvalitou. Bohužiaľ, produkty ponúkané vo veľkých supermarketoch spadajúce do kategórie komerčných krmív s krásnymi propagačnými reklamami a sľubmi o zdraví chlpáča nestoja za nič. Obsahujú farbivá, konzervanty a dochucujúce látky neprospievajúce organizmu z dlhodobého hľadiska.

Prečítajte si tiež: Má zmysel kupovať psie probiotiká?

Obezita u psa

Pokiaľ neurčí veterinár diagnózu, ktorá spôsobila obezitu s najväčšou pravdepodobnosťou ste na vine vy. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Teda buď za to môžete vy alebo napríklad váš sused kŕmiaci vám psa potajomky. Vy ste ten kto určuje kŕmnu dávku.

Preto si dajte pozor na prejedanie psa. A ak si hovoríte, že predsa kŕmite podľa návodu na vreci granúl. Áno to je pekné avšak nezabudnite pripočítať všetky piškóty a zbytky od stola. Nie vždy je to chyba granúl alebo ich množstva. Počíta sa všetko čo mu počas dňa ponúkne. Nezabúdajte, že obezita spôsobuje u psov rovnaké problémy ako u ľudí. Teda náchylnosť na choroby srdca, pohybového aparátu či dýchania.

psia miska

Nezabudnite na misku

Nie je to len o krmive. Pre blaho vášho psa je potrebné aby svoje granule jedol z takej misky pre psov, ktorá mu vyhovuje. Na výber sú plastové, kovové alebo dokonca vyvyšené či vyhrievané. Prečítajte si náš článok ako vybrať kvalitnú misku pre psa.

Ako spoznať tie najhoršie granule?

Je potrebné upresniť, že produkty živočíšneho pôvodu nie sú mäso. Sú to najčastejšie produkty získané zo mäsovej produkcie. Často sú to kopytá, perie krv a tak podobne. Myslíte si ešte stále, že granule z najbližšieho supermarketu za 15 € 15 kg sú stále tá správna voľba? Často ide o tie najhoršie granule vôbec.

Ďalšie tipy ako spoznať naozaj nekvalitné granule

 • Základnou surovinou je kukurica alebo círok
 • Majú mnoho aditív a konzervantov
 • Nejasný alebo sporný pôvod produktu
 • Veľmi slabá nutričná hodnota oproti konkurenčným krmivám
 • Neobsahujú žiadne označenia kvality

Môžem si granule vyrobiť doma podľa receptu?

Ak ste chemicky a kuchársky zdatný je možné granule vyrobiť aj doma. Avšak, ide o vcelku náročný proces ako na suroviny tak na prácu a podmienky. Najľahším spôsob ako si vyrobiť granule doma je ich upiecť. Nižšie je rýchly recept:

Potrebujete:

 • 250g kvalitného mletého mäsa
 • Soľ
 • Vajce
 • Majoránku
 • Ovsené vločky (cca 1 šálka)

Ingrediencie zmiešajte do kompaktnej hmoty na plech v ktorom budeme granule piecť. Vytvarujte požadovaný tvar psieho krmiva. Pečiete cca 20minút na teplote do 95 stupňov Celzia.  Prajeme psíkovi dobrú chuť!

 

Sú granule z veľkých reťazcov ako je Mountfield a Tesco automaticky zlé?

To určite nie, tieto reťazce ponúkajú viacero značiek a tak nemôžme zovšeobecňovať. Pravdou ale je, že často známa značka s nekvalitným zložením sa dostane do ponuky týchto obchodov skôr ako slovenský výrobca, ktorý šetrí na nákladoch na marketing a dáva všetko do svojho produktu.  Príkladom môže byť značka Pedigree, ktorá sa často označuje za veľmi zlú ak ide o zloženie ich produktov. Ale netvrdíme, že v Lidli alebo Kauflande nezoženiete kvalitné krmivo.

 

 

Slovo na záver

Povedali sme si stručný, ale naozaj stručný popis toho, ako správne vyberať  najlepšie granule pre psov. Nedajte len na rady vašej susedy či kamoša od vedľa. Pátrajte, študujte, hľadajte informácie. Urobte si vlastný prieskum a podľa neho sa rozhodnite. Ideálne je mať čo najviac zdrojov. Pretože ani váš veterinár či chovateľ nevie všetko. Každý pes je jedinečný. Čo skvele funguje u haťapku na záhrade u babičky nemusí fungovať pre psa v pracovnom nasadený záchranných zložiek.

Vaše skúsenosti

Máte s výberom krmiva pre psa vlastnú skúsenosť alebo sa chcete podeliť s našimi čiateľmi o recenziu niektorej značky? Zanechajte komentár v diskusií pod článkom !

Mohlo by vás zaujímať:

Potrebuje váš pes pelech? Prečítajte si tipy ako vybrať najlepší pelech psa!

 

Zdroje

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-fish/

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre