V staroveku bol priemerný vek úmrtia naozaj nízky. Na čo ľudia zomierali najčastejšie?

829

Zaujíma vás obdobie starovekého Grécka či Ríma? Ani sa vám nečudujeme. Tieto obdobia priniesli ľudstvu naozaj veľa a to najmä vďaka pracovitým a inteligentným ľuďom, ktorí sa pýtali na svet. Veľkým smútkom a bolesťou preto boli vysoké počty mŕtvych každým jedným rokov. Nie vždy ale za to mohol len nedostatok zdravotnej starostlivosti či málo skúsenosti. Problém býval napríklad aj so znečistenou vodou alebo nízkou prevenciou, v zozname sú ale aj ďalšie šokujúce príčiny toho, prečo bola priemerná dĺžka života týchto ľudí bola nesmierne nízka.

Na čo teda ľudia umierali? Muži častokrát vo vojnách, rozhodne nie na ochorenia modernej doby ako je cukrovka alebo srdcové choroby, o tých sa v minulosti veľa nevedelo a kupodivu sa ani často nevyskytovali. Dôležité je tiež si povedať, že na choroby najčastejšie zomierali malé deti. 

Čo trápilo ľudí v dávnej minulosti? Tu sa to dozviete.

Pôrod 

person holding baby feet
Autor tejto fotografie je Omar Lopez

V období staroveku bol pôrod dieťaťa mimoriadne nebezpečnou a rizikovou záležitosťou, kde nebolo vôbec isté ani samozrejmé, či bude matka a dieťa žiť – ich úmrtnosť bola totiž naozaj veľmi vysoká. Celý pôrod mala väčšinou “pod palcom” pôrodná asistentka, pričom sa často používali len liečivé byliny a modlitby k Bohu. 

Písomnej dokumentácie sa z tamojšieho obdobia zachovalo len žalostne málo, ale existuje určité porovnanie medzi starovekým Rímom a Anglickým vidiekom v 18.storočí, kde v oboch prípadoch bola úmrtnosť matiek v priemere 25 na 1000 pôrodov. Ďalej platilo, že až 75% detí sa nedožilo veku 10 rokov. 

Odsúdenie dieťaťa na smrť 

V Grécku aj v Ríme v spoločnosti panoval patriarchát s čím súvisel fakt, že otec rodiny mal právo dieťa nielen tesne po narodení prijať, ale rovnako tak i odmietnuť (napríklad v prípade, že bolo choré, zdeformované alebo slabé). V takom prípade mohlo byť adoptované niekým iným, poslané do otroctva alebo nechané napospas životu i smrti. Rodiny totiž bývali pre nedostatok antikoncepčných metód nesmierne početné, avšak nebolo možné vychovať počet narodených detí. Odsúdiť dieťa na smrť bolo teda veľakrát aktom milosrdenstva. 

Malária 

Zdroj: ranker.com

Vo veľkom prepukla hlavne v období existencie starovekého Ríma, pričom najvyššiu úmrtnosť dosahovala práve v letných mesiacoch. Rimania totiž nepoznali súvislosť medzi maláriou, stojatými vodami a komármi. Bažiny v okolí miest teda tiež prispeli k jej šíreniu. 

Pohlavné choroby 

Zdroj: ranker.com

Pohlavné choroby sužujú ľudskú rasu už od počiatku vekov. Napríklad choroba “kvapavka” pochádza zo starogréckeho výrazu pre “semeno”. Problémom bola hlavne hygiena, striedanie partnerov pri orgiách a nedostatočná ochrana.

Vojna

Zdroj: ranker.com

Čo sa týka štatistických údajov, v tomto prípade sa musíme spoliehať na zachované staroveké spisy. Napríklad spisy Liviho a Appiana hovoria o smrti takmer 100 tisíc vojakov v období od roku 201 do roku 151 pred Kristom. 

V starovekom Grécku bola úmrtnosť o niečo menšia, no i tu panovali zdĺhavé vojny, ako napríklad medzi Aténami a Spartou. 

Alkoholizmus 

Zdroj: ranker.com

Konzumácia alkoholu, konkrétne vína, bola nadmieru rozšírenou, vyhľadávanou a obľúbenou praxou najmä v starovekom Grécku a Ríme (čiastočne za to mohlo i náboženské založenie). Odhaduje sa, že priemerný Riman vypil 350 litrov vína ročne. V dôsledku opitosti potom vznikali rôzne nezhody a nehody, ktoré končili smrťou. Nehovoriac o otrave a prirodzenom skrátení života. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre