V Hongkongu je obrovský problém s bývaním, chcú tak umelo vybudovať ostrovy

498

Hongkong pozostáva z viac ako 250 rôznych ostrovov. A čoskoro pribudnú ďalšie. Toto nezávislé územie spravované Spojeným kráľovstvom totiž zvažuje výstavbu úplne nových umelých ostrovov. Chce tak bojovať proti vážnej bytovej kríze. Úradníci mesta už predložili plán, ktorý sa nazýva „Lantau Tomorrow Vision“.

hong kong fotografia
Foto od bluelight

A aký je ich cieľ? Chcú postaviť umelý ostrov s rozlohou vyše 1 000 hektárov. Projekt bude následne pokračovať ďalšími 700 hektármi, ktoré budú vytvorené rekultiváciou pôdy okolo iného ostrova s názvom Hei Ling Chau. Plán je pomenovaný po Lantau, ktorým je najväčší z hongkonských ostrovov. V tejto krajine je totiž obrovská kríza v oblasti bývania. Toto územie má dokonca vôbec ten najdrahší trh s nehnuteľnosťami na svete. Bývanie na nových umelých ostrovoch by bolo schopné pojať približne 1,1 milióna ľudí.

Kritici plánu však tvrdia, že pôjde o vysokú vynaloženú sumu (odhadom 63,8 miliárd dolárov), čo predstavuje približne polovicu fiškálnych rezerv mesta. Spomínajú tiež obavy z environmentálneho dopadu výstavby novej pôdy vo vodách Hongkongu. V Hongkongu sa čaká na bývanie v priemere päť rokov a tri mesiace. Ak sa aj tento projekt schváli, tak je potrebné dodať, že tak skoro dokončený nebude. Predpokladom je rok 2043.

hong kong fotografia
Foto od MarciMarc105

Hoci by sa projekt pravdepodobne stal jedným z najdrahších stavebných projektov vo svetovej histórii, existuje niekoľko ďalších podobných predbežných plánov aj inde vo svete. A minimálne jeden z nich ho prekoná. V Saudskej Arábii sa očakáva, že ekonomické mesto kráľa Abdullaha (postavené uprostred púšte) bude po dokončení v roku 2025 stáť až 500 miliárd dolárov.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre