Toto mesto je raj pre vášnivých čitateľov, pretože regály plné kníh nájdete na každom kroku

359

Ak ste rozmýšľali nad zmenou a ste unavení z ľudí, mali by ste uvažovať o návšteve malého nórskeho mestečka. Nie je to obyčajné mesto, v ponuke má totiž viac kníh, ako vlastných obyvateľov. Dobrá kniha a pokoj je niekedy práve to, čo potrebujete najviac.

20038148732 0101a1493b b mundal norway
Foto od National Library of Norway

Mundal sa nachádza v západnom Nórsku a dá sa považovať za sen pre mnohých milovníkov kníh. Nájdete tam síce iba 280 ľudí, no viac ako 150 000 kníh. Považujú ho za akúsi „nórsku knihu“. Kníhkupectvá sú integrované do miestnych kaviarní, galérií ale aj obchodov so suvenírmi. Takmer každá verejná budova obsahuje aspoň jednu poličku z knihami.

Väčšina kníhkupectiev predáva použité knihy z dôvodu presvedčenia, že staré knihy by sa mali zachovať aj v tomto čoraz digitálnejšom veku. No môžu sa pochváliť aj vonkajšími kníhkupectvami, ktoré majú otvorené od polovice mája do júna. Toto mesto kníh začalo s umiestňovaním vonkajších regálov plných kníh už v roku 1995. Odvtedy jeho zbierka narástla natoľko, že ak by boli všetky regály v meste naplnené knihami, ich dĺžka by predstavovala viac ako 4 km.

Mundal síce nie je jediným miestom na svete, kde nájdete niekoľkonásobne viac kníh, ako obyvateľov, avšak určite ho možno zaradiť na prvú priečku z hľadiska rozdielu medzi týmito veličinami. Ak budete uvažovať o ďalšej návšteve, možno by mohli vaše kroky viesť práve tam, pretože okrem iného, ponúka mesto aj krásnu prírodu.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.