Pomenovanie tropických búrok a hurikánov má dlhodobú tradíciu – Inšpiráciou boli mená manželiek ale aj neobľúbených politikov

2698

Katrina, Ema alebo Don všetko sú to pomenovania pre tropické búrky či hurikány. Kde sa však tieto mená vzali a prečo sa vôbec búrky premenovávajú podľa ľudí? Pomenovávanie tropických búrok má tradíciu už viac ako 150 rokov .

Za toto obdobie si búrky vďaka svojej ničivej povahe vyslúžili pomenovania, ktoré tkveli v rasizme, sexizme alebo politických názoroch. Trvalo veľmi dlho kým sa došlo k jednotnému systému pomenovávania. Dnes počujeme mená ako Katrina alebo Mitch v minulosti sa však búrky pomenovávali aj podľa stardoványch bojovínkovako Hannibal alebo Xerxes prípadne austrálskych politikoch ako Drake a Deakin .

hurricane photo
Foto: Pixabay

Tradíciu pomenovávania búrok začal bristký meteorológ Clement Wragge, ktorý najskôr hurikány či tajfúny menoval podľa gréckej a rímskej mytológie neskôr podľa žien z tichomorských ostrovov, ktorých krása ho uchvacovala.

Keď sa Wragge dostal kvôli svojím projektom do problémov s miestnymi politkmi rozhodol sa, že začne menovať búrky po nich. Odvôdnil to tým, že búrky sú často dôvodom veľkých nepokojov podobne ako politici.

Clement Wregge
Clement Wragge od Wikimedia

Počas 2.sv.vojny sa toho chytili metorológovia z armády a búrky si vyslúžili mená po frajerkách a manželkách, ktoré čakali na vojakov doma .

Tradícia ženských mien pokračovala aj naďalej a to aj v krajinách ako Austrália či Nový Zéland. Ženské mená si huríkány vyslúžili pôvodne aj kvôli ich charaksterstickej vlastnosti, ktorú mali spoločnú so ženami a tou je ich nepredvídateľnosť. Kvôli korektnosti sa však prijal aj mužský systém pomenovávania hurikánov.

hurikán
Foto: Pixabay

Avšak, ani to nezabránilo častým protestom predovšetkým z radu feministiek. Feministika Roxcy Bolton dokonca požiadala o premenovania názvu „hurricane“, čo sa môže zdať ako „her-cane“ (her=ona ) na „him-cane“.

tropická búrka
Foto: Pixabay

Neskôr sa prijalo aj pomenovávanie hurikánov podľa oblasti v ktorej žijú ľudia, ktorých sa hurikán priamo dotýka. Nie je totiž dôvod aby hurikán v Indií niesol meno George a opačne.

Dnes o mene rozhoduje lokácia v ktorej hurikán vznikol, ďalej jeho poradie v roku a rok samotný. Napríklad prvý hurikán v Pacifiku v rokoch 2016 2022 2028 atď sa bude vždy volať Agatha ( Každý región ma zoznam mien ).

 

zdroj

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre