Známe torty, ktoré si podmanili svet. Ktoré to sú a akí je ich pôvod? Tu sa to môžete dozvedieť.

3930

Sladké máme radi takmer všetci a veľká väčšina z nás miluje torty. Či už čokoládovú, orechovú, s ovocím, karamelom či hocijakými inými surovinami. Môžu byť viac či menej zdravé, pečené aj nepečené – dôležité je jedno, aby boli pripravované s láskou. 

Potom sú tu však torty, ktoré boli tak chutné a dokonalé, že sa preslávili a poznáme ich dodnes. Recepty na ne sa totiž odovzdávajú z generácie na generáciu a zdá sa, že to tak ešte chvíľu zostane. Dovoľte nám, aby sme vám ich predstavili a vy nám môžete do komentárov napísať, ktorá torta je tá vaša najobľúbenejšia. 

Ako vznikol cheesecake? Dielo omylu.

sliced cake with berries on top
Photo od Waranya Mooldee na Unsplash

Vznik: Grécko

Doba: 8. storočie pred n. l. 

Ide o dezert zložený zo sladkých keksov, syru a sladidla – to je zhruba základ, na ktorom sa dá stavať. Je chutný a dodá človeku potrebnú energiu. 

Málokto však vie, že táto pochúťka bola podávaná športovcom počas olympijských hier a to už od roku 776 pred n. l. Rimania si pôvodný recept trochu poupravili (pridali vajíčka a podávali ho za tepla). Avšak za jeho konečnú podobu zodpovedá majiteľ firmy Empire Cheese Company, William A. Lawrence. Ten vytvoril cream cheese (jedna zo základných ingrediencií cheesecaku) úplnou náhodou alebo omylom, keď vytváral Neufchâtelu (jeden z najstarších francúzskych syrov). 

Ako vznikla torta Croquembouche? Je možné, že išlo o krádež 

Zdroj: shutterstock

Vznik: Francúzsko

Doba: 16. – 18. storočie

Je to menej známa, no za to veľmi chutná torta, tak trochu zvláštneho tvaru v podobe kužeľu. Skladá sa z guličiek z odpaľovaného cesta, pričom vo vnútri nich sa nachádza vanilkový krém. Za jej vynálezcu sa považuje francúzsky kuchár Marie-Antoine Carême (ako novinku dostal túto tortu do sveta v roku 1815). Avšak už o deväť rokov skôr bol recept na túto tortu opísaný francúzskym šéfkuchárom Andrém Viardom. Ďalším faktom však je, že veľmi podobná torta sa podávala už v 16.storočí na kráľovských a šľachtických dvoroch. 

Sacherova torta ako dielo obyčajného, no talentovaného učňa 

chocolate cake on white ceramic plate
Photo od Waldemar na Unsplash

Vznik: Rakúsko

Doba: 19. storočie

V jeden vzácny večer prikázal vtedajší rakúsky kancelár knieža Klemens Metternich (1773–1859), aby mu pripravili tortu, na ktorú tak ľahko nezabudne. Avšak v ten večer bol šéfkuchár chorý, a tak sa musel tejto úlohy zhostiť mladý učeň. Franz Sacher. Neriadil sa žiadnym receptom, len vlastnou fantáziou a chuťou. Jeho dielo si však ihneď získalo obľubu a slávu. A potom čo jeho syn vylepšil recept o marhuľovú marmeládu, je vymaľované! 

Presná pôvodná receptúra sa ale dodnes považuje za tajnú. 

História medovníku a spojitosť s kráľovnou

Zdroj: shutterstock

Vznik: Rusko

Doba: 19. storočie

V tom čase v Rusku vládla Cárovná Alžbeta Alexejevna spolu so svojím manželom. Ako to už tak u žien býva, nie vždy dokážu byť milé a pokojné, a keďže Alžbeta nenávidela med, každý pokrm, ktorý ho obsahoval ju neopísateľne nahneval. Prekvapenie nastalo, keď jej zachutila torta (zložená z perníkového cesta, medu a hustej kyslej smotany) od mladého cukrára, ktorému sa kráľovná veľmi zapáčila. On však o jej odpore k medu nevedel, rovnako ako kráľovná nespozorovala, že jej nový obľúbený dezert obsahuje túto prísadu. Sluhovia však po celý čas mlčali, spokojní, že sa našiel dezert, ktorý by jej Veličenstvu chutil. Avšak tajný recept na pravý medovník je veľmi prísne strážený a je známy len pár zasvätencom.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre