Ako rozpoznať toxický vzťah so sebou samým: Odhaľujeme 4 príznaky a riešenia

524

Zo všetkých vzťahov, ktoré vo svojom živote máte, je vzťah so sebou samým najdôležitejší. Preto je také dôležité, aby bol tento vzťah zdravý. Ako je to však v prípade každého partnerstva alebo priateľstva, aj vzťah, ktorý máte sami so sebou, sa môže stať toxickým, keď sa začnú objavovať negatívne vzorce a správanie. Naučiť sa rozoznať, či máte k sebe toxický vzťah, môže byť zložité, ale odborníci tvrdia, že je to dôležité rozpoznať, aby ste si nezačali poškodzovať sebaúctu alebo dokonca vzťahy s ostatnými. Ak ste v toxickom vzťahu sami so sebou, môžete mať sklon internalizovať si vinu alebo pocit viny za to, ako sa vnímate alebo ako sa k sebe správate, ale licencovaná klinická sociálna pracovníčka Leah Cohenová vysvetľuje, že tieto návyky nemusia byť nevyhnutne vašou vinou.

Ste extrémne kritickí voči sebe alebo iným

Keď urobíte malú chybu v práci alebo poviete niečo trápne v spoločenskom prostredí, aká je vaša prvá reakcia? Schopnosť zasmiať sa a ísť ďalej môže naznačovať, že máte určité zdravé zručnosti na zvládanie situácie, ale ak ste v toxickom vzťahu k sebe samému, Cohen hovorí, že je pravdepodobnejšie, že budete na svoje správanie prísni.

black flat screen tv turned on displaying yellow emoji
Autor tejto fotografie je Markus Winkler

„Keď si nedokážete odpustiť nedokonalosti alebo chyby, máte tendenciu uviaznuť v negativite,“ hovorí Moir s tým, že môžete uviaznuť v pocitoch hanby a viny. Prevzatie zodpovednosti, keď niečo pokazíte, je dôležité, ale pozastavovanie sa nad tým a trestanie sa za to sa môže ľahko stať toxickým správaním.

Ospravedlňujete si nezdravé návyky

Nie je žiadnym tajomstvom, že starostlivosť o seba a prijímanie rozhodnutí, ktoré vás udržia v zdraví, je dôležité, ale keď máte k sebe toxický vzťah, ľahko skĺznete do návykov a cyklov, ktoré majú opačný účinok. „Toxický vzťah k sebe samému je taký, ktorého jadrom je nezahojená nenávisť k sebe samému namiesto toho, aby ste si povedali, že som dosť dobrý a viac než hodný,“ hovorí licencovaná klinická sociálna pracovníčka Maria Inoa.

a man smoking a cigarette in the dark
Autor tejto fotografie je Reza Mehrad

Vysvetľuje, že to môže viesť k nezdravému správaniu vrátane problémov so zneužívaním návykových látok, porúch príjmu potravy a sebapoškodzovania, aby sme vymenovali aspoň niektoré z nich. „Ďalším veľkým problémom je sebapoškodzovanie, ako aj výber priateľov a romantických partnerov, ktorí majú vlastné toxické správanie,“ hovorí Inoa. Keď ste v takomto vzťahu sami so sebou, môžete toto škodlivé alebo sebapoškodzujúce správanie považovať za ospravedlniteľné, pretože máte pocit, že si „nezaslúžite“ byť šťastní alebo zdraví.

Obetujete príliš veľa zo seba

Nepochybne ste už počuli všetko o starostlivosti o seba a o tom, aké dôležité je začleniť ju do svojho každodenného života. Jej praktizovanie môže zahŕňať pravidelné cvičenie, upratovanie domácnosti alebo dopriatie si večera s pleťovou maskou, kúpeľom – ale ak máte k sebe toxický vzťah, môžete sa prehupnúť opačným smerom.

two women lying on hammock
Autor tejto fotografie je 🇸🇮 Janko Ferlič

Doktor Joshua Klapow, psychológ a tvorca knihy Mental Drive, hovorí, že sústavné obetovanie svojich potrieb namiesto potrieb iných, pričom sa u vás objavuje podráždenie, odpor a fyzické vyčerpanie, môže naznačovať toxický vzťah k sebe samému. Ak sa neustále snažíte urobiť druhých šťastnými a zároveň zanedbávate svoje vlastné duševné zdravie, nebudete schopní udržať si zdravé a stabilné základy vo svojom živote. Ako sa hovorí: „Z prázdneho pohára sa nedá nalievať.“

Máte nízke sebavedomie

Dostali ste sa niekedy do vzorca, že o sebe hovoríte zle alebo si myslíte, že ste zlý alebo nehodný človek? Ak ste sa pristihli pri tom, že prežívate pocity, že ste chybný, bezcenný alebo si nezaslúžite lásku, Cohen hovorí, že máte pravdepodobne veľmi nízku sebaúctu a sebadôveru – čo je jasným znakom toxického vzťahu k sebe samému.

woman in black and white floral shirt sitting on black couch
Autor tejto fotografie je Annie Spratt

Sebaľúbosť, ako ju nazýva Klapow, dokazuje, že máte internalizovanú nenávisť alebo hanbu, čo spôsobuje, že sa vnímate v negatívnom svetle a prípadne sa tak aj správate. Ak sa pravidelne pozeráte do zrkadla a v duchu sa urážate, považujete sa za hlúpeho alebo neschopného, alebo ak máte pocit, že si nezaslúžite žiadnu láskavosť alebo súcit – najmä sami so sebou – potom môžete byť podvedome toxickým partnerom sami sebe.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre