V Keni funguje solárne zariadenie, ktoré dokáže premieňať vodu z oceánu na pitnú vodu

533

Približne 2,2 miliardy ľudí na svete nemá prístup k pitnej vode, ktorá by bola absolútne bezpečná. V dnešnej dobe je to naozaj neuveriteľné, pričom k tomu všetkému sa to stáva na planéte, ktorá je zo 71% pokrytá touto nevyhnutnou látkou pre život. Preto jedna z otázok znie: Ako dokážeme zmeniť morskú vodu z oceánov na pitnú vodu? Zdá sa, že odpoveď už našli v malom meste v Keni, neďaleko hranice so Somálskom.

Foto od Facebook

Ide o nové zariadenie na úpravu vody, ktoré je poháňané solárnou energiou a vyvinula ho mimovládna organizácia GivePower. Tento pilotný test už zlepšil život obyvateľov malého mesta Kiunga a snaží sa reprodukovať túto technológiu aj v iných častiach sveta. Podľa správy, ktorú pred menej ako dvoma mesiacmi zverejnila organizácia UNICEF a Svetová zdravotnícka organizácia, nemá každý piaty človek na svete prístup k pitnej vode. V subsaharskej Afrike sú podmienky ešte horšie. Preto bola práve táto oblasť vybraná na inštaláciu prvého solárneho systému, ktorý dokáže transformovať slanú vodu z Indického oceánu na čistú pitnú vodu. Je v prevádzke od minulého roka.

Vďaka úspešnému fungovaniu systému teraz plánuje organizácia replikáciu projektu v iných krajinách ako Kolumbia či Haiti. Systém vytvára pitnú vodu až pre 35 000 ľudí denne!
Typická odsoľovacia elektráreň spotrebúva vysoké množstvo energie, proces je drahý a môže fungovať iba v oblastiach, ktoré majú dostatok zariadení na výrobu a distribúciu tejto veľkej energie. Avšak táto mimovládna organizácia vyriešila tieto problémy pomocou novej technológie, ktorú nazývajú „solárne vodné farmy“. Tie totiž dokážu vyrobiť 50 kilowattov energie, pričom pracujú 2 vodné čerpadlá, ktoré fungujú 24 hodín denne. Okrem toho je podľa GivePower kvalita vody ešte lepšia ako v typickej odsoľovacej prevádzke. A nemá ani negatívny dopad na životné prostredie.

View this post on Instagram

Solar panels are quite heavy- around 40lbs each. These shots are from a recent trek in Colombia that we did with Cypress Creek Renewables to install a 6 kilowatt system for a small farming community. This required carrying 21 panels nearly 4 kilometers to the project site. @jonbuttles said of the experience “a solar panel weighs more than I thought it weighs, and it's something where I now have a deep profound respect for our construction teams that have to build these systems. But seeing the power impact here has been powerful to me. We're here to do this in partnership with the community. What we are doing is providing them with really the basic essentials that enable them to prosper, and it's the community that's really going to do it.” Many thanks to the Cypress Creek Renewables team for being amazing partners and helping to carry the load! #cypresscreekrenewables #elcongo #sierranevadadesantamarta #colombia #internationaldevelopment #?? #solar #solarpower #renewableenergy #givepower #trek

A post shared by GivePower (@givepowerfoundation) on

Po období dažďov, ktoré spôsobil silný monzún, sa Kiunga stala oblasťou extrémneho sucha a jej 3 500 obyvateľov bolo nútených cestovať hodinu, aby sa dostali k vode, no aj tá bola špinavá. Jediný zdroj, ktorý mali k dispozícii používali zvieratá na kúpanie. Voda bola plná škodlivých látok a parazitov, ktoré mohli potenciálne spôsobiť choroby a dokonca aj smrť. Pred zavedením tejto účinnej technológie boli tamojší ľudia povinní piť, kúpať sa a umývať svoje veci touto špinavou a zároveň slanou vodou. „Vidíte deti v týchto dedinách a ich jazvy na kolenách i bruchu, ktoré obsahujú množstvo soli. V podstate boli rodiny od tejto vody otrávené,“ povedal Hayes Barnard, prezident spoločnosti GivePower.

Do roku 2025 bude polovica svetovej populácie žiť v oblastiach, kde bude nedostatok vody. Ústrednou stratégiou sa stáva opätovné použitie odpadovej vody. To isté sa týka úpravy morskej vody. Na planéte je iba 2,5% sladkej vody, čo je číslo, ktoré s vplyvom globálneho otepľovania stále klesá. Aj kvôli týmto nepriaznivým okolnostiam začala mimovládna organizácia inštalovať solárne panely na viac ako 2 500 školách, podnikoch a iných budovách v 17 krajinách. Taktiež sa jej úspešné darí získavať peniaze na financovanie výstavby ďalších solárnych vodných fariem.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre