Kašmírové oblečenie je veľmi príjemné i luxusne vyzerajúce. Poďme sa pozrieť na to, z čoho a ako sa vyrába a aké sú jeho úskalia.

3554

Kašmír sa používa na výrobu odevov a doplnkov už tisíce rokov, no až v 19. storočí sa stal v Európe luxusným módnym materiálom. V poslednej dobe sa ukázal ako dostupný i pre širší okruh spotrebiteľov, no metódy chovu kôz, ktoré sa používajú na získavanie tohto typu vlny, vyžadujú obrovskú starostlivosť, ktorá je i finančne náročná. Produkcia kašmíru je tiež zodpovedná za neudržateľný vplyv na životné prostredie, a teda zhoršujúcu sa klímu.

Čo to ten kašmír je?

Kašmír je typ srsti, ktorý pochádza z plemena kôz, ktoré historicky vznikli v horskej oblasti Kašmír na severe indického subkontinentu. Ide o mäkkú podsadu, ktorú si tieto kozy väčšinou pestujú v chladnom zimnom počasí a na jar sa jej zbavujú.

Zdroj: unsplash

Aký je pôvod kašmírovej kozy? 

Zdroj: shutterstock

Čína je popredným svetovým producentom surového kašmíru. Na jeho ponuke sa podieľa viac ako 60 percentami z celkového množstva. Mongolsko je druhé s produkciou viac ako 25 percent. Do roku 2000 Čína nakupovala viac ako polovicu surového kašmíru v Mongolsku, čo jej pomohlo získať ešte väčšiu moc nad priemyslom a tvorbou cien kašmírových materiálov.

Zatiaľ čo tieto dva štáty dodávajú veľkú väčšinu kašmírovej vlny, Afganistan, India, Irán, Turecko a Pakistan sú zvyšné krajiny, ktoré sa na jej výrobe podieľajú.

História 

Kašmír je už dlho považovaný za symbol spoločenského postavenia a luxusu po celom svete. V Európe bol žiadaným tovarom už od 18. storočia, kedy ho nosili králi a bohatí ľudia.

História kašmíru sa však začala v Kašmíre v 13. storočí. Tento región indického subkontinentu bol po mnoho desaťročí zasiahnutý násilím a nepokojmi, keď sa separatisti pokúšali získať nezávislosť od Indie. Táto oblasť bola tiež predmetom územných vojen medzi Indiou a Pakistanom.

Prečo je kašmír taký drahý? 

Na rozdiel od mnohých iných druhov zvieracej srsti a vlny, kašmír pochádza z jediného druhu kôz – kašmírovej kozy. Mnoho ľudí uprednostňuje kašmírovú vlnu pred inými druhmi vlny, pretože je teplá, ale zároveň mäkká a menej svrbivá pri nosení, čo ovplyvňuje cenu, za ktorú sa predáva.

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré prispievajú k nákladom na výrobu kašmíru. Medzi ne patrí množstvo vlny a čas potrebný na výrobu produktov z kašmíru. Len jeden sveter je vyrobený z vlny 4 až 6 kôz a trvá rok, kým koze narastie potrebné množstvo.

Zdroj: shutterstock

Ako získame kašmír? 

Zdroj: shutterstock

Hoci sa vlna z kašmírových kôz niekedy odstraňuje pomocou strojčeka alebo kefy, dnes sa často odstraňuje hrebeňom s ostrými zubami. Česanie je preferovanou metódou z niekoľkých dôvodov, predovšetkým preto, že strihanie odstraňuje aj spodnú časť vlny, kvôli čomu majú kozy menšiu ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Zo surového kašmíru sa vyrábajú rôzne produkty vrátane kašmírového oblečenia a šatiek. Proces môže začať farbením vlákien, aby sa dosiahla požadovaná farba, alebo zmiešaním vlákna s inými materiálmi, ako je napríklad hodváb.

Je spôsob akým sa získava kašmír krutý? 

Existuje všeobecne mylná predstava, že zvieratá výrobou kašmíru, či inej vlny netrpia, pretože im pritom netreba sťahovať kožu, ako je to pri kožušinovom chove. Zástancovia zvierat však tvrdia, že realita je veľmi odlišná.

Podľa niektorých organizácií je získavanie vlny z kašmírových kôz zdĺhavým a stresujúcim procesom česania, počas ktorého je koza zviazaná za nohy po dobu až jednej hodiny, čo môže to mať za následok škrabance, modriny a iné zranenia.

Utrpenie nekončí, keď sa koza prestane používať na zisk vlny. Také kozy sú totiž nakoniec predané na bitúnky, kde trpia a niekedy zomierajú i pomalou smrťou. 

Zdroj: unsplash

Je chov kôz pre kašmír etický? 

Výroba kašmíru si vyberá ťažkú ​​daň na zvieratách a na životnom prostredí, preto je potrebné jej využívanie zvážiť.

Aj keď sa očakáva, že trh s kašmírovým oblečením bude mať do roku 2025 hodnotu 3,5 miliardy dolárov, mnohí mongolskí farmári, ktorí stoja za jeho výrobou, žijú v chudobe. Títo farmári žijú na pôde, ktorá je náchylná na dezertifikáciu, vplyv klimatických zmien a nadmerné spásanie. Zvyšujúci sa počet stád kôz len ďalej degraduje pôdu.

Zdroj: shutterstock

V akých podmienkach sú kozy chované? 

Zdroj: unsplash

Kozy chované na kašmír sa zvyčajne voľne pasú, čo im dáva príležitosť zažiť život, ktorý je výrazne odlišný od života miliardy zvierat uväznených na priemyselných farmách ako sú napríklad sliepky, či ošípané. Napriek tomu mnohé z týchto zvierat znášajú drsné poveternostné extrémy, ktoré majú byť prospešné pre rast ich ziskovej vlny, no nie pre ich zdravotný stav. Takisto trpia, keď sa im vlna odstraňuje.

Pretože väčšina svetového kašmíru pochádza z Číny a Mongolska, kozy nemajú takmer žiadnu právnu ochranu pred utrpením. Aj keď verejná podpora dobrých životných podmienok zvierat v Číne prudko stúpa, existuje len málo zákonov zaoberajúcich sa welfarom zvierat, ktoré by zaručili humánne zaobchádzanie i zabíjanie.

Zabíjajú sa kozy pre kašmír? 

Existuje všeobecná mylná predstava, že kozy a ovce chované pre vlnu sa nezabíjajú, pretože materiálom nie je mäso ani koža. Avšak podobne ako dojnice, keď tieto zvieratá prestanú vykazovať zisk – v prípade kašmírových kôz, keď už nie sú schopné produkovať dostatok vlny – sú zabité pre lacné mäso.

V tom čase sa kašmírové kozy posielajú na bitúnky. Vyšetrovacie zábery odhalili, že tieto zvieratá tam znášajú násilný prístup, nehostinné podmienky a až tyranský spôsob zabitia. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre