Ukázať niekomu prostredník je známe gesto – poznáte ale jeho históriu? Tu je!

364

Len si predstavte, že ste boli v škole a niekto vás nahneval – ak ste boli z tých slušnejšie vychovaných možno ste sa zdržali akékoľvek komentáru alebo ste sa uchýlili k vystrčeniu prostredníka! Toto gesto nepochybne pozná každý jeden z nás, čo už ale vie skutočne len málokto je to, aká je história jeho vzniku a používania.

Ide o dokonalý spôsob ako jednoducho a veľmi výstižne niekomu dať najavo, čo si o ňom v danej chvíli a situácií myslíte. Azda preto je až do takej miery obľúbené a dá sa povedať, že aj používané (často napríklad medzi vodičmi).

V skutočnosti ide o jedno z najstarší gest vôbec. Povedzme si ale o ňom trochu viac. Možno budete prekvapení.

Najznámejší prostredník – ten Galileov

Zdroj: wikimedia common

Tento fakt skrátka nie je možné vynechať. Galileov prostredník sa stal najslávnejším spomedzi všetkých a niet sa tomu, čo čudovať. Možno je to práve preto, že sa o ňom hovorí ešte aj 300 rokov po jeho smrti.

Zaujíma vás, aký príbeh sa k nemu viažu? Tak sto rokov po smrti Galilea, slávneho vedca a astronóma, sa našli ľudia, ktorým sa pri prevoze jeho tela do hrobky podarilo prísť o tri jeho tri prsty, zub aj stavec. Prostredník sa podarilo uchovať spolu s palcom, ktoré potom umiestnili do jednej nádoby, ktorá sa dedila v rámci rodiny. V roku 1900 sa však nádoba stratila. Našťastie sa v roku 2009 opäť našla. Prst je vystavený v Galileovom múzeu vo Florencii v Taliansku.

Až v 60. rokoch minulého storočia sa prostredník stal univerzálnym gestom

Zdroj engin akyurt

Samozrejme, už odpradávna sa s ním spájalo hanobenie a výsmech, no oficiálne urážlivým gestom sa stalo až v minulom storočí.

Treba si ale povedať, že napríklad v stredoveku bolo toto gesto absolútne tabu, práve kvôli veľkému vplyvu katolíckej cirkvi, ktorej sa nepáčila načrtnutá sexuálne povaha gesta. To sa ale po skončení temného veku začalo lámať a dnes je úplne bežne používaným.

Gréci používali prostredník ako znak neúcty už v 5. storočí pred Kristom

Zdroj Benno Kronemeijer

Ako sme už spomínali vyššie, úplne prvé náznaky používania vztýčeného prostredníka vo význame v akom ho poznáme, boli už v dávnej minulosti – dokonca ešte v čase pred Kristom. Prvé náznaky siahajú už do starovekého Grécka – obdobie spred 2500 rokov.

Zaujímavé je, že ani v tom čase to nebolo gesto typické pre nižšiu vrstvu – skôr naopak. Už samotný grécky filozof Diogenes ukázal prostredník, aby dal najavo svoju nechuť k rečníkovi Demosthenovi.

V niektorých krajinách je ekvivalentom prostredníka zdvihnutý palec

Zdroj Johan Godínez

V niektorých krajinách – napríklad v Afganistane, Iráne a Iraku – keď niekomu ukážete vystrčení palec (čo je u nás gesto povzbudenia a pochvaly), je to akoby ste mu ukázali prostredník. Problém s tým mávajú hlavne turisti, ktorí nie sú o tejto drobnosti oboznámení. Takže, ak sa chystáte na Blízky východ, nezabudnite sa zamyslieť, keď budete niekomu niečo ukazovať.

V starovekom Ríme sa prostredník používal ako hrozba na odvrátenie zla

Význam, ktorí dali tomuto gestu starí Rimania je naozaj zaujímavý. Na jednej strane ho nazývali ako „digitus impudicus“ – alebo urážlivý, neslušný prst, na druhej strane ho ale používali aj na odvrátenie zla, spôsob akým ho udržať na uzde (na podobnom princípe používali aj obrázky mužských genitálií).

V tom istom čase rímsky cisár Caligula údajne prinútil senátorov pokľaknúť a pobozkať mu prostredník. Išlo o veľmi ponižujúce gesto, ktorým vyjadrovali svoju absolútnu oddanosť. Našťastie si toto gesto nezískalo veľkú popularitu.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre