Úchvatné fakty o rôznych krajinách, ktoré vám rozšíria obzory.

6959

Každá krajina má svoju kultúru, zvyky, tradície aj zvláštnosti, ktoré niekoho môžu priam priťahovať, iného zase odpudzovať, alebo minimálne by ho daná krajina nechávala chladným. 

No svet je rozmanitý a práve v tom tkvie jeho krása. Mnohé veci sú rovnaké a nájdeme ich všade, no sú i odlišnosti, ktoré robia jednotlivé krajiny jedinečnými. Mnohokrát sú to záležitosti, ktoré nás prekvapia až do takej miery, že len ťažko sa nám chcie veriť im.  

Malé mesto v Pakistane vyrába 70 % všetkých futbalových lôpt

Zdroj: shutterstock

Od roku 1858 do roku 1947 bol Pakistan súčasťou Britského impéria. A práve v tomto čase koloniálnej éry Briti požadovali, aby pre nich vyrábali futbalové lopty, ktoré by oni veselo používali. Konkrétne sa jednalo o mestečko Sialkot a s výrobou sa začalo v roku 1886 – kedy im zadali prvú objednávku. 

Odvtedy v tomto svojom poslaní pokračujú až dodnes. Dokonca sa im podarilo vytvoriť prvú vodotesnú futbalovú loptu a ich lopty sú používané aj na Majstrovstvách sveta vo futbale. 

Etiópčania sa riadia kalendárom, ktorý je sedem rokov pozadu za zvyškom sveta

a calendar with red push buttons pinned to it
Photo od Towfiqu barbhuiya na Unsplash

Znie to ako vymyslená informácia, ale je to naozaj tak. Takže, nie je až také nemožné cestovať v čase – stačí si len zaletiť do Etiópie! Ich kalendár je totiž pozadu o celých sedem rokov a osem mesiacov v porovnaní so zvyškom sveta. Taktiež u nich rok netrvá 12, ale až 13 mesiacov – je to kvôli tomu, že u nich má každý mesiac presne 30 dní a 13. mesiac je teda krátky, tvorený zo zvyšných dní. 

Vo Francúzsku si môžete vziať mŕtveho človeka

gold-colored bridal ring set on pink rose flower bouquet
Photo od Beatriz Pérez Moya na Unsplash

Znie to hrozne, desivo a morbídne zároveň, však? Podľa francúzskych zákonov sa osoba môže oženiť so svojím partnerom, aj keď už nežije. Pokiaľ osoba, ktorá tak chce urobiť môže poskytnúť konkrétny dôkaz o tom, že ich partner ešte počas života súhlasil so vstupom do manželstva, svadobný obrad sa môže uskutočniť. 

Napríklad, Magali Jaskiewicz v roku 2009 požiadala o povolenie na sobáš s otcom svojich dvoch detí. Ten však zomrel pri autonehode dva dni po tom, čo im žiadosť schválili. Obrad sa však uskutočnil, aj keď bol jej partner už mŕtvy. 

Znie to naozaj bizarne, no sú situácie kedy je to pekným gestom a zároveň spravodlivým získaním právneho spojenia. Podľa francúzskych záznamov sa takto každoročne vezme asi 12 párov.

Talianska polícia má vo svojom vlastníctve Lamborghini, ktoré používa na prepravu orgánov k pacientom na transplantáciu

Zdroj: flickr

Išlo o dar zo strany výrobcov. Niekedy sa používa i v rutinnej činnosti, najmä preto, aby sa udržiavalo v prevádzke a v dobrom technickom stave, v prípade potreby sa používa aj ako efektívna forma núdzovej prepravy.

V decembri 2022 pracovníci polície použili Lamborghini na prepravu dvoch obličiek z Padovy do Ríma, čím dali dvom príjemcom transplantátu ďalšiu šancu na život. Rýchlosť, akú dokáže toto auto vyvinúť, je kľúčová, keďže čas na prepravu darovaného orgánu je obmedzený. 

ZOO v Edinburgu je domovom pre tučniaka s titulom rytiera, Sir Nils Olav

Zdroj: flickr

V roku 1961 sa člen nórskej kráľovskej gardy Nils Egelien zastavil v mestskej zoo, kde ho najviac uchvátili tučniaky – konkrétne jeden z nich, ktorého si adoptoval. Pomenoval ho Nils (po sebe) a Olav na počesť vtedajšieho nórskeho kráľa Olava V. Medzičasom tučniak získal ďalšie ocenenia, a aj keď tento konkrétny zomrel, nahradil ho Nils Olav II. a III., ktorí získali titul rytiera. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre