Útoky žralokov, ktoré vzbudzujú hrôzu. Toto by ste rozhodne zažiť nechceli.

756

Žraloky sú najmocnejšími a najfascinujúcejšími tvormi žijúcimi v morskom prostredí. Mnohí ľudia ich obdivujú, ale kvôli ich zlej povesti, ktorú si vyslúžili niekoľkými vážnymi útokmi, sa nájdu aj takí, ktorí sa ich boja. Ako dobre vieme, zo strachu nie zriedka vzniká nenávisť, pod vplyvom ktorej ľudia neraz robia katastrofálne rozhodnutia (aspoň tak si možno môžeme vysvetliť masívne vraždy žralokov ľuďmi). 

Určite by nikto z nás nemenil s ľuďmi, príbehy ktorých vám v pokračovaní článku prinesieme, napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že ide “len” o zvieratá. Len si spomeňme, akej hrôzy a tyranie sú schopní ľudia. 

Pravdepodobnosť, že vás počas plávania alebo inej aktivity v mori napadne žralok je naozaj malá, pohybuje sa to asi v rozmedzí 1 ku 4 miliónom. Napriek tomu sa nemusí jednať o zámerný útok, ľudia totiž zasahujú do jeho prirodzeného prostredia, s čím nemusí byť každý morský tvor v dostatočnej miere vysporiadaný. 

K útokom môže dochádzať v hlbokej i plytkej vode, preto je dôležité dávať si pozor.

Heather Boswell, 1994

232a7446 5503 4cd7 b45f 5175172762d5
Zdroj: ranker.com

Predstavte si, že sa v rámci výletu plavíte na lodi po Tichom oceáne. Slnko krásne svieti, voda je priehľadne čistá, a tak dostanete úplne spontánny nápad okúpať sa. Tak to bolo u Heather. V jednej sekunde počula ako niekto z pasažierov lode kričí: „Žralok!” a v druhej sekunde je jej ľavá noha v tlame žraloka. Keď sa jej na to neskôr pýtali, uviedla, že necítila bolesť, len počula praskanie (okamih, kedy jej žralok rozhrýzol kosti). Čo najrýchlejšie ju dostali na loď, kde ju zaplavila bolesť. Asi každý si vie dostatočne dobre predstaviť, aký katastrofálny zážitok si odniesla, no snáď mohla byť rada, že neprišla rovno o život. 

Bethany Hamilton, 2003

Screenshot 20240206 180817
Zdroj: instagram

13-ročná Bethany Hamiltonová surfovala na Kauai (ostrov v Tichom oceáne) so svojou kamarátkou Alanou Blanchard. Jej život sa ešte poriadne ani nezačal, keď sa osud rozhodol nadeliť jej poriadnu nádielku. Zatiaľčo ležala na surfovacej doske s rukou visiacou vo vode, priblížil sa k nej žralok a ruku jej odhryzol (na mieste tesne pod ramenom). Kamarátka jej aj napriek strachu pomohla na breh, kde jej už pomohol zhrozený otec. Spoločne jej zachránili život. Napriek tomu sa Bethany nevzdala svojej vášne k surfovaniu a trénovala. Vďaka tomu sa zaradila do rebríčka desiatich najlepších profesionálnych surfistiek na svete.

Pobrežie Jersey, 1916

close-up of gray shark
Autor tejto fotografie je Wai Siew

Písal sa rok 1916, kedy New Jersey zaznamenávalo rekordne vysoké teploty a horúce leto. Tropické hodnoty trvali už cez 10 dní, a tak sa niet čo čudovať, že sa ľudia vždy keď mohli, prišli osviežiť na pobrežie, zaplávať si v o niečo studenšej vode. 

Počas jedného takéhoto kúpania žralok napadol Charlesa Vansanta. Týmto jedným jediným útokom sa to však ani zďaleka neskončilo. O päť dní na to bol napadnutý Charles Bruder. Obrovské nešťastie pokračovalo a napadnutí boli ešte ďalší traja ľudia vrátane 11-ročného chlapca. Štyri obete dokonca zomreli. 

Robert Pamperin, 1959

woman in black and white bikini swimming on sea during daytime
Autor tejto fotografie je Bastian Riccardi

Robert Pamperin šnorchloval so svojím kamarátom pri La Jolla Cove v Kalifornii, keď naňho zaútočil 5-metrový žralok biely. Kamarát počul Robertov krik a keď sa za ním obzrel, všimol si ako v stotine sekundy zmizol pod hladinou vody. Tiež sa ponoril, aby videl čo sa deje. Pohľad, ktorý sa mu naskytol ho traumatizoval – videl ako je jeho kamarát v tlame žraloka, ktorý ho berie so sebou do hlbín. 

Bolo jasné, že nemá šancu prežiť. V čase, keď dorazili záchranári, našli už len Robertovu plávajúci plutvu. 

Sam Kellett, 2014

closeup photo of gray shark
Autor tejto fotografie je Clint Patterson

Tragédia sa odohrala pri pobreží Austrálie, keď 28-ročný učiteľ so svojimi priateľmi objavovali podmorský svet. Kamaráti boli svedkami celého útoku, na čo nezabudnú do konca svojich životov. Videli ako sa k nemu nezadržitelne blíži žralok, no varovať ho už nestihli, všetko sa totiž odohralo extrémne rýchlo. 

David Peltier, 2001

Je možné, že David bol najmladšou obeťou útoku žraloka – v tom čase mal totiž len 10 rokov. Surfoval na pláži Sandbridge spolu so svojim otcom a bratom. Nevedno prečo si ten morský tvor vybral práve jeho. Spôsobil mu poriadnu ranu v stehne, dokonca mu preťal tepnu. Jeho otec sa zúrivo vrhol syna brániť, pričom žralokovi vypichol oko. Napriek tomu chlapec v nemocnici na následky zranení zomrel. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.