V Európe sa rapídne šíria osýpky! V ohrození sú milióny detí

279

Počet prípadov osýpok v Európe stále prudko rastie a počet prípadov osýpok zaznamenaných v tomto roku čoskoro prekročí celkový počet prípadov zaznamenaných v roku 2023, varovala Svetová zdravotnícka organizácia WHO a taktiež aj Detský fond OSN UNICEF.

Podľa najnovších dostupných údajov bolo počas prvých troch mesiacov roku 2024 v 45 z 53 krajín európskeho regiónu WHO oficiálne nahlásených 56 634 prípadov osýpok a 4 úmrtia. V priebehu roka 2023 bolo zo 41 krajín nahlásených 61 070 prípadov a 13 úmrtí.

Zdroj Kristine Wook

Osýpky majú zlý vplyv na zdravie detí, ťažké komplikácie najviac ohrozujú malé deti. Vysoká miera hospitalizácie a dlhotrvajúce oslabenie imunitného systému detí spôsobujú, že deti sú zraniteľnejšie voči iným infekčným ochoreniam. Viac ako polovica osôb, ktoré sa v európskom regióne WHO v roku 2023 nakazili osýpkami, bola hospitalizovaná, čo poukazuje na veľkú záťaž pre jednotlivcov, rodiny a systémy zdravotnej starostlivosti.

„Aj jeden prípad osýpok by mal byť naliehavou výzvou k akcii,“ poznamenal Dr. Hans Henri P. Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu. „Nikto by nemal trpieť následkami tohto ničivého, ale ľahko preventabilného ochorenia. Tlieskam každej krajine, ktorá urýchlila svoje úsilie o prerušenie prenosu prostredníctvom záchytného očkovania. Vyzývam všetky krajiny, aby okamžite prijali opatrenia, a to aj tam, kde je celková zaočkovanosť vysoká, aby zaočkovali zraniteľné osoby, odstránili medzery v imunite a zabránili tak vírusu, aby sa uchytil v akejkoľvek komunite.“

Skoro polovica hlásených prípadov v roku 2023 sa vyskytla medzi deťmi mladšími ako 5 rokov, čo ukazuje nahromadenie detí, ktoré vynechali rutinné očkovanie proti osýpkam a iným ochoreniam, ktorým sa dá predísť očkovaním, počas pandémie COVID-19.

Zdroj United Nations Photo

„Nárast počtu prípadov osýpok je jasným znakom zlyhania imunizačného pokrytia. Vzhľadom na to, že počet prípadov osýpok stále prudko rastie, potrebujeme naliehavé kroky vlády na posilnenie zdravotníckych systémov aj na zavedenie účinných opatrení v oblasti verejného zdravia, aby sa zabezpečila ochrana všetkých detí pred týmto nebezpečným, ale preventabilným ochorením,“ uviedla Regina De Dominicis, regionálna riaditeľka UNICEF pre Európu a Strednú Áziu.

Spomedzi detí mladších ako 5 rokov, ktoré v roku 2023 ochoreli na osýpky, viac ako 3/4 nedostali žiadnu dávku očkovania proti osýpkam. Približne 99 % týchto detí nedostalo dve dávky vakcíny obsahujúcej osýpky, ktorá poskytuje požadovanú ochranu.

Počet prípadov osýpok celosvetovo stúpa. V roku 2023 bolo na celom svete zaznamenaných viac ako 300 000 prípadov osýpok a doteraz nahlásené počty v roku 2024 naznačujú, že celkový počet za tento rok sa vyrovná alebo prekročí celkový počet v roku 2023. K prenosu vírusu medzi krajinami a kontinentmi dochádza pravidelne, a k vypuknutiu tohto vysoko infekčného ochorenia dôjde všade tam, kde vírus nájde ohniská s neočkovanými alebo nedostatočne očkovanými ľuďmi.

Zdroj charlesdeluvio

Krajiny, v ktorých sa v súčasnosti nevyskytujú prípady osýpok ani ohniská ich výskytu, by mali aktívne plánovať a pripravovať sa na príchod vírusu, aby zabránili šíreniu vírusu v krajine aj mimo nej. Krajiny, ktoré v súčasnosti zažívajú epidémie, musia pokračovať v úsilí o očkovanie všetkých osôb, zintenzívniť vyhľadávanie prípadov a sledovanie kontaktov a využívať epidemiologické údaje na identifikáciu medzier v zaočkovanosti, aby programy mohli zabezpečiť ochranu postihnutých komunít a predchádzať budúcim epidémiám. UNICEF a WHO spolu s ďalšími regionálnymi a globálnymi partnermi budú naďalej podporovať toto úsilie krajín.

Osýpky sú jednou z najnákazlivejších chorôb na svete, ktorá sa šíri pri dýchaní, kašľaní alebo kýchaní infikovanej osoby. Vírus zostáva aktívny a nákazlivý vo vzduchu alebo na infikovaných povrchoch až 2 hodiny. Nakaziť sa môže každá neimúnna osoba. Najjasnejším príznakom je výrazná vyrážka, pričom komplikácie môžu zahŕňať slepotu, encefalitídu, ťažkú hnačku a s ňou spojenú dehydratáciu, infekcie uší a zápal pľúc.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre