Tieto 4 veci na aute skontrolujte ešte pred jarou

153

 

Zdroj: pexels.com/ Malte Luk

 

Všetci sme zvyknutí na veľké jarné upratovanie bytu či domu, no ako pripraviť svoje auto na teplejšie počasie? Po mesiacoch náročných podmienok sa otepľovanie môže zdať ako zmena k lepšiemu. Pravdou je, že pred letom je čas oprášiť nielen sedačky. Celková údržba vozidla vás ochráni pred nepríjemnými prekvapeniami. Na čo si dať pozor?

1. Pneumatiky

Prezutie pneumatík je prvým a automatickým krokom po zime. Nezabudnite pred výmenou skontrolovať aj tie letné. Nezáleží na tom, či máte malý hatchback, alebo väčšie SUV. Letné pneumatiky by ste mali mať vo vyhovujúcom stave. 

 

Okrem výmeny je potrebná aj kontrola tlaku v pneumatikách. Nezanedbajte ani kontrolu dezénu – ten je dokonca regulovaný zákonom. Prejdite po povrchu pneumatík a hľadajte prípadné poškodenia alebo prebrzdené miesta s väčším opotrebovaním. Pneumatiky budete možno musieť úplne vymeniť .

2. Brzdy

Bezpečnosť na ceste je prioritou. Preto pred každou sezónou dôkladne skontrolujte brzdy. Stav brzdových kotúčov a doštičiek by mohol byť po zime horší, ako očakávate. Opotrebovanie spôsobuje nielen chladné počasie, ale aj rôzne soľné posypy, ktoré prispievajú ku korózii.

 

Brzdovú kvapalinu síce netreba meniť často, no ak sa blíži hranica dvoch rokov, mali by ste ju minimálne skontrolovať.  Pri prehrievaní a ochladzovaní kvapaliny sa v nej môžu začať objavovať bubliny, môže sa do nej dostať voda alebo môže klesnúť. Hociktorý z týchto problémov je znakom toho, že by ste ju čoskoro mali vymeniť. Skontrolujte aj tesnosť brzdového potrubia. Vzduchové bubliny v kvapaline môžu znamenať aj jeho opotrebovanie alebo poruchu odvzdušňovacieho systému.

 

Zdroj: pexels.com/ Herbert Santos

3. Kvapaliny

Kvapaliny v aute by ste mali sledovať priebežne. Pred nástupom teplejšieho počasia sa zamerajte na ich dôkladnejšiu kontrolu. Na čo sa pozrieť? 

Motorový olej 

Podobne ako pri brzdovej kvapaline aj pri oleji platí, že stačí, ak ho vymeníte raz za 2 roky. To však pre vás nemusí byť ideálne. Ak je farba oleja príliš tmavá alebo je jeho hladina nízka, toto obdobie skráťte. Odporúčaný maximálny interval je však priemerne na úrovni 10 000 kilometrov alebo raz za rok podľa toho, ktorá situácia nastane skôr. Ak ho vymeníte pred jarou, údržbu budete mať vyriešenú. Pri oleji nezabúdajte ani na olejový filter, ktorý môže byť takisto poškodený. 

Chladiaca kvapalina

Skontrolujte úroveň kvapaliny v chladiči a uistite sa, že je v správnom pomere s vodou. Ak je pomer nesprávny, doplňte jedno alebo druhé. Po zimnom období, keď auto zahrievame, by jej hladina mohla byť nižšia. 

Prevodový olej 

Pri autách s manuálnym prevodom dohliadnite aj na prevodový olej. Sledujte jeho úroveň a farbu. Aj automatické prevodovky majú kvapalinu, ktorú môžete skontrolovať a doplniť. 

Hydraulická kvapalina

Ten istý postup opakujte aj pri hydraulickej kvapaline do posilňovača riadenia. Medzi najčastejšie príčiny poruchy riadenia patrí používanie nevhodného alebo starého oleja, ktorý už stratil pôvodné vlastnosti.

Kvapalina do ostrekovačov

Uistite sa, že je vaša nádrž s kvapalinou na ostrekovanie dostatočne naplnená. Môžete ju vymeniť už vás po zime nemusí zaujímať bod mrazu, ktorý zvládne. 

4. Batéria

Nie je žiadnou novinkou, že v zime batérie v autách trpia. Počasie ovplyvňuje chemické procesy, ktoré produkujú a skladujú energiu v batérii. To ju spomaľuje a vybíja. 

 

Aby ste si boli istí, že vaše auto je pripravené na jar, nechajte si batériu skontrolovať v autoservise. Zima na nej mohla napáchať väčšiu škodu, ako si myslíte. 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre