Antarktída – unikátne miesto plné fascinujúcich pozoruhodností. Prečítajte si niekoľko faktov, ktoré vás prekvapia 

9226

Keď sa povie najchladnejšie, najveternejšie a (pravdepodobne) najosamelejšie miesto na planéte mala by vám napadnúť práve Antarktída. 

Možno by niekomu prišla pustá, fádna a nezaujímavá, no opak je pravdou. Viažu sa k nej mnohé fakty, ktoré vám bez pochýb vyrazia dych. Čítajte a posúďte sami či nebudete prekvapení. 

Ponúkame vám možnosť nahliadnuť do tajomstiev, ktoré ponúka najnovší kontinent Zeme.

Pod ľadom sa nachádzajú hory

there are mountains under the ice photo u1
Zdroj: wikimedia common

Na prvé počutie je to nepredstaviteľné a ťažko uveriteľné. Ale je to naozaj tak! Sami vedci boli prekvapení, keď v roku 1958 pod ľadom objavili hory. Pohorie Gamburtsev je približne 1200m dlhé a najvyšší vrchol dosahuje výšku 3400 metrov, dalo by sa teda povedať, že proporciami by sa toto pohorie mohlo rovnať európskym Alpám. Celé pohorie je pokryté masou ľadu a snehu, ktoré presahujú jeho najvyšší skalnatý vrchol o 600 metrov.

Na Antarktíde nájdete „až” dva bankomaty

black and gray digital device
Photo od Erik Mclean na Unsplash

Oba sa nachádzajú na McMurdo Station – najväčšej vedecko-výskumnej stanici na kontinente, od roku 1998. Je to jediné miesto na Antarktíde, kde si môžete vybrať peniaze. Tiež tu nájdete kaviarne, obchod so zmiešaným tovarom alebo poštu.

Na Antarktíde môžeme nájsť krvavočervený vodopád

blood falls bg1 600x450 1
Zdroj: flickr

Výskumníci ako i návštevníci ho s obľubou nazývajú ako „Krvavý vodopád“. 

Čo však spôsobuje krvavočervené zafarbenie vody? Vedci si spočiatku mysleli, že sa jedná o červené riasy, ale neskôr zistili, že sfarbenie spôsobuje zoxidované železo, ktoré sa vo vode nachádza vo väčšom množstve.

Tento vodopád je zaujímavý aj tým, že voda nikdy nezamrzne, ani pri najnižších teplotách – je to preto, že obsahuje až 4 krát viac soli ako voda svetových oceánov.

Na Antarktíde žije len veľmi málo druhov hmyzu

AntarcticMidgeMating 600
Zdroj: ranker.com

Jedným z nich je pakomár Belgica antarctica. Napriek tomu, že jeho veľkosť nepresahuje znko ryže, ide o najväčšieho bezstavovca žijúceho na Antarktíde. Obdivuhodné je, že aby prežil extrémne nízke teploty, dokáže stratiť až 70% vody a prežiť. Jeho krv takisto obsahuje látky, ktoré fungujú podobne ako nemrznúca zmes, a tým chránia bunky pred poškodením.

Metallica tu odohrala svoj koncert 

clenovia skupiny metallica na zabere z roku 2012 clanokW
Zdroj: SITA/AP

Išlo o prvé vystúpenie akejkoľvek kapely na území Antarktídy. Metallica hrala pre 130-členný dav v ochrannej kupole. Ľudia, ktorí sa do kupoly nezmestili museli hudbu počúvať na slúchadlá, aby nerušili voľne žijúce zvieratá. 

Je tu sopka obsahujúca kryštály

Mount Erebus 6
Zdroj: wikimedia common

Mount Erebus v Antarktíde je najjužnejšou činnou sopkou na svete. Na jej vrchole je umiestnená sieť ľadových jaskýň, v ktorých sa nachádzajú krehké ľadové útvary, ktoré sa nikde inde na planéte nevyskytujú. Visia možno pol metra od ľadového stropu. Labyrint chodieb je do snehovej pokrývky vytesaný horúcimi plynmi zo sopky, ktoré presakujú prasklinami a puklinami v podložnej skale. Výsledné kryštály vyzerajú ako zhluky snehových vločiek.

Aby ste tam mohli pracovať, musíte si dať odstrániť zuby múdrosti a slepé črevo

two person standing on snow field
Photo od Cassie Matias na Unsplash

Verte mi, je to pre vaše dobro. Nie je totiž priestor ani spôsob na to, aby vás v prípade núdze, ohrozenia zdravia či života alebo v obrovských bolestiach mohli ošetriť prípadne zachrániť. 

Je to najsuchšie miesto na planéte

it s the driest place on the planet photo u1
Zdroj: wikimedia common

Nemysleli by ste si, že miesto, ktoré je z veľkej časti pokryté snehom a ľadom, bude zároveň najsuchším miestom, však? Ale je to skutočne tak, dokonca sa klasifikuje ako studená púšť. 

Husky sú tu zakázaní

black and white siberian husky
Photo od Chris Ensminger na Unsplash

Približne od roku 1898 do roku 1994 boli Husky využívané v Antarktíde na ťahanie saní na rôznych expedíciach. Potom sa však od toho upustilo z obáv, že by tieto psy mohli zavliecť do populácií pôvodných druhov zvierat pre ne neznáme vírusy. 

Maratón na Antarktíde

6093745 crop
Zdroj: wikimedia common

Ak ste zdatní bežci, ktorí majú radi zdolávanie výziev, maratón na tomto ľadovom kontinente je pre vás ideálna voľba. Koná sa každý november a je prístupný pre každého, samozrejme si zaň musíte zaplatiť (a to až 20 tisíc eur). 

Antarktída bývala tropickým miestom

Zamrznutý kontinent kedysi zažíval takmer tropické teplá a bol domovom tropickej flóry, ako sú napríklad palmy. Pred zhruba 53 miliónmi rokov sa Antarktída pýšila letnými teplotami okolo 25 °C a zimami bez mrazov s teplotami okolo 10 °C. Dôvodom bol prudký nárast hladiny oxidu uhličitého v atmosfére, ktorý zvýšil globálnu teplotu.

Existuje zmluva, ktorá chráni Antarktídu pred vojnou

Ide o zmluvu z roku 1959, v ktorej sa 48 krajín zaviazalo, že na jej území nebudú vykonávať žiadne vojenské aktivity či ťažbu nerastných surovín, nukleárne explózie ani skladovať nukleárny odpad a spoločne budú podporovať vedecký výskum a ekozónu kontinentu.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

  1. Antarktída je úžasné miesto. Ak o nej chcete vedieť ešte viac, alebo dozvedieť sa niečo o živote polárnych bádateľov, tak Bábkové divadlo Žilina má úžasnú inscenáciu A ako Antarktída, ktorú sa určite oplatí vidieť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.