Vyhrať v lotérii je úžasné. Má to však svoje temné úskalia.

8856

Mnoho ľudí doslova sníva o tom, že by vyhrali v lotérii poriadne veľkú sumu. Ruku na srdce, kto si aspoň občas nekúpi tiket a nedúfa, že práve ten bude výherný? Napokon, kto by nechcel získať tak veľa peňazí za tak krátky čas. Len si predstavte, že by ste zrazu nadobudli takú finančnú istotu, že by ste možno aj do konca života nemuseli pracovať. Mohli by ste si kúpiť, po čom by len vaše srdce pišťalo a stali by ste sa slávnymi. Určite ide o veľmi príťažlivú ponuku. 

Avšak, mať šťastie na výhernú zhodu čísel môže byť požehnaním, ale aj prekliatím. Odhaduje sa, že až tretina výhercov lotérie neskôr skrachuje. Dokonca aj tí ľudia, ktorí vyhrali v lotérii a spravujú svoje financie efektívne, častokrát zistia, že sa im “nedarí” v iných oblastiach a upadnú do depresie. 

Close-up Photo of Lottery Ticket
Autor tejto fotografie je Waldemar

Krutou pravdou je, že všetko má svoju cenu. 

Výhercovia sa cítia pod tlakom

euro banknote collection on wooden surface
Autor tejto fotografie je Markus Spiske

Nie každý, ale určite veľa výhercov väčšej sumy by sa v prvom rade chcelo podeliť so svojou rodinou a priateľmi. Koniec koncov, sú to ľudia, ktorí pre nich znamenajú najviac. Problém je v tom, že ak niekto vyhrá veľkú sumu, veľmi rýchlo sa ukáže charakter jeho blízkych – tí sa často stávajú manipulátormi (môžu žiadať stále viac a viac, čím vyvíjajú obrovský tlak). Takto príde výherca veľmi rýchlo o značnú časť výhry. 

Na druhej strane je zase prípad, kedy sa z výhercu stane chamtivý človek. 

Výsledná suma je oveľa nižšia, ako si možno mysleli

black and silver calculator beside black pen
Autor tejto fotografie je Recha Oktaviani

Človek s tým do istej miery počíta, ale keď sa ho to začne dotýkať, zrazu to naberie nový spád. Vždy totiž treba zohľadniť spôsob vyplatenia sumy (či sa jedná o paušálne vyplácanie alebo jednorazové vydanie určenej sumy). Takisto netreba zabúdať na dane! Takže vo výsledku môžete dostať len okolo 60-75% z pôvodnej výhry. 

Neopísateľný pocit eufórie 

woman in green jacket raising her hands
Autor tejto fotografie je Clay Banks

Niet sa čomu čudovať. Človeku sa len raz za život stane, že vyhrá enormne vysokú sumu. Je to niečo, čo vám zaručene zmení život. Zaplaví vás príval šťastia a obrovské vzrušenie, ktoré môže trvať dni, týždne aj mesiace! To však častokrát býva príčinou katastrofy. Ich radosť spôsobuje, že strácajú kontrolu nad tým, čo je dobré a rozumné urobiť a namiesto toho si “vyberajú” unáhlené rozhodnutia. 

Z “obyčajných” ľudí sa zrazu stanú výnimoční. Upadnú do eufórie. Stratia zmysel pre realitu. Myslia si, že sú neporaziteľní a mocní. 

Nekontrolovateľne míňajú na veci, ktoré nepotrebujú

white and brown concrete building near swimming pool during daytime
Autor tejto fotografie je Mikail McVerry

Veľmi jednoduchou a hrôzostrašnou pascu po získaní väčšieho množstva peňazí je začať ich míňať na absolútne nepodstatné veci. Nie je ničím nezvyčajným, že víťazi míňajú financie na extravagantné predmety ako sú autá či domy. Samozrejme, že ide aj o investíciu, no takú, ktorú môže byť jedného dňa problém udržať. 

Robia zlé investície v snahe zarobiť viac peňazí 

Myslieť aj na budúcnosť sa rozhodne vypláca. Preto aj dáva logiku chcieť svoju výhru investovať do niečoho, čo peniaze znásobí, ideálne bez toho, aby bolo treba čo i len prstom pohnúť. Žiaľ, príliš veľa výhercov si neurobí zodpovedný rešerš a investuje nesprávne (niekedy tomu len nerozumejú). Takýmto spôsobom môžu veľmi rýchlo stratiť veľké množstvo peňazí.

Môžu skĺznuť do depresie, s čím ide ruka v ruke alkohol a drogy 

man in black shirt sitting on chair
Autor tejto fotografie je Gadiel Lazcano

Výrok: za peniaze si šťastie nekúpiš, môže znieť a dokonca aj byť klišé, no to nič nemení na tom, že sa v tom skrýva kus pravdy. S výhrou prichádzajú mnohé komplikácie a nátlak, ktoré spôsobujú stres. Je ťažké byť vyrovnaný, keď od vás neustále niekto niečo požaduje – každý má totiž bezchybný návod na to ako s peniazmi “zatočiť”. Potom sa stáva, že výherci upadnú do depresie, utápajú sa v alkohole alebo dokonca siahnu aj po drogách. Občas sa vyskytol i prípad, kedy takýto človek spáchal samovraždu. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
David
2. marca 2024 17:55

Trepete nezmysli ak vyháš loteriu na Slovensku neplatí sa z toho daň … a ďalšia vec načo by sa niekto s tým chválil rodine a priateľom?? aby zo seba spravil terč ? Výherca nemusí nikomu nič dávať ..