Úplne reálne veci, o ktorých si ľudia mysleli, že sú vymyslené

462

Viera je premenlivá. Znamená to, že to, čomu ľudia veria, je v neustálom pohybe. História viery toto tvrdenie potvrdzuje. Bežní ľudia si po stáročia mysleli, že Slnko obieha okolo Zeme, choroby spôsobujú démoni a diera v hlave dokáže vyliečiť väčšinu neduhov. Hoci sa môže zdať, že naši predkovia boli dôverčivejší, neverili mnohým javom, ktoré dnes prijímame ako skutočnosť.

Citrusy ako liek proti skorbutu boli tak odsudzované, že sa z nich stala nadávka

Predpokladá sa, že skorbut zabil milióny námorníkov. Po čase strávenom na mori sa telo mužov pomaly rozkladalo. Zdá sa, že nikto nevedel prečo. Vyskúšalo sa nespočetné množstvo liečebných postupov vrátane cvičenia, čerstvého vzduchu, nezhnitého mäsa, púšťania krvi a „rašeliny“ zo zeme. Používali sa aj citrusové plody, ale vedecky to bolo dokázané až vtedy, keď chirurg kráľovského námorníctva James Lind experimentoval na svojej posádke a zistil, že skupina konzumujúca citróny a pomaranče je oveľa zdravšia ako skupina konzumujúca morskú vodu, kyselinu sírovú a ocot.

citrus fruits in brown bowl
Autor tejto fotografie je Nick Fewings

Nanešťastie, Lindov objav sa stratil v spleti falošných a protichodných teórií, z ktorých mnohé pochádzali od neho samého (citrusom venoval len štyri strany zo svojej 450-stranovej štúdie). Prešlo takmer polstoročie, kým britské úrady začali brať citrusy vážne. Zatiaľ čo iné flotily hypotézu o citrusoch odmietali, Kráľovské námorníctvo prosperovalo vďaka vylisovaným citrónom a limetkám. Týchto Britov, ktorí verili v citrusy, nazývali americkí námorníci „limey“, čo je nadávka, ktorá prežila aj po celosvetovom prijatí citrusov ako lieku proti skorbutu v 20. storočí.

Van Leeuwenhoekovi povedali, že jeho nedávno objavené mikroorganizmy sú len rozprávky

Predstavte si, že by ste sa v roku 1600 snažili presvedčiť ľudí, že taký veľkolepý a rozmanitý ekosystém, aký obývame my, sa zmestí do kvapky vody. Okolo roku 1673 holandský šošovkár Antonie van Leeuwenhoek urobil kultové rozhodnutie zamerať sa na prírodné vzorky a zväčšoval všetko od vody cez jedlo a zuby až po vlastné semeno. Našiel „veľmi veľa malých živočíchov“. Nevedec tvrdiaci, že existujú neviditeľné bytosti, si vedeckú komunitu hneď nezískal. Počas 70. rokov 16. storočia bol Van Leeuwenhoek obviňovaný z rozprávania „rozprávok o malých zvieratkách“.

brown and black round beads
Autor tejto fotografie je ThisisEngineering RAEng

Situácii nepomohol ani tým, že odmietol zverejniť svoju metodiku vrátane typu šošoviek, ktoré vyrobil. Vedcom sa však nakoniec podarilo zopakovať jeho zistenia, potvrdiť existenciu toho, čo dnes nazývame mikróby, a založiť odbor mikrobiológia, ktorého je Van Leeuwenhoek nesporným otcom.

Vedci si mysleli, že vtákopysk bol podvod vytvorený Aziatmi

Dokonca aj teraz, niekoľko storočí po svojom objavení, sa zdá, že vtákopysk je príliš zvláštny na to, aby existoval. Preto si predstavte skepsu Európanov, keď dostali prvé exempláre vtákopyska z Austrálie. George Shaw prvýkrát vedecky opísal vtákopyska. Shawovo tušenie, že zviera by mohlo byť podvodom, zdieľali aj mnohí ďalší vedci, najmä preto, že „sa do Anglicka dostali loďami, ktoré sa plavili po indických moriach“, ako to vyjadril anatóm Robert Knox.

white and brown duck on water
Autor tejto fotografie je Michael Jerrard

Je to dôležité, pretože Ázia bola vtedy známa ako továreň na falzifikáty, kde „šikovní Číňania často praktizovali na európskych dobrodruhoch“. Knox spomenul „morské panny“, z ktorých najznámejšia bola morská panna z Fidži, napoly opica, napoly ryba, ktorá bola začiatkom 19. storočia vydávaná za pravú. Na vtákopyskoch sa však nedali nájsť žiadne stehy, pretože žiadne neexistovali. Cicavce s kačacím zobákom, bobrím chvostom boli certifikované ako skutočné. Stále tomu nemôžeme uveriť.

Obrovské vlny boli verejne zosmiešňované – napriek výpovediam námorníkov z prvej ruky

Po celé veky sa námorníci vracali domov s príbehmi o vlnách, ktoré náhle a šokujúco narástli do obrovských rozmerov. Medzi nimi bol aj Jules Dumont d’Urville, francúzsky bádateľ a námorný dôstojník, ktorý tvrdil, že sa stretol so 30-metrovými vlnami. Keďže sa písal rok 1820, vedci nemali žiadny model pre vlny presahujúce 6 metrov, a tak sa predpokladalo, že ide o výplod bujnej fantázie.

time lapse photography of ocean waves
Autor tejto fotografie je Tim Marshall

Prešlo ďalšie storočie, kým Laurence Draper uverejnil prvý známy vedecký článok o „čudných vlnách“, ktorý ospravedlnil Dumonta a ďalších námorníkov, ktorí hovorili o tom, „ako sa z ničoho nič objavila veľká vlna a zasiahla loď“. Odvtedy bolo zaznamenaných mnoho obrovských vĺn, ktoré rozbíjajú lode a berú životy.

Veľká Británia bola rímskymi spisovateľmi považovaná za vymyslenú

Predtým, ako sa Veľká Británia stala krajinou pochybovačov, bola krajinou, o ktorej existencii sa pochybovalo. Pochybní bádatelia ju opisovali ako obrovskú, záhadnú pevninu blízko okraja sveta, ktorá je skôr fikciou ako skutočnosťou. Rímsky historik Plutarchos pri písaní o invázii Júlia Cézara do Británie v 1. storočí pred n. l. vyhlásil, že „množstvo spisovateľov“ spochybňuje existenciu ostrova a Cézarovu výpravu.

view of world map
Autor tejto fotografie je NOAA

Jeho výprava proti Britom bola oslavovaná pre svoju odvahu. Bol totiž prvým, kto spustil flotilu na západný oceán a preplával Atlantické more s vojskom, aby viedol vojnu. Ostrov bol neuveriteľne veľký a poskytol veľa námetov na spory množstvu spisovateľov, z ktorých niektorí tvrdili, že jeho meno a príbeh sú vymyslené. Samozrejme, je skutočná a mala milióny pôvodných obyvateľov, ktorých si Rimania podmanili.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.