Tri jednoduché novoročné tipy pre spálenie minuloročného podkožného tuku, na ktoré sa zabudlo !

152

Nech ste si z minulého roka odniesli akékoľvek množstvo tuku vedzte, že naň nemusíte myslieť ako na neodmysliteľnú súčasť vášho ja. Zohnúť sa k šnúrkam na teniskách sa dá aj bez významného premáhania sa, verte mi.

Keď sa zamyslíme nad znením novoročných predsavzatí zistíme, že sa každým rokom sústavne opakujú. Dokonca jedno z nich významne vytŕča – chcem zmeniť svoju postavu k lepšiemu. Nie, nejedná sa iba o tých, ktorí chcú nabrať svalovú hmotu, drvivá väčšina predsavzatí je spojená s chudnutím, stratou podkožného tuku, ktorý nepôsobí esteticky a nemá nič spoločné s atraktívnosťou.

img oEfUA06n7FREbTohHao3kknP

Či už sa budeme zaoberať predsavzatiami mužov alebo žien, ich nutkanie zmeniť sa je veľmi podobné, akurát tá krajšia časť populácia to akosi väčšmi dáva najavo… Muži taktiež túžia po zmene, no často to otvorene nepriznajú a kúpa permanentky do fitka, prípadne oslovenie osobného trénera prebehne v najväčšej tichosti.

Týchto niekoľko tipov vám proces redukcie značne urýchlia! Ako konkrétne? To sa dočítate v riadkoch nižšie! Veríme, že toto čítanie nebude slúžiť iba ako rozšírenie obzorov čitateľa, ale taktiež ako motivácia určená aj tým (najviac) lenivým.

Neváhajte a pustite sa do akcie! Zmena je možno bližšie, než ste si mysleli. Nový rok je ideálnym miľníkom pre významné zmeny.

V úvode si potrebujeme ujasniť niekoľko faktov:

  • Proces chudnutia je vždy o vytvorení istého kalorického deficitu. V niektorých prípadoch je ale nutné najprv telo nastaviť na optimálny stravovací a tréningový režim, až neskôr, po vytvorení istého zázemia, sa vytvára už spomínaný deficit. Ak nie ste ten typ, ktorý sa vyžíva v prejedaní sa, zje toho naozaj málo a aj tak priberá, je potrebné konzultovať svoju situáciu a ďalší postup s odborníkom (tréner /dietológ / lekár venujúci sa výžive / v istých prípadoch endokrinológ).
  • Nech už si zvolíte z istého dôvodu akýkoľvek výživový smer (vkus), dbajte na čerstvosť a nerafinované, nespracované potraviny! Vyhnite sa polotovarom, fast food strave, snažte sa spoznávať čaro varenia a práce so základnými surovinami, uľahčite si prácu meraním surovín / množstiev na hrnčeky alebo lyžice.
  • Mnohí odborníci na výživu a fitnes sú presvedčení o tom, že vhodná pohybová aktivita môže vo veľmi pozitívnom zmysle slova pomôcť v redukcii hmotnosti, chudnutí. Jednoduchým príkladom je rýchla chôdza alebo beh. Tieto činnosti predstavujú aktivity, počas ktorých dochádza k významnému počtu svalových kontrakcií v prípade veľkých svalových partií, čo vedie k významnej potrebe energie, ktorá sa počas týchto činností spotrebuje. Je to z hľadiska chudnutia veľmi efektívne a odporúčané.

1. TIP – VYSTÚPTE Z KOMFORTNEJ ZÓNY! UMOŽNITE SVOJMU TELU SPÁLIŤ PÁR STOVIEK KALÓRIÍ NAVYŠE!

shallow focus photography of person walking on road between grass
Autor tejto fotografie je Arek Adeoye

Všetci to poznáme – Pôjdem dnes autom alebo peši? Obzvlášť vtedy, keď sa vaše pracovisko alebo škola nachádza naozaj blízko vášho bydliska, myslite racionálne a choďte po vlastných. Rezká chôdza po dobu 10 minút v prípade 100 kg muža dokáže spáliť 50-60 kcal. Keď si to zdvojnásobíme (počítame aj cestu domov), získate tým 100-120 kcal za deň! Takýmto spôsobom viete v podstate bez námahy, v prípade pracovného týždňa o dĺžke 5 dní, spáliť 500-600 kcal (približne jeden Big Mac) za týždeň! Za mesiac získate štvornásobok (mínus 2000 až 2400 kcal). Za rok takáto aktivita predstavuje 24000 až 28800 kcal, toto množstvo je rovné približne 22 až 28 dňom z hľadiska referenčného, doporučeného denného príjmu kalórie pre väčšinu populácie 1. Okrem toho, pohybová aktivita a cvičenie predstavujú významné pozitíva, ktoré môžu zlepšiť vaše zdravie 2. Tak čo, pôjdete zajtra po svojich a bez auta?

Chôdza / rýchla chôdza / beh na bežeckom páse, môžu byť skvelou alternatívou pre tých, ktorí chcú páliť kalórie v pohodlí domova.

2. TIP – ZREDUKUJTE ZBYTOČNÉ RADOSTI VO VAŠOM STRAVOVANÍ, KTORÉ VÁM NEZMYSELNE PRIDÁVAJÚ KALÓRIE KAŽDÝ DEŇ!

cup of coffee and bread on saucer closeup photography
Autor tejto fotografie je Jonathan Pielmayer

Smotana v káve, prípadne dve smotany, dve až tri kocky cukru v čaji, tri zákusky každý piatok počas dámskej jazdy, dve obrovské pizze s chalanmi k futbalu… Toto všetko sú potraviny, ktoré by nemali patriť k základným pilierom vášho stravovania. Je pre vás veľkou výzvou zredukovať ich množstvo? Napriek tomu, že konzumácia cukru je pre niektorých stále kontroverznou témou, môžeme sa oprieť o isté fakty 3. Sacharidy (ku ktorým patria aj cukry) disponujú v 1 g približne 4 kcal (energie). Tuky sú podstatne výdatnejší zdroj energie – v 1 g vám dodajú približne 9 kcal. Jednoduchou matematikou si môžete vypočítať to, o koľko kalórií sa v pozitívnom zmysle slova ochudobníte vtedy, keď ich príjem znížite alebo úplne zastavíte! Namiesto niekoľkých zákuskov počas týždňa si doprajte jeden, časom to zredukujte na jeden zákusok za dva týždne, následne nahraďte tieto maškrty ovocím. To obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu – teda látky, ktoré sú telu prospešné a ich nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam. Obdobne to platí pre pizzu, dajte si 1/8 zo svojej obľúbenej, nemusíte zjesť polovicu a cítiť sa solídne plný. Každé jedlo by malo pôsobiť pozitívne, akýkoľvek diskomfort je nežiaduci. Maškrtenie nemusí nutne znamenať obžerstvo, tieto slová nie sú synonymami. Každý deň 1 štvorček obľúbenej čokolády namiesto celej tabuľky? Učte sa umeniu sebaovládania!

-Káva bude s cukrom? -Nie, ďakujem.

Jednoduché!

3. TIP – MONITORING A DIAGNOSTIKA – SLEDUJTE SA, VYHODNOCUJTE, SÚŤAŽTE SAMI SO SEBOU!

g53061ff133dd29543dff5eece24b2d9fb4f66e6fe4327f3b65e704a82bb779bb153bece01bf6ceb10f1cf7563d4609ca 640 smart watch

Športový náramok, inteligentné hodinky, krokomer vo vašom mobile? Nech si zvolíte čokoľvek z toho, akúkoľvek značku a funkcie, berte to ako významný motivačný prvok! Vidieť to, ako pekne pribúdajú kroky počas prechádzok, zároveň dochádza k páleniu kalórií, vie presvedčiť o tom, že aj zajtra ráno sa presvedčíte na rannú rýchlu chôdzu spolu so psíkom (a to napriek sneženiu a tme).

Poradíme z vlastnej skúsenosti, nekupujte to najlacnejšie, budete odradení absenciou funkčnosti, skôr nefunkčnosťou vášho náramku (alebo iného výdobytku technológie). Nemusíte monitorovať všetko, zo začiatku postačí pohybová aktivita a pulzová frekvencia. Je potrebné si uvedomiť, že zapisovanie a kontrola rôznych funkcií (pitný režim, jedlo, spánok) môže zabrať dosť veľa času. Venujte ho radšej pohybu, ťukaním do hodiniek v pohodlí domova totiž ešte nikto neschudol!

Získajte o sebe dáta a snažte sa ich analyzovať. Moderné výdobytky technológie vám to v oblasti diagnostiky uľahčia výrazným spôsobom!

Archívny text (fitgo.sk)

Autor je fitness tréner

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.