Podivné historické „tipy a triky“ – ktoré z nich by ste sa odvážili vyskúšať?

3356

Niet nad starodávne životné rady. Tvoria širokú škálu od relatívne miernych, cez nechutné až po pomerne nebezpečné. 

Zdroj: unsplash/ Frame Harirak

Pripravte si liečivú vodu zo zatuchnutého chleba

Nevyhadzujte zatuchnutý chlieb vravia viktoriáni, môžete ho použiť na výrobu liečivej vody. Ak sa necítite dobre stačí chlieb vylúhovať v horúcej vode podobne ako čaj. Po vychladnutí precediť, dochuť smotanou a cukrom a môžeme podávať. Na zdravie!

Naplňte si periny listami

Ak ste si niekedy nemohli dovoliť periny plné mäkkého peria, zašli ste do jesenného bukového lesa a nazbierali plnú náruč suchých listov. Neboli také jemné ako perie, no neboli ani tou najhoršiou variantou, neprechovávajú totiž škodcov. Vraj.

Trik, ktorý udrží vaše vlasy mimo jedla

Aby vlasy neskončili vo vašom jedle, nedávajte si do kuchyne zrkadlo. Bolo by pokušením upravovať si vlasy počas varenia. Aké jednoduché. 

Zdroj: unsplash/ Phillip Goldsberry

Tapety pre domácich majstrov

Steny obložené ilustrovanými novinami z roku 1899? Prečo nie. Niečo podobné sme iste aplikovali na drevené „kadibúdoky“.

Zachráňte mäso tým, že ho dáte vonku

Aby sa predĺžila trvanlivosť mäsa, ktoré sa už začalo kaziť, doporučovalo sa schladiť ho „nočným vzduchom“. Takže stačí len vyvetrať.

Preč s popraskanými rukami

Tento domáci liek na popraskané ruky z roku 1867 možno nebude na škodu skúsiť. Recept je jednoduchý. Zmiešajte štvrť kila bravčovej masti, ružovú vodu, žĺtky z dvoch práve znesených vajec, veľkú lyžicu medu a mandľovú pastu alebo ovsené vločky. Znie to ako fajn peeling.

Zdroj: unsplash/ Adrien King

Vyčistite si tapety s chlebom 

Čo tak použiť chlieb na vyčistenie tapety? Ale pozor, musí byť biely, pretože ten zatuchnutý chcete použiť na liečivú vodu. Prechádzajte tapetou do želaného výsledku. Potom už len stačí odstrániť omrvinky.

Načo odstraňovač škvŕn, ak máte za pohárik ginu

V roku 1858 sa ženám doporučovalo, aby na vyčistenie hodvábu a saténu použili 113g mäkkého mydla a medu, jeden vaječný bielok a pohár ginu. Ten si radšej nalejte aj vy, ak by sa náhodou niečo nepodarilo. Potom stačí oblečenie dôkladne vyčistiť dosť tvrdou kefou, opláchnuť a vyžehliť. 

Došla káva? Nevadí

Ak ľuďom došli kávové zrná, nahradili ich praženými „guličkami“ hrášku, ražným zrnom nasiaknutým rumom alebo suchými chlebovými kôrkami. Tak, kto si dá rannú kávičku?

Zdroj: unsplash/ Dominik Hofbauer

Ušný maz na zmiernenie bolesti a popraskané pery

Ak sa poškriabete možno vám pomôže ušný maz. A ak nie, natrite si ho na popraskané pery.

Spite so surovým hovädzím mäsom na tvári

Zabudnite na ozdobné séra alebo botox, aby ste udržali vaše vrásky na uzde. Parížanky v roku 1858 si každú noc priviazali k tvári tenký plát surového hovädzieho mäsa, vďaka čomu bola ich pleť mladistvá, svieža…a možno trochu voňavá. 

Získajte iskrivé oči tým, že do nich niečo vložíte 

Aby im oči žiarili ako nikdy predtým, dali si do nich ženy 19. storočia takmer čokoľvek od parfému po citrónovú šťavu. Bežný bol tiež ľuľkovec zlomocný, jedna z najjedovatejších rastlín. Požitie len pár bobúľ stačí na zabitie dieťaťa a dokonca aj konzumácia malého množstva by mohla spôsobiť halucinácie alebo vás dostať do kómy. To si do nich radšej dajte mydlo, budú „iskriť“ až až..

Zdroj: unsplash/ Roozbeh Badizadegan

Bojujte proti spáleniu slnkom domácim odvarom

Tento typ je momentálne celkom aktuálny. Na recept budete potrebovať ešte nedozreté hrozno, ktoré namočíte do vody spolu s trochu kamenca a soli. Potom zabalíte hrozno do papiera a celý zväzok opečiete v horúcom popole. Už stačí len vytlačiť šťavu a umyť si ňou každé ráno spálenú tvár.

Preč s pehami alebo radšej nie?

V roku 1901 ste na odstránenie pieh mali hneď niekoľko spôsobov. Jedna zo zmesí obsahuje gáfor, mandľvý olej a terpentín. Ďalšia si vyžaduje bravčovú masť, zinok a olovo. Alebo mlieko zmiešané s kyselinou chlorovodíkovou. Pozor nech sa vám to nedostane do očí..

Zbavte sa hlienu šnupaním soli

Ak si chcete vyčistiť hlien z nosa alebo hrdla, stačí sa len poriadne nadýchnuť soli a potom kloktať teplú vodu. Dnešní lekári by boli radšej, keby ste zmiešali soľ s vodou predtým, ako si ju dáte do nosa.

Zdroj: unsplash/ Josh Massey

Určite by sa dalo pokračovať v týchto zaujímavých trikoch z histórie, ale my radšej nebudeme. Všetkého vraj veľa škodí. 

 

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre