Top 5 neznámych a zaujímavých faktov o Ázii

1730

Ázia ovplyvnila západný svet v mnohých ohľadoch, ale napriek všetkým obrovským výhodám, ktoré sme od nej získali, je to tiež miesto iných kultúr a tradícií, nad ktorými len nechápavo krútime hlavou. Tu je niekoľko zvláštností, ktoré Ázia prináša.

Vietnamský nový rok je narodeninový deň pre všetkých

Vietnamský nový rok, alebo Tet, nastáva každoročne niekedy koncom zimy a trvá niekoľko dní. Začína sa v prvý deň lunárneho kalendára, čo je zvyčajne niekedy začiatkom februára alebo koncom januára. Okrem mnohých iných tradícií sa nový rok Tet považuje aj za oslavu narodenín. Spolu s Kórejčanmi merajú Vietnamci vek podľa počtu lunárnych nových rokov, ktoré prežili, takže dieťa oficiálne dovŕši jeden rok na svoj prvý Tet, aj keď sa narodilo len niekoľko dní predtým, ako sa táto udalosť koná.

Zdroj Peggy Anke

Thajský festival vodných pištolí

Keď už hovoríme o novoročných tradíciách, thajský nový rok sa oslavuje od 13. do 15. apríla. Známy je ako festival Songkran, čo v thajčine znamená „astrologický prechod“, a jeho hlavnou atrakciou je postriekanie tváre zmesou vody a múky. Pôvodne mala oslava duchovný podtón – voda sa liala na sochy Budhov a ľudia potom zbierali vodu, ktorá z nich kvapkala, a polievali ňou svojich blízkych pre šťastie. V súčasnosti je to len voľná zábava, kde sa na každom rohu predávajú vodné pištole a ľudia stoja popri uliciach a ostriekajú každého, kto ide okolo.

Zdroj: John Shedrick/Flickr

Severokórejčania oslavujú vlastnú verziu Vianoc

V Severnej Kórei občania Vianoce neslávia. Vianoce v Severnej Kórei stále existujú, len majú bližšie k vojnovému aktu ako k oslave. Takže namiesto toho, aby sa pustili do vianočných osláv, Severokórejčania namiesto toho oslávia narodenie matky Kim Čong-ila, ktorá sa narodila 24. decembra. Severokórejská vláda má dlhú históriu prísneho dohľadu nad náboženskými skupinami v rámci svojich hraníc – v roku 2002 mučila ženu za to, že pašovala kresťanov z krajiny. Odvtedy pokračuje v démonizácii a cenzúre čo najväčšieho vplyvu Západu – vrátane zavedenia série vlasteneckých sviatkov okolo Vianoc.

Zdroj Steve Barker

V Japonsku je zakázané byť tučný

Japonsko je v súčasnosti považované za najchudšiu priemyselnú krajinu na svete a má na to veľmi dobrý dôvod – byť tučný je protizákonné. Japonské zákony nariaďujú, že muž starší ako 40 rokov nesmie mať pás väčší ako 85 cm. Ženy majú o niečo väčšiu voľnosť – 90 cm. Oficiálne zdôvodnenie je, že štíhli ľudia sú zdravší a že je to snaha bojovať proti vysokému cholesterolu a vysokému krvnému tlaku. Ľudia, ktorí prekročia povolenú veľkosť pása, musia absolvovať poradenstvo a vládou schválené diéty a spoločnosti, ktoré majú veľký počet zamestnancov s nadváhou, musia platiť pokutu, ktorá ide na zdravotnú starostlivosť pre seniorov.

Zdroj Justin Lim

Čínske deti sú pomenované podľa udalostí

V roku 1992 podala Čína žiadosť o usporiadanie olympijských hier v roku 2000. V tom istom roku 680 Číňanov pomenovalo svoje novorodencov Aoyun, čo v priamom preklade znamená „olympijské hry“. V nasledujúcich 15 rokoch dalo toto meno svojim deťom viac ako 4 000 ľudí, pričom ďalší veľký nárast nastal po oznámení, že Čína bude hostiteľom v roku 2008. Nie je však príliš zvláštne, že čínski rodičia dávajú svojim deťom mená po udalostiach alebo politických hnutiach. Podľa čínskeho registra sú ďalšie bežné mená také rozmanité ako „brániť Čínu“ alebo „budovať národ“. Niektoré deti sú dokonca pomenované jednoducho „Cestovanie vesmírom“ a v krajine v súčasnosti žije takmer 300 000 „civilizácií“.

Zdroj note thanun

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre