5 slávnych počítačových vírusov, ktoré spôsobili veľké škody

599

Svet počítačových vírusov je plný zaujímavých príbehov a významných udalostí. Týchto 5 slávnych počítačových vírusov nám poskytujú pohľad do minulosti, ako aj ponaučenie do budúcnosti.

1. The Morris Worm

V roku 1988 sa Robert Tappan Morris pokúsil otestovať veľkosť internetu vytvorením samoreplikujúceho sa programu. Tento pokus však prerástol do reálneho ohrozenia, keď sa program začal nekontrolovateľne množiť a spomalil tisíce počítačov. Hoci Morris tvrdil, že to bolo len nešťastné nedorozumenie, jeho čin ukázal svetu, aký veľký dosah môže mať počítačový vírus.

MacBook Pro turned-on
Foto od Michael Geiger na Unsplash

2. Melissa Vírus

V roku 1999 sa objavil vírus Melissa, ktorý sa šíril cez e-maily s názvami dokumentov, ktoré mali zaujímavý obsah. Keď používatelia otvorili dokument, vírus sa odoslal ďalej na zoznam kontaktov v používateľskom e-maile. Melissa bol zároveň prvým vírusom, ktorý spôsobil rozsiahle výpadky e-mailových systémov a výrazne prispel k zvýšenej informovanosti o kybernetických hrozbách.

3. ILOVEYOU

Rok 2000 priniesol jeden z najzničujúcejších počítačových vírusov – ILOVEYOU. Skrýval sa za lákavými názvami súborov typu „love letter“ a keď sa otvoril, začal ničiť dáta používateľov a šíriť sa na ďalšie počítače. ILOVEYOU spôsobil škody vo výške miliárd dolárov a bol ostrým upozornením na potrebu zabezpečenia a výcviku v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Uh oh, Dean’s computer has a virus.“ od Joffley is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

4. MyDoom

V roku 2004 sa objavil vírus MyDoom, ktorý sa rýchlo stal jedným z najrýchlejšie sa šíriacich počítačových vírusov v histórii. Okrem rýchlosti bol nebezpečný aj svojím cieľom – napádať webové stránky spoločností a organizácií. MyDoom nám pripomína, že rýchlosť šírenia vírusov a ich ciele sa neustále vyvíjajú.

5. WannaCry

V roku 2017 sa svet dozvedel o hrozivej sile ransomvérov, keď vírus WannaCry ochromil počítačové systémy po celom svete. Tento vírus sa šíril rýchlo a šifroval dáta na infikovaných strojoch a požadoval výkupné za ich odblokovanie. WannaCry nám pripomenul, že kybernetické hrozby môžu mať hmatateľné dopady na spoločnosti aj jednotlivcov.

Computer Virus? stock skull“ od Lynn Friedman is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre