Tieto moderné technológie môžu byť oveľa nebezpečnejšie, ako si myslíte. Dávajte si na to veľký pozor

574

Tento týždeň Mountaineering Scotland (horolezectvo v Škótsku) vydalo varovanie, že magnety na oblečení a na krytoch telefónov ohrozujú turistov, keď skupina neúmyselne prešla takmer 2 km zlým smerom, a to kvôli nesprávnemu fungovaniu kompasu.

Kompas mali uložený vo vrecku pri chôdzi vedľa mobilného telefónu v magnetickom puzdre, čo spôsobilo, že polarita ihly sa obrátila, takže sever smeroval na juh. Ostali dezorientovaní po tom, čo kráčali na východ a nie na západ, ako chceli.

Heather Manningová, poradkyňa pre horolezectvo v Škótsku, povedala pre BBC: „Našťastie nikto nebol zranený – len naštvaný – ale mohlo to dopadnúť aj oveľa horšie, keby boli horské podmienky ťažšie.“

Horolezectvo v Škótsku radí turistom, aby udržiavali kompasy mimo elektronických prístrojov a magnetov a aby vždy používali fyzickú mapu na turistike. Toto nie je prvý prípad modernej technológie, ktorá dostáva turistov do nebezpečných situácií.

Pozrite sa na ďalšie nebezpečné technológie.

Drony

V posledných rokoch došlo k nárastu nedostatkov a prerušení letu v dôsledku bezohľadných dronových pilotov. V apríli 2015 letisko Manchester odklonilo štyri lety a zatvorilo dráhu po tom, ako videli dron lietať v nebezpečnej blízkosti. Podobné udalosti sa vyskytli aj minulý rok na letisku v Gatwicku, keď sa dráha uzavrela na 14 minút kvôli nedbanlivosti s dronom.

drone fotografia
Foto od rawdonfox

Sociálne siete

Keď nabudúce budete zdieľať dovolenkové fotografie na sociálne siete, popremýšľajte o tom, komu by sa tieto informácie mohli hodiť.

Minulý rok ostal John Terry po príchode domov zničený, pretože zdieľal fotografie na Instagrame počas lyžovania so svojou ženou a odkázal svojim 3,4 miliónom sledovateľom, že trávia „úžasných pár dní s rodinou na lyžovačke“.

Skupina zlodejov sa vlámala do jeho domu a vzala si dizajnové kabelky v hodnote 141 887 € a zriedkavé prvé vydania kníh Harry Potter, ohodnotené na sumu viac ako 20 270€.

burglar fotografia
Foto od Incase.

Zlá navigácia vedie ľudí na zlú cestu

V roku 2010 britský pár a dvaja dospievajúci chlapci strávili štyri dni v austrálskom Outback po tom, čo ich tento navigačný systém nesprávne naviedol na zlú cestu. Prešli niekoľko stoviek metrov po ceste a potom ich vozidlo vkĺzlo do priekopy. Skupina musela čakať štyri dni na to, aby ich prišli zachrániť.

Minulý rok sa nemecký vodič ocitol na lyžiarskom svahu v Rakúsku, keď ignoroval všetky dopravné značky a vložil svoju vieru do presnosti tohto navigačného systému.

bad sat nav fotografia
Foto od Jami3.org

CCTV kamerový systém by ste radšej nemali sledovať počas dovolenky

Hovorí sa, že by ste nemali sledovať televíziu na dovolenke. To platí aj pre kamerové systémy. Rodina bezmocne sledovala, ako zlodej vykradol ich dom, zatiaľ čo oni boli na dovolenke o 120 kilometrov ďalej. Pozerali sa na to prostredníctvom aplikácie na telefóne a okamžite zavolali políciu. Zlodej sa dostal preč s predmetmi, vrátane snubného prsteňa a hodinkami Rolex.

CCTV fotografia
Foto od nedrichards

Robenie selfie sa stalo nebezpečnejším ako útoky žralokov

V roku 2015 The Telegraph uviedol, že selfie sa stali nebezpečnejšími ako útoky žralokov, keď japonský turista padol zo schodov v Taj Mahal pri fotografovaní. Existuje stránka určená pre tých, ktorí boli zranení alebo zomreli pri nehode súvisiacej s tvorbou selfie, čiže pri fotografovaní samého seba.

Photo by StockSnap

Len v Indii zomrelo kvôli selfie už 76 ľudí, nasleduje Pakistan s 9 prípadmi a USA s 8.

V roku 2014 poľská dvojica padla z útesu v Portugalsku pri tom, ako si robili selfie so svojimi deťmi. Napokon nehodu prežili.
V roku 2015 nemecký lyžiar v Taliansku odišiel zo zjazdovky, aby si urobil selfie, a to iba dvesto metrov od miesta, ktoré sa mu napokon stalo osudným a zomrel.

Photo by Ben__Kerckx

V minulom roku vedci odhalili, že robenie selfie je určitá duševná choroba, ktorá núti ľudí zdieľať pravidelne svoje fotografie na sociálnych sieťach.

Zdroj: telegraph

 

 

 

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre