Účinky globálneho otepľovania – je ich oveľa viac akoby sme si možno mysleli. Tu sú.

456

Globálne otepľovanie nie je pre nikoho neznámym pojmom. Preberá sa v televízii, novinách i medzi ľuďmi. Možno sa nájdu aj takí, ktorí vôbec neveria, že k nemu dochádza a považujú ho za výmysel. Avšak existuje hneď niekoľko štúdií (vrátane štúdie NASA), ktoré dokazujú, že priemerná teplota sa z roka na rok zvyšuje.

Samozrejme, meniace sa klimatické podmienky vplývajú na život na tejto planéte – či už sa jedná o rastliny, živočíchy alebo o ľudí. Ale niektoré účinky, ktoré globálne otepľovanie má, môžu byť aj prospešné, nie je možné všetko vidieť len v čiernych farbách. Stále však prevažujú negatíva, to je dôležité si povedať. A teraz sa poďme pozrieť na čo všetko a akým spôsobom globálne otepľovanie vplýva. 

Zhoršujú sa alergie ľudí

macro photography of white-petaled flowers
Photo od Alex Jones na Unsplash

Výskumník Leonard Bielory v rámci svojej štúdie zistil, že sa vplyvom globálneho otepľovania zvyšuje počet rastlín produkujúcich peľ, ktorý je základom sezónnej alergie, ktorá sa u ľudí vyskytuje. Vyššie teploty totiž vedú k dlhšiemu obdobia kvitnutia rastlín, a tak sa i obdobie alergií výrazne predlžuje. 

Stromy rastú rýchlejšie

1002653628 photo u 1739335596
Zdroj: flickr

Profesor z Technickej univerzity v Mníchove uskutočnil štúdiu, ktorej praktickou časťou bolo sledovanie rýchlosti rastu stromov od roku 1870 až do súčasnosti. Vývoj stromov ako taký sa príliš nezmenil, čo sa však zmenilo bola rýchlosť, ktorá sa v posledných rokoch zvýšila až o 70 %, pričom platí, že na rýchlosť rastu má vplyv druh stromu (napríklad buk rastie o 77 % rýchlejšie ako v roku 1960 a smrek o 32 % rýchlejšie). Vedci zistili, že dôvodom môže byť dlhšie vegetačné obdobie, ale aj ďalšie faktory ako množstvo oxidu uhličitého a dusíka. 

Postupne sa „strácajú“ vhodné miesta na pestovanie kávy

red round fruits on green leaves
Photo od Eduardo Gorghetto na Unsplash

Väčšina kávy sa pestuje v Latinskej Amerike. Dopyt po káve každým rokom stúpa, ale otepľovanie sťažuje schopnosť dopestovať kávové zrná. Kávovník totiž vyžaduje špecifické podmienky na rast, ktoré je ťažké za týchto podmienok dosiahnuť. Predpokladá sa, že do roku 2050 zanikne približne 50 % oblastí vhodných na pestovanie kávy. 

Populácie komárov migrujú na väčšie vzdialenosti 

a close up of a mosquito on a leaf
Photo od Erik Karits na Unsplash

Ak niekto môže mať radosť z globálneho otepľovania rozhodne sa to týka komárov, kliešťov a ďalších bezstavovcov prenášajúcich choroby. Horúce a vlhké počasie, ktoré je typické pre Európu umožnilo ázijským komárom tigrovaným (Aedes albopictus) rozmnožovať sa a migrovať vo veľkom (do oblastí, kde by predtým neprežili). Nielen že je tento hmyz otravný, ale choroby, ktoré prenáša sú veľmi nebezpečné, príkladom je horúčka dengue, leishmanióza a kliešťová encefalitída. 

Ľudia menej spia

person lying on bed while covering face with pillow and holding eyeglasses
Photo od Isabella Fischer na Unsplash

Teploty sú samozrejme vyššie aj počas noci a bez zapnutej klimatizácie je naozaj ťažké sa počas tropickej noci vyspať. Ťažké je dosiahnuť dostatočnú kvantitu, o kvalite sa ani nedá hovoriť – vyplýva to aj z výskumu, kde ľudia uvádzali nedostatočný spánok hlavne v letných mesiacoch. 

Po celom svete sa zvyšuje frekvencia výskytu búrok spojených s bleskami 

lightning strike during blue sky
Photo od Brandon Morgan na Unsplash

Existuje štúdia, ktorá dokázala, že výskyt bleskov je častejší v búrkach počas leta. Odhaduje sa, že každý jeden stupeň Celzia zvyšuje riziko úderu bleskov o 12 %. 

Nielen že údery blesku môžu niekomu spôsobiť smrteľné zranenie, ale poškodzujú aj životné prostredie a tiež prispievajú k lesným požiarom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.