Výbuch smiechu? Čo na to naše telo

1653

Keď sa smejeme, náš mozog uvoľňuje endorfíny, známe ako „hormóny šťastia“. Smiech je prirodzenou súčasťou života a zásadne prispieva k zdraviu tela i ducha. Znižuje stres a vďaka nemu sme vždy o čosi lepšie naladení. Zvyšuje sa ním krvný tlak a tepová frekvencia, čím prosperuje naše kardiovaskulárne zdravie. Nájdime si v živote, čo najviac dôvodov na túto činnosť, pretože „plakať od smiechu“ prináša pár zaujímavých skutočností. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sa deje v našom tele, keď sa smejeme a prečo by sme to mali robiť častejšie. 

 

Zdroj: unsplash/ surface

Mozog na vzostupe

Pri smiechu sa v mozgu deje viacero zaujímavých vecí. Asi najznámejšou je fakt, že sa tu uvoľňujú chemické látky zvané endorfíny, ktoré v nás vyvolávajú pocity radosti a eufórie. Endorfíny sú produkované v rôznych častiach mozgu vrátane hypotalamu a hypofýzy a môžu mať aj analgetické účinky. Okrem toho sa pri smiechu aktivuje aj naša prefrontálna kôra, ktorá je zodpovedná za rozhodovanie, plánovanie a kontrolu impulzov. Zvyšuje sa tiež prietok krvi do mozgu, čo môže zlepšiť kognitívne funkcie, ako sú pozornosť, pamäť a schopnosť riešiť problémy. Vedci tiež zistili, že smiech môže stimulovať tvorbu nových neurónov v hipokampe, časti mozgu zodpovednej za učenie sa a pamäť.

Posilňuje pľúca

Rýchla a intenzívna zmena dýchania pri smiechu, ovplyvňuje naše pľúca. Napína bránicu a hrudné svaly, ktoré tlačia vzduch von z pľúc cez priedušnicu a hrtan. To vyvoláva vibrácie hlasiviek, ktoré vychádzajú von v podobe krátkych zvukov samohlások. Zvýšené hladiny kyslíka v tele a môžu tiež spôsobiť výrazné výdychy, ktoré pomáhajú odstrániť oxid uhličitý a iné odpady von z pľúc. Opakovaná kontrakcia a relaxácia bránice zvyšuje tlak v bruchu, čo môže stimulovať tráviaci systém a jemne dopomôcť nášmu svalstvu. Navyše, pohyby bránice pomáhajú „masírovať“ pľúca, čo zlepšuje ich funkciu. Výskumy ukazujú, že smiech môže pomôcť zlepšiť dýchaciu kapacitu a pomáhať dokonca aj pri liečbe niektorých respiračných ochorení, ako sú astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc.

Zdroj: unsplash/ Bagas Muhammad

Oči vidia rozmazane

Keď sa smejeme, niet pochýb o tom, že pracujú aj naše očné svaly, čo vedie k niekoľkým zaujímavým efektom. Po prvé, smiech často spôsobuje zmenšenú schopnosť zaostrovať. To znamená, že naše oči v tomto momente menej schopné sústrediť sa na objekty v blízkosti aj v diaľke. Tento efekt je krátkodobý a obvykle sa vráti do normálu po niekoľkých sekundách. Zahmlenie nás vedie k druhému bodu, ktorý hovorí o zmene veľkosti očí, pretože smiechom sa viečka prirodzene stiahnu, a to znemožňuje schopnosť sústrediť sa okolité predmety. Okrem toho, keď sa smejeme, často hýbeme hlavou, čo vedie k rýchlejšiemu a plynulejšiemu pohybu očí. To môže mať pozitívny vplyv na zrakové vnímanie a zlepšenie schopnosti sledovať priestor a pohyb. Ak je však situácia naozaj vyhrotená, naše oči začnú neúprosne slziť, čo vôbec nie je zlé, pretože takýto smiech väčšina ľudí miluje. 

 

 

Zdroj: unsplash/ Collins Lesulie

Srdce pracuje rýchlejšie

Smiech zvyšuje náš krvný tlak a tepovú frekvenciu, čo spôsobuje lepšie prekrvenie a zlepšenie celkového kardiovaskulárneho zdravia. Zvýšená miera srdcovej aktivity vedie k rýchlejšiemu a silnejšiemu búšeniu srdca. Do pľúc sa zrazu dostáva väčšie množstvo kyslíka, ktorý sa vstrebáva do krvi, čím srdce pumpuje rýchlejšie, aby pomohlo distribuovať kyslík do tkanív a orgánov. Smiech je tak dopovaný energiou a živinami, ktoré sú potrebné pre naše svaly a orgány. Okrem toho vypalvujúce sa endorfíny, majú relaxačný účinok na srdcové svaly a môžu zmierniť úzkosť a stres. Pri smiechu teda dochádza k zvýšenej srdcovej aktivite. Tento efekt je obvykle krátkodobý a srdce sa ňom rýchlo vráti do svojho normálneho rytmu.

Rozhádzané svalstvo

Aj svalstvo pri smiechu môže pracovať odlišne. Niektoré svaly sa aktivujú, iné sú zas tak trochu nepoužiteľné. Napríklad svaly tváre, ktoré sú zodpovedné za tvorbu výrazov a pohybov počas smiechu, budú mať výrazne vyššiu aktivitu ako svaly brucha, ktoré môžu byť zapojené pri hlbokom smiechu. Tento typ je intenzívnejší a môže vyžadovať väčšiu fyzickú námahu. No zatiaľ, čo sa svalstvo tváre a brucha napína, niektoré svaly počas smiechu ostávajú slabšie a menej koordinované. Preto sa nám môže zdať, že je pre nás nemožné chodiť rovno a smiať sa zároveň. 

 

Zdroj: unsplash/ Ethan Hu

Explózia hormónov

Pri smiechu sa uvoľňuje niekoľko hormónov a chemických látok, ktoré ovplyvňujú naše telo a pocity. Okrem už spomínaných endorfínov, ktoré môžu zmierniť úzkosť a stres, prebiehajú v tele pri smiechu aj iné hormonálne procesy. Rovnako sa uvoľňuje aj dopamín a tiež oxytocín hormón, ktorý sa uvoľňuje tiež počas blízkosti a pohlavného styku. Tieto hormóny a chemické látky spolupracujú, aby nám poskytli pocit šťastia, radosti a spojenia s ostatnými ľuďmi. Smiech môže byť, preto účinným spôsobom, ako zlepšiť naše fyzické a emocionálne zdravie.

Emocionálna spokojnosť

Je pravda, že smiech je nákazlivý. Niektorí vedci špekulujú, že sa vyvinul ako mechanizmus spätnej väzby. Ak majú pravdu, zdieľanie smiechu s niekým iným by nám mohol pomôcť sa emocionálne spojiť a spoločne zbaviť stresu a napätia. Zvyšujúca sa hladina hormónov nám nie len pomáha cítiť sa dobre, ale vyplavujúci sa oxytocín násobí aj pocit pripútanosti a blízkosti k iným ľuďom. To znamená, že smiech môže pomôcť posilniť naše vzťahy a pomôcť nám cítiť sa viac spojení s ostatnými. Okrem toho môže pomôcť zlepšiť naše kognitívne funkcie, ako je pamäť a učenie.

 

Zdroj: unsplash/ Katarzyna Grabowska

Smiech je príjemná a pozitívna emócia, ktorá má vplyv nielen na našu psychickú pohodu, ale aj na naše fyzické zdravie. Môže zlepšiť vzťahy s ostatnými ľuďmi a pomôcť nám cítiť sa viac spojení s okolitým svetom.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre