Máte problémy vo vzťahoch aj so sebou samým? Toto je 14 znakov správania, ktoré signalizujú že vás vychovali toxickí rodičia

10830

Snažíte sa byť dobrým partnerom/partnerkou, platíte nájomné väčšinou načas, rozmaznávate svojho psa – inými slovami, ste skvelý „dospelák“. Akonáhle však príde telefonát s rodičmi, radšej si otvoríte pivo alebo víno, lebo tak lepšie zvládate záchvat paniky. Celý život sa za všetko ospravedlňujete a hoci máte veľmi úspešnú kariéru, už ste asi prišli na to, že ste vyrastali v toxickej rodine – konkrétne s toxickými rodičmi.  

Máte problém s dôverou vo vzťahoch

3 76
Zdroj: canva

Vaša najlepšia priateľka Vám doslova nikdy neklamala a Váš nový partner Vám na všetko hovorí áno. Zdá sa však, že im stále nemôžete uveriť, že sú tu pre vás. Ak máte pocit, že sa nemôžete vo vzťahu na svoju polovičku spoľahnúť, je to potenciálnym znakom toxických rodičov. Negatívne interakcie rodič-dieťa, môžu kompletne znemožniť Vašu vieru vo vzťahy. Je pre Vás mimoriadne ťažké, že niekto to môže s Vami myslieť naozaj dobre a vážne. Podvedome si tak sabotujete všetky vzťahy. 

Odmietnutie a zlyhanie znášate veľmi ťažko

4 48
Zdroj: canva

Prepadáte panike, keď zmeškáte termín alebo ak váš román odmietne agent? Deti toxických rodičov často zažívajú oveľa silnejší pocit hanby a zranenia, ako rodičia milujúcich rodičov. Pokiaľ ste počas detstva neboli emocionálne vedení, ba priam emocionálne zneužívaní, Vaše myšlienky a pocity sú často prekrútené.

Vnímate veci úplne opačne. Pokiaľ si to neuvedomíte a nezapracujete na tom, bude to sa to opakovať celý život a môžete sa stať násilníkom alebo ostanete úplne sami a bezmocní. Odmietanie alebo neustále ponižovanie dieťaťa môže vážne ovplyvniť pohľad na seba samého, keď starne. Pocit zlyhania alebo odmietnutia potom vedie k strachu z trestu a s tým spojeným pocitom viny, smútku a hanby. 

Máte extrémne prejavy emócií, ktoré Vás mätú

pexels liza summer 6383217 1 scaled
Zdroj: pexels/Liza Summer

Sami sebe hovoríte, že ste prepracovaný a že máte veľa stresu. Preto máte extrémne reakcie na úplne nepodstatné veci. Ako prepuknutie v plač, keď sa zmení Vaše rande z kina na večeru v reštaurácii. Tieto reakcie nie sú náhodné. Ak rodič nerozvíja zručnosti na rozpoznanie a spracovanie emócií, jeho dieťa sa v dospelosti dostáva do ťažkostí s reguláciou negatívnych emócií. Veci, ktoré sú zdanlivo „malé“ a nepodstatné, ako sú zmeny na poslednú chvíľu, Vás prinesú na pokraj úzkosti.

Stále dookola končíte v škodlivých alebo až toxických vzťahoch

pexels alena darmel 6642911 scaled
Zdroj: pexels/ Alena Darmel

Máme tendenciu učiť sa o láske a vzťahoch prostredníctvom našej rodiny. Opakujeme vzťahové vzorce, takže s najväčšou pravdepodobnosťou, ak sme vyrastali v toxickej rodine, skončíme v nezdravých vzťahoch. Pokiaľ si neuvedomíme prepojenie nášho vzťahu s ostatnými a našich vlastných potrieb a emócií, veľmi ďaleko sa nepohneme. Ak máte problémy vo svojich vzťahoch, neustále končíte s niekým, kto vám ubližuje, neustále sa cítite opustení alebo odmietaní, s najväčšou pravdepodobnosťou ste v toxickom vzťahu. Je to tak preto, lebo z domu nepoznáte nič iné ako toxické vzťahy. 

Máte tendenciu dávať svoje vlastné emocionálne potreby na posledné miesto

pexels engin akyurt 3356489 scaled
Zdroj: pexels/ engin akyurt

Či už ste vyrastali s verbálne alebo fyzicky násilným, manipulatívnym rodičom alebo rodičom, ktorý vám inak dal pocit, že vás nemiluje, Váš vlastný citový život môže byť vždy na poslednom mieste v hierarchii domácnosti. Deti sa tak učia, že najlepší spôsob ako konať, je uprednostniť potreby a emócie iných ľudí pred ich vlastnými. V krátkodobom horizonte im to môže pomôcť znížiť konflikty alebo úzkosť a dať im pocit kontroly. Z dlhodobého hľadiska ich však učí dôsledne ignorovať svoje vlastné potreby. 

Nie ste prepojený so svojím skutočným „Ja“

pexels ali pazani 4407688
Zdroj: pexels/ Ali Pazani

Pre mnohé deti toxických rodičov je mimoriadne ťažké identifikovať, kým sú, keď vyrastú. Máte pocit, že nikdy nebudete svojím autentickým ja, pretože keby vás ľudia poznali, nemali by vás radi. Začnete sa stávať perfekcionistom, pretože nechcete nikoho sklamať. Niekedy to môže znamenať popretie jadra toho, kým ste. Snažíte sa robiť všetko dokonale a byť dokonalým, aby ste sa pokladali „dostatočného“.  

Váš vnútorný hlas je neuveriteľne kritický

pexels shvets production 7194740 scaled
Zdroj: pexels/ SHVETS production

Ďalším znakom toho, že sa o vás vaši rodičia nestarali tak, ako by sa malo je, že Vaše sebavedomie je veľmi nízke. Ak dieťa vyrastá vo veľmi kritickej rodine, kde sa netoleruje nič menej ako dokonalosť, môže sa u neho vyvinúť tvrdá vnútorná kritika, ktorá mu povie, že zlyhá, ak urobí nejakú chybu, aj keď malú. To všetko môže v dospelosti sťažiť hľadanie vlastnej hodnoty. Deti, ktorým rodičia neustále nadávali, sú náchylnejšie byť k sebe hyperkritické a majú veľmi nízku sebaúctu. Je tiež pravdepodobnejšie, že v dospelosti sa neustále cítia vystresovaní, čo sa môže premietnuť do toho, že sú na seba mimoriadne nároční za to, že niečo „pokazia“. 

Často ste sa cítili zodpovední za správanie svojich rodičov

pexels ksenia chernaya 3730990 scaled
Zdroj: pexels/Ksenia Chernaya

Jednou črtou, ktorá zrejme spája dospelé deti toxických rodičov, je to, že správanie v rodine je tak zakorenené, že ho nepovažujú za abnormálne. Pokiaľ rodič bude neustále uprednostňovať svoje vlastné potreby pred dieťaťom, vyvoláva v deťoch pocit, že musia čo najviac kontrolovať svoje správanie, aby sa pokúsili regulovať reakcie svojich rodičov . Myslia si, že sú zodpovední za veľa vecí, ktoré sú v skutočnosti mimo ich kontroly. Väčšina vecí jednoducho nie je ich vina, ale vina ich rodičov.  

Stále sa ospravedlňujete

pexels alex green 5699850 scaled
Zdroj: pexels/Alex Green

Ak Vás priatelia neustále prosia, aby ste sa prestali ospravedlňovať – môže to byť znak toho, že ste vyrastali s toxickými rodičmi. Deti toxických rodičov môžu byť obzvlášť opatrné voči potrebám a emóciám iných, aby si udržali emocionálnu bezpečnosť. Overte si, či sa ospravedlňujete, pretože ste niečo skutočne pokazili alebo preto, že sa niečo pokazilo, čo nemôžete ovládať – a chcete sa uistiť, že sa na vás za to nikto nehnevá. 

Neustále potrebujete overenie

pexels shvets production 7176324 scaled
Zdroj: pexels/ SHVETS production

Keď ste vyrastali v toxickej alebo násilnej domácnosti, môže sa zdať nemožné uspokojiť sám seba. Namiesto toho sa neustále spoliehate na iných ľudí, ktorí vám povedia, že robíte skvelú prácu alebo dokonca, že robíte „správnu voľbu“, keď si namiesto palaciniek objednáte vafle.Váš pohľad na seba a svoje potreby závisí od vašej potreby schválenia niekým ďalším. Preto, ak toxický rodič hovorí s dieťaťom ponižujúcim spôsobom, toto dieťa si do dospelosti prenesie potrebu neustáleho externého overovania. 

Vo vzťahoch ste mimoriadne vyhýbaví

pexels vera arsic 984946 scaled
Zdroj: pexels/Vera Arsic

Možno zistíte, že je pre vás veľmi jednoduché neformálne sa fyzicky zblížiť, randiť alebo mať aktívny spoločenský život na úrovni. Ale ako náhle veci začnú byť vážnejšie, cítite sa nepríjemne a stiahnete sa. Naznačuje to problémy vo vašich vzťahoch s rodičmi počas dospievania. V detstve ste mali problém identifikovať seba a alebo svoje vlastné potreby a túžby. Keďže ste zažili nedostatok starostlivosti, prevzali ste úlohu správcu, rodinného hrdinu alebo ste museli emocionálne „zachraňovať“ ostatných.  

Vyhýbate sa svojim rodičom

pexels elina fairytale 3893532 scaled
Zdroj: pexels/Elina Fairytale

Niektoré príznaky „toxických rodičov“ sa dajú rozpoznať oveľa ľahšie ako iné, a ak sa svojim rodičom za každú cenu vyhýbate, je to celkom jasný indikátor toho, že počas dospievania nebolo niečo v poriadku. „Môže to naznačovať nevyriešené problémy alebo pocit, že s nimi nedokážete riešiť históriu rodiny, ktorá nebola v poriadku. Preto je pre Vás jednoduchšie „odstrihnúť sa“. Ak sa ocitnete v tom, že sa úplne vyhýbate vlastným rodičom, môže to byť spojené so vzťahovým nesúladom, ktorý vznikol už veľmi dávno. 

Ste príliš závislý na druhých

pexels cottonbro 8656689 scaled
Zdroj: pexels/cottonbro

Vyžadujete nadmerné chválenie v práci alebo Vám chýbajú hranice, pokiaľ ide o vzťahy? Aj to je indikátorom toxického dospievania. Ako dieťa ste sa možno v detstve cítili zanedbávané, ignorované, neviditeľné alebo odmietnuté. Vaša túžba po spojení a láske môže byť až nenásytná. Chcieť a potrebovať svojho partnera je normálne a zdravé. Ale v extrémnych prípadoch, nenásytnosť po pozornosti partnera a neustála potreba byť chcený je neúnosná a je prejavom toxického dospievania. 

Máte potrebu vždy s niekým súťažiť

pexels gratisography 4417 scaled
Zdroj: pexels/Gratisography

Vyrastať s pocitom, že nie ste dosť dobrý, môže skutočne urobiť veľa s Vašou psychikou. Či už si myslíte, že nie ste dosť štíhly, dosť pekný, bohatý alebo dosť vtipný, vždy Vám hlavou prebehne myšlienka „nie som dosť dobrý“. Vaši rodičia Vás pravdepodobne porovnávali so súrodencom, s dieťaťom najlepšieho priateľa alebo susedovými deťmi. Keď ste boli vychovávaní k presvedčeniu, že nie ste dosť dobrí, život sa stáva súťažou a máte pocit, že musíte byť lepší ako ostatní. A tu nastáva nekonečný boj. Ale nie je to boj a súťaž s ostatnými, akoby sa navonok zdalo. Ide boj samého so sebou.     

Zdroj

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.