Dovolenka v Turecku – Váš cestovateľský sprievodca

8343


 

Turecko je celosvetovo desiatou najobľúbenejšou destináciou pre dovolenku pri mori. Krajina s 320 slnečnými dňami v roku, ktorá je prienikom európskej a ázijskej kultúry, je pre mnoho Slovákov veľkým lákadlom. Slnečné pláže, priezračne čisté more, bohaté kultúrne vyžitie a originálna kuchyňa, aj takto si mnohí z nás predstavujú ideálnu a často lacnú dovolenku.

 

Základné informácie o Turecku

Turecko sa geograficky rozprestiera na dvoch kontinentoch: Európe a Ázii. So svojím 8400km dlhým pobrežím je destináciou, kde sa dá stráviť pomerne lacná dovolenka. Stredoeurópske podnebie poskytuje dlhé leto – takmer 6 mesiacov leta, vďaka čomu môžete vycestovať na letnú dovolenku aj za sychravých jesenných dní.

Turkey topo
wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Výhodou Turecka je ľahká dostupnosť a to najmä vďaka leteckej preprave. V Turecku sa bez problémov dohovoríte po anglicky. Aj napriek tomu, že slovenský jazyk v Turecku nie je rozšírený, určite sa stretnete s priateľskými pozdravmi v rodnej reči.

Hoci Turecko nie je súčasťou Európskej únie, platí medzi Tureckom a Slovenskom dohoda o bezvízovom turistickom cestovaní a na vycestovanie je potrebný len platný cestovný pas. pozor si dajte iba na jeho platnosť. Cestovný pas musí byť platný ešte päť mesiacov od vstupu do krajiny.

Ako sa dostať počas dovolenky do Turecka?

Najjednoduchšou, no nie vždy najlacnejšou, alternatívou je zabezpečenie celej dovolenky cestovnou kanceláriou. Keď sa však rozhodnete vycestovať na vlastnú päsť, nižšie nájdete prehľad rôznych dopravných možností.

Dovolenka v Turecku letecky

Najkratší a najkomfortnejší spôsob prepravy do Turecka rozhodne predstavuje letecká doprava. Aj keď Vás cenovo vyjde drahšie ako autobusová alebo ako cesta vlastným autom, ale čas, ktorý Vám ušetrí stojí za zváženie.

tc tha 1254248 1280
pixabay.com

Ceny leteniek z Bratislavy do tureckých miest ako je Istanbul a Antalya sa pohybujú okolo 300€. Dĺžka letu závisí od počtu prestupov, zvyčajne sa však zmestíte do časového horizontu od 3 do 6 hodín.

Časovo výhodnejšie sú odlety od našich západných a južných susedov z Viedne a Budapešti. Nie je tu nutný prestup, čím sa doba letu skracuje na niečo vyše 2hodín. Cena je tiež prijateľnejšia, letenky do Istanbulu nájdete už od 160€ na osobu a do Antalye od 200€.

Doprava autom

Ako do mnohých iných destinácií, aj do Turecka sa dá dostať osobným autom. Ak si zvolíte tento spôsob dopravy, budete cestovať cez Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a odtiaľ rovno do Turecka. V Maďarsku je potrebné uhradiť diaľničné poplatky. Desaťdňová diaľničná známka v Maďarsku Vás vyjde na 12 € a mesačná 19 €. Budete mať pred sebou dlhých 2300km a v aute strávite okolo 26hodín.

transportation 3193482 1280
pixabay.com

Za zváženie stojí aj fakt, že turecké cesty sú plné nástrah, keďže Turecko sa vyznačuje vysokou nehodovosťou.

Autobusová doprava

Najdlhšie, ale súčasne najlacnejšie, sa prepravíte do Turecka autobusom. Pri tomto spôsobe dopravy na Vás čaká veľmi dlhú a náročnú cesta. Do Istanbulu budete cestovať okolo 30 hodín. Z Bratislavy do Istanbulu Vás prepraví pravidelná linka spoločnosti Eurotours, a to aj mimo sezóny. Cena lístka je 86€.

Počas sezóny je možné dostať sa do Turecka aj z bulharského hlavného mesta Sofia. Medzi Bratislavou a Sofiou premáva každý deň autobusová linka. Za jednosmerný lístok zaplatíte 49 € a spiatočný stojí 90 €. Za prepravu Sofia-Istanbul zaplatíte zhruba 20€.

Kam do Turecka – Najlepšie  dovolenkové letoviská v Turecku

Stredozemné a Egejské more vás naláka na piesočnaté pláže a priezračné more. Turecko nájdete veľmi veľa letovísk, kde turisti popri oddychu  na pláži nájdu aj unikátne historické pamiatky. Najnavštevovanejšími  a zároveň najlepšími destináciami v Turecku sú Antalya, Alanya, Kemer, Fethiye, či Izmir.

Antalya

kaputas 2519481 1280
pixabay.com

Letovisko Antalya sa rozprestiera na pobrežiach Tureckej riviéry. So svojím medzinárodným letiskom a obrovským prístavom je považovaná za hlavné mesto turizmu v Turecku . Pre množstvo archeologických miest, vodopádov, jaskýň či nekonečných pláží je Antalya označovaná aj ako perla Stredozemného mora.

Antalya má niečo pre každého. Staré mesto tohto najnavštevovanejšieho letoviska ponúka pravú atmosféru orientu, malé typické turecké bazáre, kde si turisti môžu zaobstarať rôzne ručne vyrábané suveníry. Je plné historických pamiatok.

Turistickým magnetom Antalye je pieskovcová oblasť Kappadokia, kde sa v priebehu stáročí zo sopečnej horniny vytvorilo skutočné kamenné mesto s vežami, chodbami a jaskyňami.

Vďaka stredomorskému podnebiu si turisti v Antalya môžu užívať  dovolenku  na bielych piesočnatých plážach. More má krásnu tyrkysovú farbu.

Alanya

alanya harbour 2819339 1280
pixabay.com

Prímorské mestečko Alanya je jedno z letovísk Tureckej riviéry, ležiace pod pohorím Taurus. Príjemné stredomorské podnebie, prírodné atrakcie ale aj historické dedičstvo robia Alanyu jednu z obľúbených dovolenkových destinácii.

Tato turecká destinácia je známa svojim prístavom, Červenou vežou a historickými lodenicami.

Alanya ponúka svojim turistom  celý rad ubytovacích zariadení s množstvom tradičných obchodov a reštaurácií. Okrem oddychu na plážach si turisti prídu na svoje aj večer, keďže letovisko sa vyznačuje bohatým nočným životom.

Kemer

canyon 403932 1280
pixabay.com

Turecké letovisko Kemer bola pôvodná rybárska dedinka, ktorá sa rozprestiera na úbočí pohoria Taurus, 42km od letoviska Antalya.  Na tomto stredozemskom pobreží si prídu na svoje hlavne turisti, ktorí uprednostňujú štrkovité či kamienkovité pláže. Kemer sa vyznačuje jachtárskym prístavom, kde si turisti môžu vyskúšať množstvo vodných športov.

Charakteristickou pre Kemer je jeho prírodná krása. Nachadzajú sa tu mnohé parky, pomarančové či borovicové stromy, ktoré sú využívané aj ako slnečníky. V okolí Kemeru sa rozprestiera aj prírodný Národný park Olympos.

Fethiye

Mestečko Fethiye bolo pôvodne rybárskou baštou. Dnes je pokojným prosperujúcim mestom obklopeným horami.  Rozprestiera sa pozdĺž Egejského mora. Vďaka svojmu krištáľovo čistému moru, modrej oblohe a priateľským obyvateľom sa toto mestečko radí medzi najlepšie pobrežné oblasti v Turecku.

Fethiye je tradičné trhové mesto v krásnom prírodnom prístave. Je to veľké centrum pre potápanie. Výborná poloha tohto prístavného mesta umožňuje vyraziť na okolité pláže, ale aj do vnútrozemia.

Izmir / Egejská riviéra

izmir 2005213 1280
pixabay.com

Mesto Izmir sa rozprestiera na pobreží Egejského mora. Je jedným z dôležitých prístavov Turecka a taktiež hlavným turistickým regiónom s historickým bazárom a nádhernými plážami pozdĺž pobrežia.

Charakterizujú ho nábrežné promenády, ulice lemované palmami a zelenými parkami. Izmir je taktiež vstupnou bránou k vzácnym pozostatkom staroveku. Nájdete tu bájne zrúcaniny starých miest Efezu či Pergamonu.

Určite Vás neprekvapí, že mesto je domovom pre mnohé prvotriedne hotely, ponúka širokú škálu kvalitných reštaurácií či miest na nákupy.

Najzaujímavejšie turistické atrakcie a pamiatky v Turecku

Hagia Sophia

hagia sophia 1456918 1280
pixabay.com

Hagia Sofia je veľkolepá bazilika v tureckom meste Istanbul, ktorá je nielen jednou z jeho najnavštevovanejších pamiatok, ale aj veľkou pýchou Turecka. Nečudo, že táto unikátna stavba sa radí medzi  najkrásnejšie budovy sveta. Bazilika bola postavená na počesť cisára Justiniána I. v 6.storočí. Vďaka svojej cennej výzdobe a architektonickým pokladom slúži od roku 1935 ako múzeum a je taktiež považovaná za symbol Istanbulu. Počas dovolenky v Turecku určite musíte vidieť !

Kappadokia

cappadocia 1773513 1280
pixabay.com

Turecko nie je charakteristické len bielymi plážami a hotelovými komplexmi. Priamo uprostred Antalye sa rozprestiera neuveriteľná krajina Kappadokia. Táto lokalita láka viacerými miestami. K najvýznamnejším patrí mestečko Göreme, ktoré je vsadené v skalných útvaroch sopečného pôvodu.  Skaly sa tu krútia do neobvyklých tvarov, pripomínajú obrie komíny či údy. Významné je aj Open air Museum, ktoré je zapísané do zoznamu svetového dedictva UNESCO. Tu si môžete pozrieť kostoly vytesané do skál. Pri návšteve Kappadokie by ste nemali vynechať ani návštevu podzemných miest Derinkuyu a Güzelyurt.

Pamukkale

pamukkale 14979 1280
pixabay.com

Pamukkale je jedno z najznámejších prírodných lákadiel Turecka, ktoré vyhľadáva čoraz viac „dovolenkárov“ . Ide o prírodný fenomén svetového významu. Na svahu kopca sa vytvorili kaskádovité terasy snehobielej farby. Travertínové kaskády vznikli vyvieraním tisícročných prameňov ukrytých v skalách. Tento geologický jav je zapísaný do zoznamu svetového dedictva UNESCO. Názov Pamukkale znamená v turečtine Bavlníkový hrad.

Pergamon

pergamon
pixabay.com

Na území dnešného mesta Bergamo, teda presnejšie 10 km vzdialeného od neho, môžete navštíviť pozostatky starovekého mesta  Pergamon, ktoré patrí k impozantným pamiatkam Turecka. Archeologické pozostatky si turisti môžu pozrieť na Akropole. Na Akropole sa nachádza aj chrám zasvätený bohovi Diovi. Nachádza sa tu taktiež knižnica, ktorá bola postavená v roku 170 p.n.l V dobe svojho vzniku patrila medzi najväčšie knižnice sveta.

Zrúcaniny Efezu

turkey 2057536 1280
pixabay.com

Zrúcaniny starého gréckeho a rímskeho mesta Efez leží na západe Anatolie v provincii Izmir, pár kilometrov od Egejského mora. Mesto, ktoré bolo v rímskej dobe hlavným mestom najbohatšej rímskej provincie, je dnes po Istanbule najnavštevovanejšie mesto v Turecku. Efez bol v minulosti obchodným centrom, hlavne vďaka svojej strategickej polohe, a taktiež aj centrum ranného kresťanstva. Stál tu Artemisin chrám, ktorý bol považovaný ze jeden zo Siedmych divov sveta.

Čo by ste mali počas dovolenky v Turecku ochutnať

V tureckých jedlách zacítite predovšetkým vplyv európskej a ázijskej kuchyne. Turecká kuchyňa sa vyznačuje množstvom zeleniny a rýb, z mäsa dominuje jahňacina. Jedlá sú  podávaná s rôznymi druhmi šalátov a na konci jedenia nemôže chýbať čaj.

Kofte

bulgur koftesi 982470 1280
pixabay.com

Obľúbené turecké jedlo je verziou mäsových guliek. Vôňa týchto fašírok Vás môže prilákať do stánkov na ulici, kde Vám ich naservírujú formou wrapu zabalené v alobale, alebo Vám ich naservírujú na tanieri s ryžou a šalátom v reštauráciách.Kofte môžete ochutnať v rôznych variáciách. Ich chuť sa bude líšiť v závislosti od regiónu, z ktorého daný recept pochádza.

Kebab na ulici

kebab 2451112 1280
pixabay.com

V Turecku môžete nájsť viac ako 40 druhov kebabu, najobľúbenejším je však tradičný kebab podávaný na ulici. Táto turecká pochúťka pozostáva z na plátky nakrájaného mäsa. V stánkoch s kebabom môžete vidieť veľké špízy mäsa opekaného na ražni, ktoré sa z vonkajšej strany postupne odkrajuje. Mäso sa umiestni do pečiva, naplní sa šalátom, cibuľou a paradajkami. Podáva sa s rôznymi omáčkami a dressingami.

Baklava

baklava 1759329 1280
pixabay.com

Kto v Turecku dostane chuť na niečo sladké, mal by ochutnať jedlo baklava. Jedná sa o typický turecký dezert, ktorého cesto je plnené mletými orechmi pokryté medom alebo sirupom. Baklava ako väčšina tureckých dezertov je veľmi sladký.

Pide

Pide 6377365481
Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Táto turecká pochúťka je často nazývaná ako turecká pizza. Cesto sa vytvaruje do tvaru loďky a na vrch sa rozbije vajíčko s maslom a zapečie sa. Vnútro je plnené rôzne, napríklad syrom feta, krevetami či salámom.

 

Ak ste na dovolenke v Turecku už boli neváhajte sa podeliť o skúsenosti s touto krajinou v komentároch pod článkom.

Zdroje:

www.lonelyplanet.com
www.tripadvisor.com
www.planetware.com
www.goturkeytourism.com

[vc_custom_heading text=“Lacné a last-minute ponuky dovoleniek v Turecku“ font_container=“tag:h3|font_size:22|text_align:left“ google_fonts=“font_family:Open%20Sans%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C600%2C600italic%2C700%2C700italic%2C800%2C800italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“]
14647372539 388d280372 b alanya turkey

Lacnú all inclusive dovolenku v Turecku a 4* hoteli si zaobstaráte...

Pozor, odletíte už zajtra! Je to výhodná ponuka najmä pre ľudí, ktorí žijú na východnom Slovensku a hľadajú skvelú last minute dovolenku, keďže sa...
14740480191 f457a54d93 b Alanya

Akciová All inclusive dovolenka v obľúbenom Turecku teraz len za 452€!

Pozor! Ide o last minute ponuku. Turecko je zaradené na listine veľmi obľúbených destinácii Slovákov a ak patrí aj medzi vaše, nemáte nad čím...
eb32b1072bf0043ecd0b470de7444e90fe76e7d01fb6194490f0c0 1280 turkey antalya

Dovolenka Ultra All Inclusive v 5* rezorte v Turecku je teraz...

Turecko je destináciou, ktorú vyhľadávajú Slováci veľmi radi. Ak aj vy patríte do tejto skupiny a chcete si užiť skvelú ultra all inclusive dovolenku...
e834b40f2df01c3e81584d04ee44408be272e7d61cb0194694f1 1280 turkey alanya

Last minute: skvelá možnosť stráviť All inclusive dovolenku v 5* komplexe...

V prípade, že hľadáte nejakú zaujímavú ponuku na strávenie dovolenky, máme pre vás jeden tip. Strávte dovolenku v Turecku a ubytovaní budete v 5*...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.