Máte radi grécke báje? Ak áno, pohodlne sa usaďte a prečítajte si tie najlepšie z nich. 

3302

Staroveká grécka mytológia je plná klasických príbehov, ktoré sa stali súčasťou západnej literatúry a kultúry, tieto príbehy nám dokonca poskytli niektoré dobre známe slová a frázy bežne používané v angličtine a v iných jazykoch.

Nižšie uvádzame 12 najväčších a najznámejších príbehov zo sveta gréckej mytológie, od zvedavých žien po odvážnych mužov, ľudí, ktorí sa nevzdali, až po ľudí, ktorých premohla chamtivosť. 

Pandorina skrinka 

Zdroj: wikimedia

Pandora bola prvou ženou v gréckej mytológii a Hésiodos nám hovorí, že jej slabosť v podobe zvedavosti ju viedla k tomu, aby otvorila skrinku darovanú od bohov, ktorá mala byť plná božských darov. Nemala ju však otvárať. Ona tak urobila a zo skrinky vypustila do sveta všetky neduhy v podobe staroby, námahy, choroby, šialenstva, nerestí, vášne, zármutku, hladu a smrti. Nakoniec sa jej podarilo skrinku zavrieť, no dnu zostal ten jediný dar, ktorý sa mal dostať do sveta – nádej. 

Prometheus 

Zdroj: wikimedia

Ďalší dôležitý „príbeh o pôvode“ z gréckej báje, príbeh o Prometheovi – ktorého meno v niektorých interpretáciách doslova znamená „predvídanie“ – je dobre známy, pretože vysvetľuje, ako ľudstvo dostalo do vlastníctva oheň, a ten umožnilo človeku vytvoriť civilizáciu.

Prometheus ukradol oheň svojim bohom a dal ho ľudstvu. Za tento čin ho Zeus potrestal – pripútal ho ku skale a podrobil mučivému trápeniu, keď mu orol vykloval pečeň. Tá mu však každú noc narástla, takže Prometheus musel každý deň znášať rovnaký osud po celú večnosť. 

Persefóna a Hádes 

Zdroj: wikimedia

Okrem toho, že Gréci vysvetľovali, odkiaľ pochádza človek a ako sme vytvorili civilizáciu, používali svoje mýty aj na vysvetlenie pôvodu prírodných javov, ako sú ročné obdobia. Aký je teda dôvod existencie leta a zimy?

U starých Grékov to bolo vďaka Persefóna, dcéra Dia a Demeter. Persefónu uniesol Hádes, boh podsvetia, a odviedol ju so sebou. Pretože bola spojená s vegetáciou, Persefonina neprítomnosť na zemi viedla k neúrode a všetci začali hladovať. 

Zeus povedal Hádovi, aby vrátil Persefonu Demétre, ale (vďaka Hádovmu triku, ktorý zahŕňal efektívne omámenie Persefony semienkami granátového jablka) nakoniec dosiahol kompromis, podľa ktorého by Persefóna strávila zimné mesiace spolu s Hádesom a zvyšok roka s Demeter. A to vysvetľuje pôvod ročných období.

Theseus a Minotaurus 

Zdroj: wikimedia

V obrovskom labyrinte na ostrove Kréta, ktorý postavil prefíkaný Daedalus pre kráľa Minosa, žil Minotaurus – muž s hlavou a chvostom býka.

Minos požadoval, aby sedem aténskych mužov a sedem aténskych panien bolo daných Minotaurovi, aby sa nimi pravidelne kŕmil (niektoré správy uvádzajú každých sedem rokov, zatiaľ čo iné uvádzajú, že to bola každoročná pochúťka pre Minotaura). Tento mýtický príbeh, mimochodom, inšpiroval Suzanne Collinsovú myšlienku „pocty“ v Hunger Games. 

Tak či onak, Theseus bol statočný aténsky muž, ktorý s pomocou Ariadny (ktorá mu dala klbko nite, aby mohol nájsť cestu späť z labyrintu) vošiel do krétskeho bludiska a Minotaura zabil. Nanešťastie, keď mu Ariadna pomohla splniť jeho úlohu, opustil ju… ale to je už iný príbeh.

Daedalus a Icarus

Zdroj: wikimedia

Príbeh o Ikarovi je jednou z najznámejších rozprávok z gréckej báje. Icarus bol synom Daedalusa, remeselníka, ktorý postavil labyrint z príbehu o Minotaurovi, ktorý sme opísali vyššie. Daedalus, večný vynálezca, vyrobil niekoľko krídel z peria a vosku, aby ich on a jeho syn použili na odlet z ostrova Kréta, kde bolo väznení. 

Icarus sa však nechal uniesť a lietal príliš blízko k slnku, ktoré roztopilo vosk v jeho krídlach. Spadol do vôd Egejského mora a utopil sa. Meno Icarus je synonymom pre jednu z najobľúbenejších tém Grékov – aroganciu alebo presahovanie seba samého.

Perseus a Gordon Medusa

Zdroj: wikimedia

Známa je Perseova porážka Medúzy, jednej z Gorgonov. Jeden pohľad na Medúzu s hadími vlasmi (hady boli jej trestom za márnivosť a hrdosť na svoje vlasy) stačil na to, aby sa pozorovateľ premenil na kameň, a tak Perseus prefíkane použil zrkadlový štít, aby sa priblížil k Medúze v jej jaskyni a mohol jej odseknúť hlavu bez toho, aby sa na ňu priamo pozrel. 

Orfeus a Eurydika

Zdroj: wikimedia

Jeden z veľkých tragických príbehov z gréckej mytológie, príbeh hudobníka Orfea a jeho milenky Eurydiky. Jedná sa o milostný príbeh odsúdený na zánik, ktorý preslávili rímski spisovatelia (Ovidius, Virgil) ako grécke originály.

Lyrista Orfeus sa zamiloval do krásnej Eurydiky, len aby onedlho zomrela. Orfeus podnikol cestu k Hádovi do podsvetia, aby sa pokúsil priviesť svoju milovanú späť.

Jeho želanie sa mohlo splniť – ale pod podmienkou, že sa nesmie obzrieť na Eurydiku, ktorá ho mala nasledovala pri odchode z podsvetia, kým nebudú obaja bezpečne späť v krajine živých. Orfeus neodolal jedinému rýchlemu pohľadu… a Eurydiku stratil navždy.

12 Heraklových prác 

Zdroj: wikimedia

Herakles, lepšie známy ako Herkules (latinská verzia jeho gréckeho mena), bol všestranným akčným hrdinom gréckej mytológie. Dostal príkaz vykonať svojich slávnych „dvanásť prác“ ako pokánie za vraždu vlastnej manželky a detí, kým bol v službách kráľa Eurysthea.

Niektoré z nich sú pomerne známe – Herakles zabil Nemejského leva alebo ukradol zlaté jablká Hesperidiek – ale i iné, ako napríklad zabíjanie stymfalských vtákov.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre