Nazrite do úchvatných jaskýň sveta, ktoré sa oplatí vidieť. Sú zaujímavé, krásne a jedinečné.

1736

Svet okolo nás obsahuje nespočetné množstvo zázrakov v podobe nádherných miest, ktoré stoja za objavovanie. Rozhodne by sa teda nemalo zabúdať ani na miesta hlboké temné, ktoré smerujú do stredu Zeme – na jaskyne. Zostavili sme zbierku tých najúchvatnejších spomedzi všetkých na celom svete. A to len preto, aby sme vám aspoň takouto cestou, z pohodlia vášho domova, sprostredkovali tú nádheru, ktorá sa skrýva „pod povrchom“. 

Návštevy jaskýň nemusia byť vašou prioritou v zozname miest, ktoré by ste chceli počas svojej dovolenky navštíviť, no po prečítaní nášho článku toto svoje rozhodnutie možno prehodnotíte a zaradíte do svojich plánov aspoň jednu jedinú (krásne a obdivuhodné jaskyne nájdete aj na našom území). 

Či už hľadáte dobrodružstvo alebo pokojné miesto plné krás, kde by ste si užili prírodu, v tomto zozname nájdete jaskyne z každého súdka. Jedinečné krásy, pričom niektoré z nich boli dlhé roky skryté a prístupné sú len veľmi krátku dobu! Nenechajte si ujsť pohľad na ne. 

Jaskyňa Waitomo Glowworm, Nový Zéland

brown rock formation during night time
Photo od Nicole Geri na Unsplash

Jaskyňa je tvorená vápencom. Skladá sa z morských mušlí, kostier rýb a mnoho malých morských organizmov. Steny jaskyne sú pokryté hubami. Jedna časť jaskyne vedie do katedrály, kde je dokonalá akustika, a tak sa tu odohrávajú koncerty speváckych zborov. Zaujímavé je, že na strope jaskyne sa nachádzajú červy! V absolútnej tme si zabezpečujú potravu tak, že na jednom konci intenzívne svietia, čím lákajú iný lietajúci hmyz – to vytvára obraz podobný jasnej nočnej oblohe plnej hviezd. 

Jaskyňa Phraya Nakhon, Thajsko

brown cave with blue and yellow lights
Photo od Tomáš Malík na Unsplash

Jej zvláštnosťou je slnečné svetlo, ktoré keď prúdi do jaskyne, osvetľuje stalagmity a stalaktity a svieže zelené stromy, ktoré sa ťahajú von k slnečnému svetlu. Je to pokojný až mystický pohľad, ktorý sa považuje za vhodný pre kráľov. V roku 1980 pri príležitosti návštevy kráľa Chulalongkorna tu bola postavená mohyla, na ktorú bol umiestnený malý pavilón tak, aby zachytával dokonalú nádheru celého výjavu. 

Modrá jaskyňa, Chorvátsko

Zdroj: ranker.com

Táto jaskyňa vznikla spoločným pôsobením morských vĺn a eróziou vápenca. Dostanete sa k nej len po vode na loďke alebo člne (v minulosti sa do nej muselo podplávať). Na poludnie, keď je pokojná morská hladina, do jaskyne dopadajú slnečné lúče a od bieleho dna sa odrážajú späť, tak vznikajú lomom svetla zaujímavé modré a striebristé svetelné efekty. 

Jaskyňa kryštálov, Mexiko

Zdroj: ranker.com

Jaskyňa sa nachádza v juhozápadnej časti Naicy, mestečka s asi 5000 obyvateľmi. Kvôli krehkosti kryštálov je jaskyňa prístupná len výskumníkom. Neobvyklé kryštály, ktoré ju tvoria, vznikli pred asi pol miliónmi rokov vo vode o stálej teplote 57.7 °C. Vďaka týmto podmienkam minerál anhydrid absorboval vodu a premenil sa v sadrovec, čo je stabilná forma rovnakého minerálu avšak o nižšej teplote.

Podmienky v jaskyni však pre človeka nie sú práve prívetivé, stála teplota je tu 51,6 °C a 90% – 99% vlhkosť vzduchu. 

Mramorové jaskyne, Puerto Rio Tranquilo, Brazília

Zdroj: ranker.com

Stačí nastúpiť do loďky a kochať sa odrazom modrej na stenách jaskyne. Voda z ľadovca je, samozrejme, extrémne studená. 

Viac ako 6000 rokov sa na tomto mieste ukladal vápnik, ktorý jaskyne formoval do tejto podoby – vytvárali sa nádherné klenby, archy, tunely a vy sa cítite ako na prehliadke nádhernej katedrály. 

Jaskyňa Son Doong, Vietnam

a waterfall with a mountain in the background
Photo od Andrew Svk na Unsplash

Jaskyňa Son Doong bola objavená náhodne v roku 1991 turistom, ktorý sa len chcel ukryť pred búrkou. Ide o najväčšiu jaskyňu na svete. 

Vďaka tomu, že jaskyňa bola dlho neobjavená a človekom nedotknutá, vytvorila sa tu vlastná špecifická klíma.V jaskyni vznikajú oblaky, nachádza sa tu džungľa, vodopád aj horská rieka. Je to ekosystém, aký nie je možné pozorovať nikde inde na svete.

Jaskyňa Reed Flute, Guilin, Čína

blue and brown abstract painting
Photo od Matze Bob na Unsplash

Vápencová jaskyňa stará viac ako 180 miliónov rokov. Nachádza sa v nej veľké množstvo stalaktitov a stalagmitov, ktoré sú impozantne farebne osvetlené. Na stenách jaskyne sa tiež nachádzajú starodávne nápisy.

Jaskyňa Choranche, Francúzsko

Zdroj: ranker.com

Cesta k tejto jaskyni vedie cez krásne pohorie, takže to môžete spojiť s príjemnou prechádzkou či turistikou. Vnútro jaskyne pozostáva z nádhernej výzdoby, ktorá v niektorých miestach pripomína svojimi tenučkými cencúlikmi visiacimi zo stropu nariasenú nevestinu sukienku. Okrem toho môžete v podzemí obdivovať aj niekoľko jazierok. 

Skočjanské jaskyne, Slovinsko

a large rock formation
Photo od Shpëtim Ujkani na Unsplash

Ide o niekoľkoposchodový komplex vápencových jaskýň, ktoré vyhĺbila riečka Reka do hĺbky až 200m.  

Jaskyňa sa pýši 26 vodopádmi, hlbokými kaňonmi, prírodnými mostami, prekrásnymi krasovými útvarmi mnohých farebných odtieňov a tiež najväčšími stalagmitmi. Tiež tu môžete nájsť tzv. „organ“ tvorený mnohými malými stalaktitmi, ktoré pripomínajú píšťaly organu.

V roku 1986 bola zapísaná do zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre