Tichomorská chobotnica má trojnásobok sŕdc a 9 mozgov – na čo ich používa?

139

Obrovská tichomorská chobotnica (Enteroctopus dofleini) je fascinujúce stvorenie s niektorými skutočne pozoruhodnými vlastnosťami.

Zdroj Alexander Semenov

Má deväť mozgov

Chobotnice majú centrálny mozog, ktorý riadi ich nervový systém. To však nie je všetko. Každé z ich ôsmich ramien má tiež „minimozog“, zhluk nervových buniek, ktorý umožňuje ramenám pohybovať sa nezávisle od seba. Toto jedinečné usporiadanie umožňuje chobotniciam efektívne koordinovať svoje pohyby.

A tri srdcia

Dve z týchto sŕdc pumpujú krv do žiabier, kde dochádza k výmene kyslíka. Tretie, väčšie srdce, cirkuluje okysličenú krv po celom tele.

Kráľovská krv

Chobotnice sa prispôsobili chladnému prostrediu s nízkym obsahom kyslíka pomocou proteínu hemocyanín, ktorý je bohatý na meď. Keď sa hemocyanín naviaže na kyslík, zmení sa na modrú farbu. Táto adaptácia im pomáha prosperovať v hlbinách oceánu.

Množstvo prísaviek

Dospelé samice obrovských tichomorských chobotníc majú okolo 280 prísaviek na každom zo svojich ôsmich ramien.

Oddané matky

Po nakladení vajíčok v hlbokých brlohoch s nimi tieto chobotnice žijú až sedem mesiacov bez jedla. I keď je voda v okolí bohatá na kyslík a živiny, väčšina matiek po vyliahnutí mláďat zomiera.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre