Tieto etické dilemy robia z ľudí pokrytcov – Keď ide o nás vzdávame sa aj vlastných „skalopevných“ presvedčení

1013

Ľudia majú rôzne názory a často ich aj radi navonok prezentujú . Či už ide o „neoblomných“ civilných vojakov, ktorí by za vlasť položili aj život alebo bežných zvieracích aktivistov. Ak príde na činy, zrazu sa názory a presvedčenie akosi vytratí a ostaneme ticho.

Dilema autonómnych automobilov.

Jedna zo zaujímavých morálnych otázok, ktorú budú musieť vlády spolu s vedcami vyriešiť sa týka vývinu autonómnych automobilov. Už teraz je faktom, že ak budú autá autonómne a navzájom sa registrovať v jednej sieti klesne nehodovosť na minimum.

Nič však nie je stopercentné a aj autonómne auto sa môže dostať so spolujazdcami do situácie kedy musí vyriešiť dôležitú dilemu ako napríklad :

“ Naraziť do skupiny 10 ľudí a ušetriť život 1 človeka, ktorému auto patrí alebo nasmerovať auto do múru a vymeniť 1 život za 10?“ .

self-driving car fotografia
Foto od zombieite

Z racionálneho hľadiska je odpoveď jasná 1 je menej ako 10 . Počas prieskumov sa na tomto zhodlo väčšina opýtaných – vodič musí zomrieť. Ale opýtajte sa seba kúpili by ste si auto, ktoré je štatisticky bezpečnejšie ale keď to je potrebné tak vás zabije? Na túto otázku už odpovede neboli tak jednoznačné, väčšina bola za nie. Jednoducho povedané každý chce zachraňovať a obetovať životy iných ale takmer nikto by neobetoval ten svoj.

Dilema testovania na zvieratách.

Rovnaký prípad nachádzame aj u ochrancov a demonštratov, ktorí su proti testom na zvieratách. Ich názor je racionálny a správny :

“ Zvieratá nemajú slobodnú vôľu, nepýtate sa ich predtým ako na nich niečo testujete, testovať by sa malo iba na tvoroch, ktoré vám môžu dať svoj súhlas, testujme na ľuďoch“

Bol im však bol predostretý graf so štatistikou koľko liekov sa preukáže ako nebezpečných predtým ako sa dostanú k ďalšej fáze, kde sa testuje na ľuďoch. Zo štatistiky vyplýva, že 60-70% liekov sa vyhodnotí pre človeka ako nebezpečných . Po tejto informácií už tí istí ľudia nemali záujem ísť do prvej rady v testovaní liekov spolu s morčatami a potkanmi.

Quora

 

zdroje

Why Self-Driving Cars Must Be Programmed to Kill

The social dilemma of autonomous vehicles

Clinical Trials | PhRMA

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre