15 nesmierne jednoduchých spôsobov, ako môžete každodenne šetriť životné prostredie

9321

Dnes už mnohí z nás sa snažia starať o planétu a rozhodujú sa tak, aby neuškodili životnému prostrediu, resp. mu uškodili čo najmenej. Avšak tí, ktorí práve začali svoju cestu k lepšej budúcnosti, majú pred sebou možno určitý hlavolam, s ktorým vám pomôžeme. Nemusíte chcieť robiť hneď veľké veci, stačí aj malé kroky, ktoré sa môžu zmeniť na niečo veľké. Možno sa vám zdajú až také malé, že sú takmer bezvýznamné, no nie je to pravdou. Ponúkame vám zopár rád ako sa aj jednoduchými krokmi stať prospešným pre našu planétu.

 Nakupujte z druhej ruky – znamená to v sekáčoch alebo zúčastňujte sa swapov (čiže na akciách, kde si viete svoje oblečenie vymeniť za iné obnosené).

1 6

 Kupujte si sypané čaje miesto tých vo vrecúškach

2 6


Nedávna štúdia totiž zistila, že čajové vrecká obsahujú miliardy mikroplastov.

Varte bezmäsité jedlo aspoň raz týždenne

3 6
Mäsová výroba (najmä hovädzie mäso z hromadnej výroby) je mimoriadne náročná na zdroje, ide najmä o spotrebu obrovského množstva vody.

Zvoľte si radšej nabíjateľné batérie, ako bežné

4 6

Recyklujte nepotrebné drôtené vešiaky.

5 4

Perte odevy v chladnejšej vode

6 4

 Odpojte svoju elektroniku zo zásuvky – telefón, nabíjačky pre laptop, rýchlovarnú kanvicu a ďalšie, vtedy, keď ich nepotrebujete. Aj keď sú vypnuté, tak stále využívajú elektrickú energiu.

15 1

Znížte jas monitora, či už na notebooku, alebo na mobile

7 3


Jednoduchým znížením jasu monitora zo 100% na 70% môžete ušetriť až 20% jeho energie.

 Namiesto zapaľovačov používajte zápalky

8 3
Lighting tea lights for the xmas feast.

V súčasnosti je väčšina zapaľovačov určená na jedno použitie a približne 1,5 miliard z nich končí každý rok na skládkach. Vzhľadom na to, že sú vyrobené z plastu a sú plné butánu, sú ešte nebezpečnejšie pre životné prostredie. Ak chcete byť ekologickejší, uprednostníte radšej zápalky.

Vymeňte starú sprchovú hlavu za novú. Moderné hlavy dokážu ušetriť domácnosti kopec vody.

9 3
SONY DSC

Moderné hlavy dokážu ušetriť domácnosti kopec vody.

Nechajte svoje auto umyť v profesionálnej umývarke

10 2

Tie sa už dnes snažia ušetriť vodu a zvoliť najlepší pomer aby ušetrili náklady.

 Zrušte prijímanie nevyžiadaných e-mailov

11 3
Spam e-mail folder macro. Copy space for your text

Vedci preukázali, že samotné triedenie a filtrovanie nevyžiadanej e-mailovej schránky si vyžaduje spotrebu elektriny navyše a že jeden e-mail, ktorý je v skutočnosti spam, môže zanechať uhlíkovú stopu 0,3 g.

Počúvajte hudbu offline

12 2
Nedávna štúdia odhalila, že množstvo plastov použitých na výrobu fyzických hudobných prenášačov kleslo zo 61 miliónov kilogramov v roku 2000 na približne 8 miliónov kilogramov v roku 2016. Energia sa však za prenos a sťahovanie digitálnej hudby vyžaduje a emisie skleníkových plynov sa tak zvyšujú. Vedci preto zdôraznili, že sťahovanie hudby zo streamovacích služieb na počúvanie „offline hudby“ môže znížiť spotrebu energie.

 Používajte textilné plienky

13 1
Pokúste sa zvoliť látkové plienky vždy, keď je to možné, pretože pomáhajú životnému prostrediu a sú šetrnejšie k pokožke dieťaťa. Množstvo bežných plienok totiž končí na skládke odpadu, čo je veľmi nešetrné k životnému prostrediu. Ak skutočne potrebujete plienky na jedno použitie, zakúpte si značku, ktorá je šetrnejšia k ekológii.

 

 Používajte bambusovú zubnú kefku

14 1

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.