Toto sú tie najzvláštnejšie fóbie. Máš niektorú aj ty?

2928

Mnoho ľudí má z niečoho obavu alebo strach. Niektorí to možno nepriznajú, no takmer každý z nás má niečo, čoho sa bojí. S klasickou fóbiou, akou je napr. klaustrofóbia sa stretávate často a určite je vám známa. No v tomto článku si prečítate o naozaj nezvyčajných fóbiách, o ktorých ste zrejme ani netušili.

Sinistrifóbia

Čudovali ste sa niekedy, že keď šoférujete, tak nenávidíte ľavotočivé zákruty? Nebodaj sa pozeráte na ľavú ruku s pohŕdaním alebo sa bojíte nejakého útoku zľava? Je to preto, že váš strach sa spája s ľavou stranou.

Photo by wikimedia

Peladofóbia

Mnohí muži pravdepodobne čelia tomuto strachu. Je to strach z toho, že budete plešatý. Malá obava nemusí byť problém, ale akonáhle sa ocitnete v kúpeľni so všetkými možnými šampónmi a produktami na vypadávanie vlasov, potom je čas vyhľadať pomoc.

Photo by pexels

Ephebifóbia

Povedali ste niekedy niečo ako: „Deti v dnešnej dobe nerešpektujú svojich rodičov, sú hrubé a neustále porušujú pravidlá?“ No, niekedy sa jedná o skoré príznaky tejto fóbie, ktorou je vlastne strach z mladých ľudí.

Photo by pexels

Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia

Je to strach z dlhých slov. A ak ho máte, rozhodne sa na toto slovo príliš dlho nepozerajte.

Novercafóbia

Ide o fóbiu z nevlastnej matky. Následne môžete trpieť aj viktoriofóbiou, strachom z nevlastných otcov. Ľudia, ktorý trpia jednou z týchto fóbií, majú častokrát oboje.

Eufóbia

Väčšina ľudí rado počúva dobré správy. No sú aj takí, ktorí majú z pozitívnych správ strach. Zvyčajne prepnú na negatívne myšlienky a nájdu spôsob, ako premeniť dobré novinky vo svojej hlave na niečo zlé.

Photo by flickr

Hexakosioihexekontahexafóbia

Ak sa bojíte čísla 6 a najmä 666, potom máte túto fóbiu. Obzvlášť si môžete všimnúť dané číslo častejšie, ako väčšina a budete ho vidieť takmer všade. Raz sa istý Ronald Reagan s manželkou presťahoval do nového domu na 666 St. Cloud Road v meste Bel Air, no rozhodli sa to zmeniť na 668 St. Cloud Road, kvôli obavám zo satanskej bohoslužby.

Photo by pixabay

Deipnofóbia

Ak máte túto fóbiu, potom vám ubližuje aj myšlienka, že by ste sa mali najesť s priateľmi. Radšej si urobíte večeru doma, akoby ste mali ísť jesť so známymi von.

Photo by wikimedia

Pogonofóbia

Posledných 100 rokov nebol v USA prezident, ktorý by mal bradu, čo sa javí tak, akoby mali Američania túto fóbiu. Ľudia, ktorí ju majú si totiž myslia, že muži s bradou sú nedôveryhodní a niečo skrývajú.

Glossofóbia

Strach z rozprávania na verejnosti je jedným z najbežnejších. Takýto ľudia sa boja, že sa im publikum bude smiať alebo ignorovať ich. Ľudia, ktorí sa obávajú verejného prejavu často trpia úzkosťami a potia sa pred verejným vystúpením.

Photo by wikimedia

Chirofóbia

Je to strach z rúk, či už z vlastných, alebo aj cudzích. Ľudia, ktorí trpia týmto problémom nosia rukavice a takmer nikdy si neumývajú ruky. Potrasenie rukou u nich vyvoláva mimoriadnu úzkosť.

Photo by wikimedia

Panofóbia

Ľudia s touto fóbiou sa všetkého ľakajú. Zvyčajne sú v konzistentnom strachu z toho, že sa stane niečo zlé alebo niečo strašne zlé je za nimi.

Zdroj: list25

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre