Tieto fakty ste zrejme o veľmi zaujímavej a obdivuhodnej krajine, akou je Egypt, nevedeli

1721

Egypt patrí medzi najobľúbenejšie krajiny turistov. Je to krajina s obrovskou históriou, krásnymi plážami a aj kvalitnými službami. Táto ohromná krajina je pre naše končiny možno menej vyhľadávaná, no ten, kto tam už bol, určite neoľutoval, ba naopak. A práve Egyptu patria niektoré svetové prvenstvá využívané dodnes a práve tam stoja stále veľmi obdivované, monumentálne a krásne stavby, ktorými sú pyramídy. Prečítajte si teraz niekoľko zaujímavosti o krajine, ale i ľuďoch.

egypt fotografia
Photo by NadineDoerle

Fakt č. 1: Starí Egypťania vynašli 365-dňový kalendár, aby predpovedali každoročné povodne rieky Níl.

Fakt č. 2: Najstaršie šaty na svete sa našli práve tu. A staré boli až 5 000 rokov.

Fakt č. 3: Veľké pyramídy nepostavili otroci, aj keď si to mnohí myslia. Postavili ich platení robotníci a väčšina z nich bola vybudovaná s veľkou úctou k faraónovi.

Fakt č. 4: V Egypte využíva Facebook 5 miliónov ľudí.

Fakt č. 5: Najpopulárnejší šport je futbal. Existujú tam aj dva tímy, ktoré sú veľkými rivalmi a delia sa o rovnaký štadión.

egypt football fotografia
Foto od Muhammad غفّاري

Fakt č. 6: V staroveku mali Egypťania veľké množstvo Bohov a každé mesto malo nejakého svojho obľúbeného.

Fakt č. 7: V tejto krajine je postavená najväčšia priehrada na svete. Volá sa Aswan a bola vybudovaná na najdlhšej rieke na svete, na Níle.

Fakt č. 8: Oficiálny jazyk je arabský. No mnohí hovoria aj po anglicky alebo po francúzsky. Egypt je tiež zaujímavý tým, že tam žije najväčšia arabská populácia.

Fakt č. 9: Slnko tam svieti viac ako 3451 hodín každý rok. Asuán je tretie najslnečnejšie miesto na svete, v ktorom svieti Slnko 10 hodín denne.

Fakt č. 10: Káhira je najväčším mestom v Afrike a na Strednom východe. Má približne 22 miliónov obyvateľov a zaberá plochu 500 km štvorcových.

egypt caira fotografia
Foto od ak_mardini

Fakt č. 11: Už v starovekom Egypte pochopili, že ak chcú lekári dosiahnuť čo najlepšie výsledky, mali by sa špecializovať na konkrétne oblasti tela. Jednotliví špecialisti dostávali vlastné pomenovanie, zubári sa nazývali jednoducho „lekári zuba“ a napr. proktológovia boli nazývaní ako „pastieri konečníka“.

Fakt č. 12: V starom Egypte aj muži radi nosili rôzne zaujímavé kúsky oblečenia a nanášali si hrubé vrstvy make-upu. Egypťania totiž verili, že ich make-up má magickú liečivú moc.

egypt caira fotografia
Photo by Cezzare

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre