V Egypte našli archeológovia obrovský nález. Starobylý poklad sa datuje na rok 305-30 pred Kristom

2205

Archeológovia sa po celom svete snažia objavovať staré vzácne predmety a rôzne vykopávky. Kolískou takýchto objavov je najmä Egypt. Táto krajina skrýva množstvo tajomstiev a niektoré z nich sa možno nikdy nepodarí objaviť. No najnovší objav značí, že sa oplatí neustále pátrať a hľadať. Nedávno sa podarilo nájsť mohutný sarkofág postavený z čiernej žuly. Miestnym orgánom v Alexandrijskej štvrti Sidi Gaber sa naskytol takýto pohľad počas bežného archeologického výkopu, ktorý vykonávali preto, že tam chceli začať stavať. Táto rakva je najväčší nález, aký sa kedy v tomto meste našiel.

Čo robí tento starobylý poklad ešte výnimočnejší je to, že nebol otvorený posledných 2 000 rokov. Zostal zapečatený pod zemou v hĺbke 5 metrov. Vek tejto hrobky sa datuje späť do ptolemaického obdobia, okolo roku 305 až 30 pred Kristom. Jeho dĺžka prestavuje 2,6 m a šírka cca 1,5 m.

Mesto bolo po desaťročia zanedbávané archeológmi, no s jasnou historickou hodnotou, ktoré preukázalo, sa teraz vynaloží oveľa viac úsilia smerom k mestskej archeológii, ktorú chcú výrazne podporovať.

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

V blízkosti bola nájdená aj táto busta, ktorú považujú za zobrazenie majiteľa nájdenej hrobky:

Photo by boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre