Možno sa to nezdá, ale toaletný papier je výdobytkom modernej doby. Čo používali ľudia v minulosti? Čítajte.

12645

Vyprázdňovanie je fyziologickou súčasťou živých organizmov už od nepamäti. Naproti tomu je toaletný papier tak ako ho dnes poznáme pomerne moderným vynálezom (s výnimkou Číny, ktorá bola v mnohých záležitostiach ďaleko popredu oproti zvyšku sveta). Niekoľko desiatok tisíc rokov museli byť ľudia spokojní s celou radou alternatív, pričom niektoré znejú naozaj hrôzostrašne a je lepšie si ich použitie vôbec nepredstavovať. 

Ak ste si teda niekedy mysleli, že náš život je ťažký a mnoho vecí by si pýtalo jednoduchší automatickejší systém, verte, že kedysi to mali oveľa ťažšie. 

Bidet (Francúzsko) 

Zdroj: wikimedia common

Možno je za tým šetrenie financií, materiálu alebo životného prostredia, no niektoré krajiny zanevreli na používanie klasického toaletného papiera a namiesto neho používajú bidet. Ten vznikol v 17. storočí a jeho meno vo francúzštine znamená „malý kôň“ alebo „poník“, keďže k prvým modelom museli ľudia pristupovať obkročmo. Nachádzal sa v obydliach príslušníkov vysokej spoločnosti, ale v domoch so zlou povesťou, kvôli čomu mali mnohí predsudky. 

Papier z ryžovej slamy (Čína) – originálny toaletný papier

Zdroj: wikimedia common

Jedná sa o predchodcu toaletného papiera, no v podstate by sa mohol uchytiť i dnes a nikto by sa nesťažoval. Pričom oni ho vynašli približne v 6.storočí nášho letopočtu. Na výrobu použili ryžový papier, ktorý bol lacnejší ako bežný papier. 

Aj keď sa to možno z počutia nezdá bol nesmierne mäkký a dokonca parfumovaný (hlavne ten pre cisára a jeho rodinu).

Mach (stredoveká Európa) – príjemne savý

Zdroj: wikimedia common

Mach môžete nájsť na veľkých plochách, takže nie je prekvapujúce, že ľudia premýšľali ako ho využiť a mať z neho úžitok. Ako najpraktickejšie im prišla jeho savá vlastnosť. 

Divozel (Spojené štáty americké) 

Zdroj: wikimedia common

Divozel je bežnou rastlinou, ktorá sa po stáročia používala na liečebné účely. Rastie na území Európy, ale aj v severnej Afrike a Ázie. Vytvára mäkké vlnené listy, ktoré slúžili ako provizórny toaletný papier. 

Listy však môžu spôsobiť mierne podráždenie pokožky, takže ju ľudia používali naozaj len v prípade „krajnej núdze“. Zaujímavé je, že táto rastlina mala ešte jedno využitie – kvakerske ženy ju používali, aby nahradili rúž. 

Tersorium (staroveký Rím) – špongia na palici

Zdroj: wikimedia common

Nielen že to znie nanajvýš nehygienicky, ono to aj nehygienické muselo byť. Predstavte si používať tento zázračný vynález na verejných toaletách, to sa ponúka otázka ako často menili špongiu. Nehovoriac o tom, že uložené boli vo vedrách so slanou vodou alebo octom, čo malilo slúžiť ako provizórna dezinfekcia. Niektorí vedci sa ale domnievajú, že tento nástroj neslúžil ako náhrada toaletného papiera, ale na čistenie toalety, čo by bolo omnoho prijateľnejšie použitie. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre