Úžasný učiteľ z chudobnej a zabudnutej africkej dedinky sa stal učiteľom roka! Takmer celú výhru však daruje na rozvoj školy

959

Keď hovoríme o práci učiteľa, mnohí to označujú za povolanie. Všetci chceme, aby boli naše deti vzdelávané učiteľmi, ktorí svoje zamestnanie milujú a dokážu ho robiť motivujúco aj zaujímavo. Takým príbehom je aj ten dnešný.

Charitatívna nadácia, ktorú v roku 2015 založil podnikateľ menom Sunny Varkey, každoročne udeľuje cenu „Najlepší učiteľ“. Za rok 2019 prišlo až 10 000 návrhov zo 179 krajín a pre víťaza si pripravili cenu vo výške 1 000 000 dolárov. Do záverečnej fázy súťaže sa dostali učitelia z Indie, Austrálie, USA, Kene, Holandska, Brazílie, Japonska, Argentíny, Veľkej Británie a Gruzínska.

Foto od youtube

Cenu napokon získal kenský učiteľ vied a františkánsky brat Peter Tabichi. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo v Dubaji a meno víťaza oznámil známy herec Hugh Jackman.
Peter Tabichi je učiteľom, ktorý pôsobí v malej africkej dedine, kde mnoho detí ani nemá dostatok potrebných školských pomôcok. Napriek tomu sú jeho študenti známi svojimi úspechmi. Vyhrávajú na medzinárodných vedeckých súťažiach, čo v konečnom dôsledku pritiahlo najväčšiu pozornosť nadácie.

Foto od youtube

V tejto škole dokonca existuje len 1 učiteľ pre 58 študentov a 1 počítač! A aby toho nebolo málo, mnohé deti musia do inštitúcie dochádzať často v katastrofálnych podmienkach. Väčšina jeho študentov pochádzajú z veľmi chudobných rodín alebo ide o siroty. Škole chýbajú peniaze, preto sa Peter rozhodol, že na rozvoj školy daruje až 80% z peňazí, ktoré vyhral. „Toto víťazstvo mi nepatrí. Dokazuje totiž úspechy mladých ľudí. Som tu len vďaka úspechom mojich študentov. A toto víťazstvo im dáva novú šancu.“

Peter učí deti pozerať sa na veci z rôznych uhlov pohľadu. Študenti musia používať svoje vlastné predstavy a musia hľadať nové riešenia. „Kreativita je mimoriadne dôležitá, a to najmä v ťažkých situáciách, keď sú zdroje obmedzené. Vidieť, ako moji žiaci naberajú vedomosti, zručnosti a dôveru, je moja najväčšia radosť,“ povedal Peter.

Peter má ďalšie smelé plány. Chce napríklad naučiť svojich študentov pestovať plodiny tolerantné voči suchu. Tento projekt je pre ťažký život v Afrike absolútne nevyhnutný. Zmluvné podmienky nadácie sú však nastavené trochu zvláštne. Víťaz bude dostávať svoju výhru po dobu 10 rokov, a to každý rok vo výške 100 000 dolárov. Ďalšou podmienkou ešte je, že musí robiť túto profesiu 5 rokov a byť globálnym veľvyslancom Nadácie Varkey. Znamená to, že sa musí účastniť určitých podujatí, poskytovať rozhovory pre médiá a zúčastňovať sa školení.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre